»Ne bom dovolil, da nezakoniti migranti ostanejo v Tuniziji in da se spodkopavajo državne institucije ali spreminja demografska sestava Tunizije,« je pretekli teden dejal Saied.

Številni Tunizijci so kmalu za tem predsednika na družbenih omrežjih obtožili odkritega rasizma in širjenja desničarskih teorij zarote, organizacije za človekove pravice pa odtlej poročajo o porastu nasilja nad temnopoltimi migranti v državi. Saideove izjave je obsodila tudi Afriška unija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zaradi Saiedovih besed so mnogi migranti tako rekoč čez noč ostali brez strehe nad glavo, saj so jih najemodajalci v strahu pred morebitnimi kaznimi izselili.

Tunizijski zunanji minister Nabil Amar je nato v ponedeljek opozoril, da so bile izjave Saieda napačno interpretirane. »Z zakonitimi migranti nimamo težav, nezakoniti migranti pa bi se morali vrniti domov. O kakršnemkoli opravičilu ni govora, saj nismo nikogar napadli,« je še dodal.

Po podatkih tunizijskega foruma za ekonomske in socialne pravice v državi s približno 12 milijoni prebivalcev trenutno živi približno 21.000 nominalno nezakonitih migrantov. To število sicer med drugim vključuje tuje študente in delavce, ki se že dlje časa pritožujejo, da zaradi tunizijske birokracije ne morejo pridobiti potrebnih dokumentov.

Zaradi težav pri pridobivanju dokumentov so si mnogi prislužili tudi globe v višini več kot tisoč evrov, kar si lahko privošči le malo zahodnoafriških migrantov, še navaja AFP.

Številni državljani zahodnoafriških držav sedaj taborijo pred veleposlaništvi v Tuniziji. Pred veleposlaništvom Slonokoščene obale v Tunisu kampira približno 50 ljudi, še 30 naj bi se jih zbralo pred veleposlaništvom Malija. Več sto migrantov je tudi zaprosilo za repatriacijo, pri čemer naj bi Gvineja že najela letalo, s katerim se bo domov vrnilo približno 50 njenih državljanov.

Danes naj bi se v Tunizijo odpravil tudi gvinejski zunanji minister Morissanda Kouyate, da bi tam zagotovil nujno pomoč Gvinejcem.