»Mavrična majica so moje otroške sanje. Pravzaprav nikoli nisem razmišljal, da v Glasgowu ne bi nastopil. Dokler ne izpolnim sanj, se bom vedno udeleževal svetovnih prvenstev,« je pred začetkom 90. cestne dirke za svetovno prvenstvo dejal Tadej Pogačar. Najbolj vsestranski kolesar v karavani, ki je med favoriti vedno, ko se pojavi na startu, je bil do 22 kilometrov pred ciljem blizu uresničitvi svojih otroških sanj, a se je na koncu moral zadovoljiti s tretjim mestom. Ponovil je uspeh Andreja Hauptmana iz Lizbone 2001 in postal drugi Slovenec s kolajno na najbolj prestižni enodnevni cestni dirki v letu.

Celo dirko je kazal kolesarsko inteligenco

Kolesar iz Klanca pri Komendi je z zamudo prišel na Škotsko in ni imel časa spoznati proge od Edinburga do Glasgowa. Poslušal je navodila sotekmovalcev in predvsem izkušenega Luke Mezgeca, ki je odlično napovedal razplet dirke: »Ob prihodu v Glasgow bo potrebno biti na prvih mestih, saj bodo zadaj kolesarji odpadali eden za drugim,« je dejal izkušeni kolesar, ki pa na 271 kilometrov dolgi preizkušnji ni dolgo ostal v vodilni skupini. Še najdlje je pomoč kapetanu nudil Matevž Govekar, ki je prišel do 33. mesta. »Tadej se je vozil odlično. Vsi smo želeli biti v ospredju, a za to moraš biti izjemno močan. Drugače se voziš v ozadju, tako kot sem se sam. Tadej je še enkrat pokazal, da je najbolj raznovrsten kolesar na svetu,« je bil nad vožnjo kapetana reprezentance na cilju navdušen drugi najboljši Slovenec na dirki. Vsi preostali Slovenci niso prišli do cilja.

Tadej Pogačar je na celotni trasi kazal svoje znanje, da ima poleg močnih nog tudi odličen nos za branje dirke. Ves čas je bil na pravem mestu in pokrival napade tekmecev, čeprav ni imel ekipne pomoči. V zadnjih štirih krogih znotraj največjega škotskega mesta Glasgow se je znašel v imenitni četverici z Mathieuvom van der Poelom, Woutom van Aertom in Madsom Pedersenom, ki je odločala o nosilcih kolajn, čeprav je bil nekaj časa pred njimi še Italijan Alberto Bettiol. 22 kilometrov pred ciljem je odločilni napad sprožil Nizozemec Van der Poel, ki mu trojica ni mogla slediti. Slovenski kolesarski as je še enkrat pokazal vse svoje taktično znanje. Misli na mavrično majico svetovnega prvaka je opustil in se usmeril na tekmeca za preostali dve mesti na odru za zmagovalce. Največ moči med njimi je imel belgijski as Van Aert, Tadej Pogačar pa je uprizoril sprint svojega življenja, saj je na ciljni črti prehitel Danca Madsa Pedersena, ki je na letošnjem Touru dobil sprint glavnine. Izjemno pametno se je postavil v zavetrje in ga prehitel tik pred koncem izjemno dolge in naporne preizkušnje.

»Redko sem v življenju vozil težjo dirko. Povsem sem izmučen, najraje bi se kar ulegel, a sem na odru izjemno užival. Celo dirko sem se počutil odlično in nisem hotel izpustiti nobene močne kombinacije. Na koncu je bil Mathieu daleč najboljši in si zasluži mavrično majico. Sam sem upal na srebro, a sem izjemno vesel tudi brona. Dobil sem sprint živih mrtvecev, boljši pa sem bil od enega najboljših sprinterjev na svetu,« je slikovito zaključek opisal Pogi, ki je poskrbel za vsaj nekaj veselja v teh težkih časih v Sloveniji. »Zelo težko je spremljati vse dogodke doma, ko smo mi na dirkah. V Slovenijo se bom vrnil konec avgusta in upam, da bomo takrat še enkrat stopili skupaj in bom pomagal,« je z vsemi prizadetimi v ujmi sočustvoval prvi kolesar sveta in napovedal tudi svojo pomoč. Prvi izmed športnikov je pomoč že v petek že napovedal Matej Mohorič, ki je doniral vso prejeto denarno nagrado za zmago na dirki po Poljski.

Mavrično leto za Van der Poela

Povsem v svoji ligi je bil v zadnjem krogu in pol v Glasgowu Nizozemec Mathieu van der Poel, ki ga na poti do mavrične majice ni ustavil niti padec. Na enem izmed spolzkih ovinkov je preveč tvegal in zdrsnil. Zgodilo se je v trenutku, ko je sprožil odločilni napad, a ga to ni ustavilo. Hitro se je pobral in okrvavljen ter s težavami na kolesarskih čevljih suvereno prišel do cilja s prednostjo več kot minute in pol. »To je bil eden izmed mojih največjih ciljev v karieri. Ta zmaga je res neverjetna in zagotovo moja največja na cesti,« je bil ves iz sebe novi svetovni prvak Mathieu van der Poel, ki je do zmage prišel po dobrih šestih urah dirkanja. Boj za odličja je po dobrih 80 kilometrih etape zaznamoval tudi protest, ki je kolesarje zaustavil skoraj za celo uro.

Nizozemec je postal 72. svetovni prvak v cestnem kolesarstvu in prvi Nizozemec po letu 1985 in Joopu Zoetemelku. Van der Poel je že vajen nastopati v majici svetovnega prvaka, saj je bil že petkrat najboljši v ciklokrosu, mavrično majico pa si je nazadnje nadel letos in ima tako za seboj izjemno uspešno leto.

Tadej Pogačar danes ni poskrbel za edino slovensko kolajno v kolesarstvu. Mlada Maruša Tereza Šerkezi je postala evropska prvakinja v gorskem kolesarstvu v kategoriji do 16. let. Na svetovnem prvenstvu v Glasgowu je že v soboto nastopila najboljša Slovenka v spustu Monika Hrastnik, ki je kljub padcu na treningu tekmovala na tekmi. Bolečine so bile vseeno prevelike in višje od 11. mesta ni mogla. Manj od pričakovanj so dosegli tudi mladi kolesarji v kategoriji mladincev, kjer je bil Žak Eržen na koncu deveti.