Z roko v roki sta ekipna kapetana Jumbo Visme prečkala ciljno črto na vrhu planote Solaison. Naveza Primož Roglič – Jonas Vingegaard je nared, da julija na veliki kolesarski pentlji izzove Tadeja Pogačarja in UAE Emirates. Foto: ASO/Aurélien Vialatte

Rumeni gorski vlakec se je na gorski etapi otresel večine tekmecev, ko pa so na ciljnem klancu polovili še zadnje ubežnike, je Jonas Vingegaard s silovitim pospeškom 5 km pod ciljem na planoti Solaison (11,3 km z 9,2 odstotka) iztiril še zadnje sopotnike. Seveda z izjemo v rumeno majico odetega Primoža Rogliča.

Koncni skupni vrstni red:
 1. P. ROGLIC         SLO     29:11:22
 2. J. VINGEGAARD     DAN        +0:40
 3. B. O'CONNOR       AVS         1:41

Kot Hinault – LeMond na Alpe d'Huezu

Sokapetanska naveza je složno odpeljala vse do cilja, Danec je pobral etapno zmago, Slovenec pa skupno zmago na 74. izvedbi Kriterija po Dofineji. Pri tem sta Roglič in Vingegaard z roko v roki prečkala ciljno črto kot nekoč Bernard Hinault in Greg LeMond na Alpe d'Huez na Touru 1986.

Po Pariz–Nica je zasavski orel osvojil še drugo najprestižnejšo kolesarsko enotedensko dirko. Na obeh je sicer v minulih letih doživel dve bridki razočaranji, ko je zadnji dan ostal brez rumene majice. Tokrat dvoma o končnem Rogličevem zmagoslavju ni bilo niti za trenutek.

"Zagotovo in lepo, končno zmagujem tudi dirke v Franciji," je v prvi izjavi za prireditelje dejal novokronani kralj Kriterija po Dofineji. "Ne samo midva, ampak celotna ekipa. Imeli smo pod nadzorom prav vse. Bil je težak dan, že od samega začetka, a vsi so odlično opravili svoje delo. Eden po eden so oddelali svoje. Izvrstno delo, Jonas pa je bil supermočan na zadnjem vzponu. Noro," se je smejalo Rogliču po 64. zmagi kariere, od tega 16. na etapnih dirkah, pri čemer je kar enajstkrat slavil na dirkah elitne svetovne serije.

Sklepni vzpon na Solaison (kliknite za povečavo), kjer dvojec Vingegaard – Roglič ni imel konkurence. Foto: ASO

Generalka za Le Tour opravljena z odliko

Popolno ogrevanje tako Rogliča kot celotne ekipe Jumbo Visma za glavni cilj sezone – Dirko po Franciji, kjer bodo skušali z navezo Roglič – Vingegaard matirati in ugnati dvakratnega zmagovalca Toura Tadeja Pogačarja.

"Stvari gredo v pravo smer. Lahko smo samozavestni. Nekaj časa je še, nekaj dela nas še čaka in bi morali biti pripravljeni na Dirko po Franciji," je Roglič uperil pogled proti glavnemu cilju, četudi ob koncu ni šlo brez njegove že večkrat slišane šale: "Da, zdaj me čakajo še 'počitnice' v Tignesu, nato pa Tour in s tem priprava na La Vuelto."

Beg obsojen na propad

Rumeno-črne čebele so trdno držale vajeti nad celotno 8. etapo, od starta v mestu Saint-Alban-Leysse, do cilja na Plateau de Solaisonu, na vseh 138,8 km in 3782 višinskih metrov. V ospredju je bila v prvem delu etape močna 15-članska ubežna skupina, ki pa jo je Jumbo Visma držala na kratkem povodcu dveh minut zaostanka. Močno razredčena glavnina je na vrhu prelaza Colombiere, na katerega je šla karavana z lažje strani, zaostala manj kot minuto in pol.

Na začetku ciljnega vzpona na planoto Solaison je prednost preostalih ubežnikov znašala zgolj eno minuto. Najdlje od ubežnikov je prišel George Bennett (UAE Emirates), ki pa ga je rumeni vlakec nekdanjih kolegov ujel 6,5 km pod vrhom. Ob trojici čebel Roglič, Vingegaard in Steven Kruijswijk so preostali le še Ben O'Connor, Jack Haig in Esteban Chaves.

Profil zadnje, 8., etape v dolžini 138,8 km in s kar 3782 višinskimi metri, s katero se je zaključila 74. izvedba Kriterija po Dofineji. Foto: Organizator

Napadu Danca lahko sledil le Slovenec

A pet kilometrov pred ciljem, potem ko je odvil Kruijswijk, je Vingegaard pohodil na polno in tudi vztrajni Avstralec O'Connor ni mogel več držati priključka Dancu in Rogliču, ki sta se odpeljala po etapo in osvojitev 74. Kriterija po Dofineji. Ben O'Connor, lani četrti s Toura, je na koncu osvojil tretje mesto in bo tudi julija kandidat za zmagovalne stopničke v Parizu.

"Bilo je neverjetno. Imeli smo načrt, da napadem, Primož pa bi mi sledil. Želeli smo videti, ali se lahko znebimo vseh tekmecev na zadnjem vzponu, kar nama je tudi uspelo. Lahko sva zadovoljna in ponosna na to, kar sva naredila," je po sedmi zmagi v karieri dejal 25-letni Vingegaard, ki je osvojil skupno drugo mesto. Zeleno majico je suvereno osvojil Wout van Aert (tokrat bil lokomotiva vse do ciljnega vzpona), ekipa Jumbo Visma pa je bila najboljša tudi v ekipnem seštevku.

Popolna dirka za Jumbo Vismo, ki gre zdaj na zaključne višinske priprave v Tignes, od tam pa na Dansko, kjer se bo 1. julija začela 109. Dirka po Franciji. Foto: ASO/Aurélien Vialatte

Brajkovič na Dofineji slavil leta 2010

Roglič je uspel prvič osvojil Kriterij po Dofineji, s čimer je ponovil dosežek Janija Brajkoviča iz leta 2010, ko je Belokranjec po izjemnem dvoboju ugnal Alberta Contadorja. Pred dvema letoma je Zasavcu kazalo zelo dobro, toda v predzadnji etapi je padel, sicer prišel do cilja in ubranil rumeno majico, vendar v zadnji etapi zaradi posledic padca ni startal.

Roglič je postal šele četrti kolesar, ki je v istem letu dobil dve največji enotedenski dirki v Franciji, Pariz-Nico in Dauphine. Predtem je to uspelo le Francozu Jacquesu Anquetilu (1963, 1965), Belgijcu Eddyju Merckxu (1971) in nazadnje Britancu Bradleyju Wigginsu (2012). Prav vsi trije so nato slavili na Dirki po Franciji, pri čemer je Anquetilu to uspelo v prvo, v drugo leta 1965 pa ne.

Za Rogliča je bila nedeljska etapa v Savojskih Alpah še zadnji tekmovalni dan pred Dirko po Franciji, ki se bo začela 1. julija v danski prestolnici København.

Roglič osvojil Kriterij po Dofineji

Results powered by FirstCycling.com

V sredo začne Pogačar braniti zeleno majico

Zdaj se bo pozornost kolesarskega sveta preusmerila v Švico in Slovenijo. Tadej Pogačar bo namreč svojo generalko za Tour znova imel na Dirki po Sloveniji, ki se bo začela v sredo, zaključila pa v nedeljo (prenosi na TV SLO 2/MMC-ju).

Stephen Williams (Bahrain Victorious) je presenetil v sprintu manjše skupine favoritov in prišel do komaj tretje zmage kariere. Prvi dve je slavil lani na Dirki po Hrvaški, katero je tudi osvojil. Foto: Reuters/Aurélien Vialatte

Uvodna etapa Švice Britancu Williamsu

Medtem se je že začela Dirka po Švici, kjer je letos izjemno močna konkurenca preostalih kandidatov, ki bi lahko julija izzvala oba slovenska šampiona. Razgibana uvodna krožna etapa v Küsnachtu se je končala s sprintom razredčene glavnine, v kateri je bil najmočnejši Britanec Stephen Williams iz ekipe Bahrain Victorious.

26-letni Valižan je s hitrostjo presenetil nemškega prvaka Maximilliana Schachmanna in Danca Andreasa Krona ter Švicarja Marca Hirschija.

V skupini 15 kolesarjev z istim časom je bila večina kandidatov za končno slavje: Remco Evenepoel, Adam Yates in Geraint Thomas (oba Ineos Grenadiers) in kar trojica iz Bore Hansgrohe Schachmann, Sergi Higuita in Aleksandr Vlasov pa tudi Sepp Kuss ter prekaljeni Jakob Fuglsang.