Goriški Kras je ujet v dim. Predvideva se, da bo tudi ponoči gasilo več kot tisoč gasilcev. Za večino krajev v občini Renče-Vogrsko je bila nekaj po 11. uri uradno preklicana evakuacija, okoli pete ure popoldan pa še za prebivalce vasi Mohorine. Današnji dan je bil sicer po oceni predstavnika CZ Ervina Čurliča »v primerjavi z zadnjimi tremi bistveno bolj prijazen do gasilcev«. A ob tem opozarja, da kljub veliko bolj vzpodbudni situaciji na Krasu še vedno gori, poleg tega je zaradi vetra tudi težko predvideti nadaljnje dogajanje. »Stvari se spreminjajo iz ure v uro, raje ne bi ugibali. Počakajmo, kaj bo prinesla noč,« je dodal.

Gasilci zalivajo tudi robove cest, da bi preprečili preskoke požarov. Kot je v izjavi za medije pojasnil vodja intervencije Sebastjan Čuk, so gasilci razdeljeni na več sektorjev, da tako lažje obvladujejo požar. Prav tako imajo s tem boljši pregled nad dogajanjem. Po njegovi oceni so s sektoriziranjem zelo uspešni pri zaznavi vsake spremembe požarišča. Pri gašenju pomaga tudi policijski top.

Gori tudi na Slavniku

Na več koncih je danes zagorelo tudi v občini Hrpelje-Kozina. Dopoldanska požara, enega od teh v naravi pod Rodikom, so že pogasili, trenutno pa se borijo z gozdnim požarom na hribu Kotel pri Slavniku. Zaradi težko dostopnega terena je gasilcem onemogočen dostop do žarišča, zato gasilskim enotam pomaga helikopter Slovenske policije.

Kot je tamkajšnje Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Materija zapisalo na Facebooku, helikopter zajema vodo pri gasilskem domu v Materiji. Na terenu trenutno sodeluje 70 gasilcev iz domačega društva, gasilskih društev Kraške gasilske zveze in Gasilske zveze Ilirska Bistrica ter Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana. Pri gašenju pomagajo tudi tečajniki Gasilske zveze Slovenije.

Helikopterji, pilatus, kanader, romunska letala …

1061 gasilcev ima pomoč tudi iz zraka. V zraku so vsi razpoložljivi zrakoplovi - poleg dveh slovenskih vojaških in enega policijskega še helikopterji iz Avstrije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Srbije in Slovaške. V zraku je tudi hrvaški kanader. Pričakujejo tudi madžarsko transportno letalo casa za gašenje.

Na Brniku so medtem že pristala romunska letala. »Romunske oborožene sile so v podporo gašenja požara na Krasu poslale dva spartana, ki ju spremlja transportno letalo C130 hercules za logistično podporo. Spartan lahko v enem naletu odvrže 6000 litrov vode,« je Slovenska vojska sporočila na Twitterju.

Danes so že izvedli ogledni prelet in tudi odvrgli vodo. Gašenje s temi letali je namreč nekoliko zahtevnejše, pri odmetu vode potrebujejo več prostora, ob tem morajo biti pozorni na gasilce na tleh, je v izjavi pojasnil predstavnik Civilne zaščite Ervin Čurlič.

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je v izjavi za POP TV pojasnil, da je varnostna zahteva za gašenje s spartanom 500-metrski varnostni koridor, na katerem ne sme biti ljudi ali opreme. Ocenjujejo, da bi tako vrsto gašenja lahko uporabili za nove požare, torej tam, kjer bi požar preskočil in bi ga z vodo z letala zamejili. Romunski letali spartan bosta na letališču Brnik dva ali tri dni, uporabili ju bodo, ko bodo razmere dopuščale, je še napovedal Šestan.