Pogačar ima letos odlično statistiko: osem dirkalnih dni in štiri zmage. Foto: EPA

Šesta etapa je bila kraljevska: imela je pet kategoriziranih vzponov, kolesarji pa so morali skupaj premagati več kot 4000 metrov nadmorske višine.

Zelo je zadovoljen z novim trenerjem Javierjem Solo. Foto: EPA

Ključna poteza 30 km pred ciljem
Tadej Pogačar
je ključno potezo potegnil na predzadnjem vzponu dneva na Collado de Sant Isidre (5 km; povprečni naklon 8,6 odstotka), ko je približno 30 km pred ciljem stopil na pedale in ušel vsem tekmecem. Kot običajno mu je lahko sledil le Mikel Landa, ki potrjuje status drugega najboljšega kolesarja na tej dirki. Nekaj minut pozneje se je iz glavnine izdvojil še Egan Bernal, ki je Španca ujel 15 km pred ciljem. Nato sta zadnji del prikolesarila skupaj in ciljno črto prečkala 57 sekund za Pogačarjem.

Na zadnjem klancu precej trpel
"Etapa je bila res težka, dobro smo kontrolirali, na najtežjem klancu dneva je Visma skušala s hitrejšim tempom, šlo je res težko, zato smo narekovali ritem do naslednjega klanca. Tam je najprej napadel Movirstar, sam sem šel v protinapad, ostalo pa je zgodovina. Zadnji klanec je bil res lep, priznam pa, da sem že precej trpel," je v cilju po 67. profesionalni zmagi razlagal Pogačar, ki ima zdaj pred drugim Lando v skupnem seštevku že polčetrto minuto prednosti!

Letos najbrž ne bomo videli več takih napadov
V pogovoru za Val 202 je potrdil, da v nadaljevanju sezone ne bo več tako preverjal teren in demonstriral dolgih napadov: "Danes je bilo težko, ker smo imeli veter v glavo, ni bilo lahko. Verjetno me letos ne boste več videli s tako dolgimi napadi." Zanimivo misel pa je razvil o menjavi trenerja: "Zagotovo je dodatna motivacija za naslednje dirke, ker vidim, da imam dobro formo. Mislim, da se je obrestovala menjava trenerja in trdo delo čez celo zimo. Tudi ta prednost kaže, da sem v dobri formi za Giro."

Sorodna novica Le poker asov hitreje do 65. zmage kot Pogačar

UAE hitro ukrotil napad Chavesa
Nekaj akcije je bilo na najtežjem vzponu dneva – Coll de Pradell (14.6 km; povprečni naklon 7 odstotkov). Nekaj km pred vrhom cilja je potegnil Esteban Chaves (EF Education EasyPost) in si nabral nekaj sekund prednosti pred glavnino, nato je v ospredje stopil UAE in ekspresno izničil razliko.

Prva sta za akcijo poskrbela Carthy in Mollema
V prvem delu etape sta bežala Hugh Carthy in Bauke Mollema, si nabrala nekaj minut prednosti, a sta bila ujeta dobrih 70 km pred ciljem.

Želi si vse enotedenske dirke
Pogačar je že pred etapo napovedal, da želi v karieri osvojiti vseh sedem elitnih enotedenskih dirk. Za zdaj je v tem "lovu" najuspešnejši Primož Roglič, ki mu manjka le še zmaga na Dirki po Švici. Na preostalih šestih je bil že skupni zmagovalec (dirka od Tirenskega do jadranskega morja, Dirka Pariz–Nica, Dirka po Kataloniji, Dirka po Romandiji, Dirka po Kataloniji in Dirka po Dofineji).

Prerez 6. etape. Foto: Organizator

Pred Girom le še v Liege
V nedeljo se bo Dirka po Kataloniji končala na klasičen način: s traso po Barceloni in vzponi na Montjuic. Pogačarja po nedeljskem kronanju čakajo višinske priprave. Pred Girom ga čaka nato le še ena dirka, 21. aprila bo namreč ob koncu spomladanskih klasik dirkal na zadnjem spomeniku tega obdobja. Na dirko Liege-Bastogne-Liege ima grenko-sladke izkušnje. Slovito dirko je leta 2021 sicer dobil, a je imel tudi precej smole. Leta 2020 je bil grdo zaprt v ciljnem sprintu, leta 2022 se ji je odpovedal zaradi smrti tašče, lani pa je padel in si zlomil kost v zapestju.

160. D. NOVAK          SLO     1:32:05

V Wevelgemu nova zmaga svetovnega prvaka?

Nedeljsko kolesarsko popoldne zaznamuje 86. Po poljih Flandrije oziroma Gent–Wevelgem, ki pa se tokrat sploh ne začenja v slovitem flamskem mestu, temveč v Iepru. Prvi favorit je petkov zmagovalec dirke E3 Mathieu van der Poel. Branilec naslova Christophe Laporte in Wout van Aert (oba Visma) ne nastopata.

Matej Mohorič je kapetan Bahraina, kjer ima v pomoč Matevža Govekarja. Pri "čebelah" je eden izmed možnih kandidatov za vrh Jan Tratnik. Kot pomočnik dirka tudi Luka Mezgec (Jayco).