Po pričakovanju je vladajoča stranka Enotna Rusija zmagala na parlamentarnih volitvah, ki so potekale od petka do nedelje hkrati z volitvami v več regijah in raznimi lokalnimi volitvami. Volitev v dumo, ki so jih spremljale trditve o številnih nepravilnostih in goljufijah, se je, podobno kot leta 2016, udeležilo 47,7 odstotka od 110 milijonov volilnih upravičencev. Stranka predsednika Vladimirja Putina (formalno sicer ni več njen član) je dobila skoraj točno 50 odstotkov glasov. Zaradi volilnega sistema, po katerem se polovico od 450 poslancev voli po večinskem enokrožnem sistemu, polovico pa po proporcionalnem, je osvojila več kot dve tretjini sedežev v spodnjem domu parlamenta. Imela jih bo 324.

Druga je Komunistična stranka, ki je dobila 19 odstotkov glasov (57 sedežev), kar je skoraj šest odstotnih točk več kot leta 2016. Petodstotni volilni prag so prestopile še tri stranke: skrajno desna Liberalno demokratska stranka Vladimirja Žirinovskega (21 sedežev), stranka Pravična Rusija – za resnico (27) ter stranka Novi ljudje (13). Vse te štiri pa niso prava opozicija, saj pri bistvenih stvareh predvidoma ne bodo delale težav Putinu. Je pa danes voditelj komunistov Genadij Zjuganov protestiral zaradi številnih nepravilnosti in goljufij na volitvah, kot je dejal.

Na volitvah ni smela nastopiti prava opozicija, ki podpira zaprtega Putinovega nasprotnika Alekseja Navalnega. Njegovi privrženci so zato pogosto glasovali za tisto stranko, ki je imela v volilnem okraju največ možnosti, da premaga Enotno Rusijo. Pogosto so bili to komunisti pa tudi Liberalno demokratska stranka. Ta je tako denimo v polmilijonskem mestu Tomsk dobila podobno podporo kot Enotna Rusija.

Pet tisoč nepravilnosti

Že v nedeljo zvečer, ko se je preštevanje glasov šele začelo, je Enotna Rusija slavila zmago. »Mi smo Putinovi!« so vzklikali člani stranke. Vendar jim je podpora glede na volitve leta 2016 padla za štiri odstotne točke kljub onemogočanju prave opozicije. Nevladna organizacija Golos, ki vsakič spremlja volitve, je naštela 4950 večjih in manjših nepravilnosti v vsej Rusiji, kar je 30 odstotkov več kot leta 2016. Družbena omrežja pa so pokazala posnetke številnih domnevnih goljufij. Notranje ministrstvo, ki je naštelo 750 pritožb, trdi, da ni bilo večjih nepravilnosti. Zgovorna pa je velika razlika med 50 odstotki glasov, ki jih je na volitvah dobila Enotna Rusija, in okoli 30 odstotki podpore, ki so ji jih pripisovale ankete pred volitvami.

V Moskvi se je v nedeljo zvečer zdelo, da bo zaradi pametnega glasovanja v polovici volilnih okrajev Enotna Rusija poražena, a potem so nenadoma ustavili štetje in odstranili neodvisne opazovalce volitev. Rezultati glasovanja po internetu (petina od 10 milijonov Moskovčanov je glasovala tako) danes zjutraj niso bili znani. Tudi zato Zjuganov ne priznava glasov po internetu.