Veselje nogometašev z navijači ob zadetku Edina Džeka v 56. minuti derbija v Milanu. Foto: Reuters

V Milanu sta se merili najboljša in četrtouvrščena ekipa letošnjega italijanskega prvenstva. Neapeljčani so doživeli prvi poraz v sezoni, potem ko so na prejšnjih 15 tekmah 13-krat zmagali, dvakrat pa igrali neodločeno.

Na drugi strani je Inter na dozdajšnjih 16 obračunih zmagal 11-krat, petkrat je okusil grenkobo poraza in za Napolijem zdaj zaostaja za osem točk.

Napoli igral, Inter si je ustvarjal priložnosti
Čeprav sta mreži v prvem polčasu obmirovali, akcije ni manjkalo. Resda je Napoli igral lep nogomet, a podjetnejši so bili gostitelji, ki so si v prvem delu priigrali tri zares lepe priložnosti. Najprej že v 4. minuti, ko je Romelu Lukaku lepo zaposlil Federica Dimarca, ta pa je za nekaj centimetrov s strelom znotraj šestnajstmetrskega prostora zgrešil vrata nemočnega vratarja Alexa Mereta. Druga večja priložnost se je črno-modrim ponudila v 26. minuti, po predložku iz kota je Matteo Darmian iz bližine zgrešil ves gol, tretjo so Milančani zapravili v končnici polčasa. Natančneje v 41. minuti, ko je Lukaku sprožil z roba kazenskega prostora, a žogo poslal čez prečko.

Takole je Džeko odločil zmagovalca v Milanu. Foto: Reuters

Džeko zadel z glavo
V nadaljevanju so prvi zapretili gostje, Victor Osimhen je lepo vtekel po predložku v kazenski prostor, a je njegov strel vratar Andre Onana ubranil. Po slabi uri igre se je izid vendarle spremenil. V 56. minuti je namreč za veselje na tribunah poskrbel Edin Džeko. Napadalec Bosne in Hercegovine je po Dimarcovem predložku z leve strani zadel z glavo, potem ko je žogo za Meretov hrbet poslal po sredini. 1:0. Zadetek, ki je odločil tekmo, saj se do konca srečanja ni zgodilo več nič pretresljivega. Gostje so poskušali doseči izenačujoči zadetek, a nikakor niso mogli streti čvrste domače obrambe.

Rafael Leao se je vpisal med strelce v Salernu. To je bil njegov sedmi zadetek v letošnji sezoni Serie A. Foto: EPA

Milan zmagovito začel leto 2023
Nogometaši Milana so leto 2023 začeli s polnim izkupičkom točk, potem ko so v gosteh premagali Salernitano z 2:1. Povedli so v 10. minuti, ko je Rafael Leao kaznoval 'izlet' vratarja Guillerma Ochoe iz svojih vrat in z levico žogo poslal v mrežo. Pet minut pozneje so vodstvo podvojili prek Sandra Tonalija, ki je bil natančen z roba kazenskega prostora. Po slabi uri igre so mrežo zatresli še tretjič, veselje Brahima Diaza, ki je žogo iz bližine pospravil v gol, pa je preprečil glavni sodnik Francesco Fourneau, ki je po ogledu videoposnetka zadetek razveljavil zaradi prepovedanega položaja. Gostitelji so bili ves čas pod pritiskom, a v 83. minuti jim je nekaj upanja vlil Federico Bonazzoli, ki je po predložku Lassanaja Coulibalyja zadel ob oddaljeni vratnici. Nogometaši iz prestolnice mode so tekmo kljub vsemu razmeroma mirno pripeljali do konca in vknjižili prve tri točke v letu 2023.

Arkadiusz Milik je v sodnikovem dodatku drugega polčasa Juventusu prinesel zmago na obračunu s Cremonesejem v Cremoni. Foto: Reuters

Handanović (Inter) je bil na klopi.

Internazionale FC: Onana, Škriniar, Acerbi, Bastoni, Darmian (76./Dumfries), Barella, Calhanoglu, Mhitarjan (83./Gagliardini), Dimarco (65./Gosens), Džeko (76./Correa), Lukaku (64./La. Martinez).

SSC Napoli: Merez, Di Lorenzo, Rrahmani, Kim, Olivera, Anguissa (77./Ndombele), Lobotka (85./Simeone), Zielinski (65./Raspadori), Politano (65./Lozano), Osimhen, Kvaratskhelia (76./Elmas).

Sodnik: Simone Sozza

UDINESE - EMPOLI 1:1 (0:1)
Pereyra 70.; Baldanzi 3.
RK: Akpa 79./Empoli
Lovrič je igral do 72. minute, Bijol (oba Udinese) je bil na klopi. Stojanović (Empoli) je igral do 90. minute.

SALERNITANA - MILAN 1:2 (0:2)