Zobna anksioznost? Fobija pred obiskom zobozdravnika? Znaki, vzroki in nasveti za obvladovanje

14. 3. 2024
Deli
Dokazi kažejo, da lahko zobozdravstvena anksioznost in fobija vodita do zamujenih obiskov ali popolnega izogibanja zobozdravniški ordinaciji. (foto: Profimedia)
Profimedia

Zobna tesnoba lahko privede do strahu pred obiskom zobozdravnika. To lahko povzroči poslabšanje ustnega zdravja. Preberite, kako si lahko pomagate. 

Če morate k zobozdravniku, boste morda pred obiskom občutili nemiren občutek v trebuhu, težave s spanjem ali druge znake tesnobe.

Zobna fobija ali dentofobija je izjemen strah pred zobozdravnikom ali naročenimi obiski. Pogosto povzroči, da oseba nikoli ne obišče zobozdravnika.

Zobna tesnoba je opisana kot strah pred iskanjem zobozdravstvene oskrbe, glede na obsežno študijo iz leta 2022. Predlaga se tudi, da je eno najpogostejših stanj, ki prizadene svetovno prebivalstvo.

Študija kaže, da se zobna anksioznost najpogosteje pojavlja v nižjih socialno-ekonomskih skupinah, vendar je zelo izrazita tudi pri ljudeh z višjo stopnjo izobrazbe. Študija je bila izvedena v regiji Pakistana, kar pomeni, da njeni rezultati morda ne veljajo za druga področja sveta.

Druga raziskava, izvedena leta 2017, je delila podobne definicije zobne anksioznosti kot zgornja študija iz leta 2022. Zobno anksioznost so opredelili kot fizični ali čustveni odziv na zaznano grožnjo.

Preberite še:

Z drugimi besedami, ljudje z zobno anksioznostjo lahko razvijejo to stanje zaradi strahu pred bolečino zaradi injekcij ali strganja zob. Lahko se tudi bojijo slabih novic, kot je prisotnost kariesa ali drugega stanja.

Zobna tesnoba lahko privede do tega, da ne obiščete zobozdravnika na preglede in čiščenja.

V svoji študiji so raziskovalci ugotovili približno 19-odstotno razširjenost med anketiranimi v treh različnih zobozdravstvenih okoljih. Stopnja razširjenosti je podobna ugotovitvam prejšnje študije, o kateri so poročali.

Kakšna je razlika med zobno anksioznostjo in zobozdravstveno fobijo?

Znanstvena literatura zobno anksioznost in fobijo pogosto združuje v iste študije. Toda pregled iz leta 2016 Zaupanja vreden vir tesnobo in fobijo razdeli na bolj ločene entitete.

Zobno anksioznost definirajo kot zaskrbljenost ob misli na obisk zobozdravnika. To je čustvo, ki je pred dejanskim obiskom in je lahko peti najpogostejši vzrok tesnobe.

Zobni strah ali fobija je opisana kot reakcija na zaznano grožnjo v zobozdravniški ordinaciji. Privede do odziva na boj, beg ali zamrznitev. Raziskovalci ga opisujejo kot intenziven, vztrajen in nerealen odziv na zaznano grožnjo.

Študija kaže, da se zobna anksioznost najpogosteje pojavlja v nižjih socialno-ekonomskih skupinah, vendar je zelo izrazita tudi pri ljudeh z višjo stopnjo izobrazbe.

Študija kaže, da se zobna anksioznost najpogosteje pojavlja v nižjih socialno-ekonomskih skupinah, vendar je zelo izrazita tudi pri ljudeh z višjo stopnjo izobrazbe.

Profimedia

Študija iz leta 2022 ugotavlja razlikovanje med zobno anksioznostjo, strahom in fobijo, kot sledi:

  • Zobna tesnoba: Pogosta reakcija na neznano nevarnost, ki lahko prizadene vsakogar. Pogosto se zgodi, če namerava zobozdravnik osebi narediti nekaj, česar ta še nikoli ni doživela.
  • Strah pred zobozdravnikom: reakcija na znani dogodek ali zdravljenje. Oseba s strahom ve, kaj namerava zobozdravnik storiti, in je nervozna zaradi tega, kar se bo zgodilo.
  • Zobna fobija: vrsta specifične fobije, za katero je značilen vztrajen, močan in nerealen strah pred določenim dražljajem, zaradi katerega se oseba popolnoma izogne zaznani grožnji. Ljudje z zobozdravstveno ali zobno fobijo se običajno izogibajo zobozdravniku za vsako ceno.

Kljub temu lahko zobna anksioznost in fobija povzročita izostanek pri zobozdravniku ali popolno izogibanje zobozdravniku, kar lahko vpliva na ustno zdravje osebe.

Dokazi kažejo, da lahko zobozdravstvena anksioznost in fobija vodita do zamujenih obiskov ali popolnega izogibanja zobozdravniški ordinaciji. Tesnoba ali strah je posledica zaznane grožnje škode zaradi preteklih izkušenj ali skrbi, kaj bi se lahko zgodilo.

Nekateri dokazi kažejo, da to ustvarja začaran krog strahu pred zobozdravnikom, ki ga lahko razdelimo na štiri stopnje:

  • strah
  • odloženi obiski
  • težave z zobmi
  • zdravljenje, ki temelji na simptomih

Toda študija iz leta 2023 je pokazala drugačne rezultate. V svoji študiji, ki je vključevala približno 500 ljudi, so raziskovalci ugotovili, da višja stopnja zobozdravstvene anksioznosti ni povezana z poslabšanjem ustnega zdravja v smislu bolezni gingvitisa, izpadanja zob, plomb ipd.

Ugotavljajo, da bodo morda potrebne dodatne študije, da bi v celoti razumeli, kako zobna anksioznost vpliva na zdravje ustne votline.

Zobna anksioznost in fobija sta v študijah in medicinski literaturi pogosto združeni. Zaradi tega je lahko ločevanje simptomov zobne anksioznosti nekoliko težje.

Čeprav smo vsi drugačni, lahko oseba z zobozdravstveno anksioznostjo doživi simptome, podobne drugim anksioznim motnjam, ko se bliža obisk pri zobozdravniku.

Nekateri možni simptomi tesnobe lahko vključujejo:

  • težave s spanjem
  • trebušna stiska ali slabost
  • razbijanje srca
  • občutek bližajoče se nevarnosti ali pogube
  • nepojasnjeno potenje
  • tresenje ali tresenje
  • težave s koncentracijo na naloge

Če imate splošen občutek nelagodja, ko se bliža obisk pri zobozdravniku, ste morda zaskrbljeni zaradi zob. Če pa povzroči hude reakcije ali se izogibate obisku, imate morda strah pred zobmi ali fobijo.

Zobna tesnoba se pojavi, ko oseba doživi simptome tesnobe kot odziv na bližajoči se obisk pri zobozdravniku.

Natančen vzrok zobne anksioznosti se lahko med ljudmi razlikuje. Na splošno je to strah pred neznanim in bolečino. V nekaterih primerih lahko zobozdravstvena zaskrbljenost posameznika izvira iz strahu ali povezanih stroškov oskrbe.

Možni vzroki za zobozdravstveno fobijo lahko vključujejo:

  • prejšnje, slabe zobozdravstvene izkušnje
  • zgodovina spolnega ali fizičnega nasilja
  • predhodna malomarnost zobozdravnika, ki povzroči škodo ali bolečino
  • posttravmatski stres
  • družinska anamneza fobije
  • genetska nagnjenost k dedovanju fobij

Nobena posamezna terapija ne more učinkovito obvladati zobne anksioznosti ali dentofobije.

Zobna anksioznost je na splošno blažja v primerjavi s fobijo, zato morda ne boste potrebovali formalnega zdravljenja.

Nekateri možni načini za obvladovanje zobne anksioznosti vključujejo:

  • naučite se in vadite tehnike dihanja
  • poskusite meditacijo ali meditativne vaje, kot je joga
  • prinesite protistresno žogico na zobozdravniški stol
  • preverite, ali se lahko pred obiskom pogovorite z zobozdravnikom, da zmanjšate skrbi

Dentofobija je nekoliko hujša in lahko vključuje popolno izogibanje vsemu, kar je povezano z nego zob.

Če sumite, da imate zobozdravstveno fobijo, se boste morda želeli pogovoriti s strokovnjakom za duševno zdravje ali zdravnikom primarne zdravstvene oskrbe, ki vas lahko napoti k specialistu. Terapevt za duševno zdravje bi moral biti sposoben pomagati pri zdravljenju fobije.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek