Napadalec Napolija Giacomo Raspadori je v izjemni formi. V petek je na San Siru zagotovil Italiji zmago nad Anglijo v ponovitvi finala lanskega evropskega prvenstva. Foto: EPA

Azzurri so osvojili prvo mesto v skupini 3 lige A in bodo junija 2023 igrala na finalnem turnirju Lige narodov. Na Puskas Areni v Budimpešti so Italijani povedli v 27. minuti. Adam Nagy je katastrofalno podal do vratarja Petra Gulacija, ki je skušal izbiti žogo, a je bil hitrejši Wilfried Gnonto. Žoga se je odbila do Giacoma Raspadorija, ki jo je le še potisnil v prazno mrežo.

Federico Dimarco je potrdil zmago azzurrov, ki ne bodo igrali na svetovnem prvenstvu v Katarju. Foto: EPA

Donnarumma nepremagljiv
Drugi polčas so gostitelji napadalno odprli in imeli tri lepe priložnosti za izenačenje, a se je dvakrat izkazal Gianluigi Donnarumma v vratih Italijanov in le nekaj trenutkov zatem so azzurri povišali vodstvo. V 52. minuti je Bryan Cristante z desne strani podal na daljšo vratnico, kjer je Federico Dimarco z levo nogo poslal žogo v mrežo.

Do konca tekme so imeli gostitelji še nekaj lepih priložnosti, predvsem Callum Styles, ki je vstopil na začetku drugega polčasa, je bil nevaren. Donnarumma je bil vedno na pravem mestu.

Spektakel na polnem Wembleyju, čeprav tekma ni odločala
Že pred tekmo na Wembleyju je bilo jasno, da se Anglija seli v ligo B, Nemci pa niso imeli več nobene možnosti za prvo mesto po petkovem presenetljivem porazu v Leipzigu proti Madžarski z 0:1. Oba selektorja Gareth Southgate in Hansi Flick sta slišala številne kritike. Southgate je ostal brez zmage v Ligi narodov in mnoga ostra peresa v angleških medijih že zahtevajo njegov odstop še pred svetovnim prvenstvom v Katarju.

Kai Havertz je bil najboljši igralec spektakla na Wembleyju. Foto: EPA

78.949 gledalcev se je zbralo na Wembleyju, vzdušje je bilo imenitno. Nemci so lani na evropskem prvenstvu izgubili proti Angeliji prav na tem stadionu z 0:2 in od prve minute se je videlo, da je motiv velik.

V prvem polčasu so imeli najlepšo priložnost Angleži. V 25. minuti je Raheem Sterling premešal obrambo Nemcev in streljal z 12 metrov, Marc-Andre ter Stegen pa je z desno roko žogo odbil.

Gündogan zadel z bele točke
Nemci so imeli v prvem polčasu kar 65-odstotno posest žoge, a niso resno zapretili. V drugi polčas so krenili precej bolj odločno. V 51. minuti je Harry Maguire izgubil žogo pred kazenskim prostorm, potem pa je še pohodil Jamala Musialo v kazenskem prostoru. Sodnik Danny Makkelie je presenetljivo pokazal vezistu Bayerna, naj hitro vstane. Takoj se je oglasil videosodnik, nizozemski delivec pravice si je ogledal posnetek ob stranski črti in seveda je takoj pokazal na belo točko. Ilkay Gündogan je z desno nogo zanesljivo matiral Nicka Popa v vratih Anglije.

Izjemen strel Havertza
Angleži so bili popolnoma brez idej in v 67. minuti so zaostajali že z 0:2. Musiala je znova osmešil Maguireja in podal do Tima Wernerja. Napadalec Leipziga je bil vse do poletja soigralec Kaija Haverta pri Chelseaju. Znova sta odlično sodelovala, Havertz si je nastavil žogo na levico in jo z roba kazenskega prostora od vratnice poslal v mrežo. Po tej mojstrovini je vse kazalo, da so Angleži v izgubljenem položaju.

Shaw in Mount ekspresno izenačila
V 72. minuti je Reece James z desne strani podal v kazenski prostor, Thilo Kehrer je bil prenizek, na daljši vratnici pa je Luke Shaw s petih metrov poslal žogo med nogami ter Stegna čez golovo črte. Sodnik Makkelie je takoj pokazal, da je žoga prešla črto, Niklas Süle jo je prepozno izbil.

Za izenačenje sta tri minute zatem poskrbela dva rezervista, Bukayo Saka je prodrl po desni strani in podal do Masona Mounta, ki je z desno nogo s 15 metrov zatresel mrežo.

Harry Kane je odlično izvedel enajstmetrovko. Foto: EPA

Kane poskrbel za rajanje na tribunah
Nemci so bili šokirani. Nikakor se jim ni uspelo otresti pritiska. V 82. minuti je branilec dortmundske Borussie Nico Schlotterbeck skušal odbiti žogo, a je zadel tudi gleženj soigralca pri črno-rumenih Juda Bellinghama. Znova si je Makkelie ogledal posnetek in Angleži so imeli na voljo najstrožjo kazen. Kapetan treh levov Harry Kane je z desno nogo zabil žogo pod prečko, ter Stegen je krenil v pravo stran, a je bil strel premočan.

Havertz kaznoval napako Popa
Na Wembleyju so angleški navijači noreli od navdušenja po velikem preobratu, a so doživeli hladno prho. Tri minute pred koncem je po strelu Serga Gnabryja z 20 metrov vratar Pope zelo slabo posredoval, žogo je odbil naprej, pritekel pa je Havertz in jo potisnil v mrežo.

Ter Stegen preprečil zmago Angležev
Nemci so vse sile usmerili v napad, a skoraj bi bili kaznovani. Hitri Saka je iz svoje polovice stekel sam proti vratom po desni strani. Njegov diagonalni strel pa je s konicami prstov v kot odbil odlični čuvaj mreže ter Stegen.

Gladka zmaga ni pomagala Romunom
Nogometaši Bosne in Hercegovine so kljub visokemu porazu v Bukarešti z 1:4 osvojil prvo mesto v skupini 3 lige B, saj je bilo že pred zadnjim krogom jasno, da bodo naslednjo izvedbo Lige narodov igrali v ligi A. Romuni so povedli v 38. minuti, ko je zadel Dennis Man, v 73. minuti pa je povišal George Puscas. Nekaj trenutkov zatem je Edin Džeko za trenutek znižal prednost, a so gostitelji le dve minuti pozneje obnovili prednost dveh zadetkov. Končni izid je s svojim drugim zadetkom postavil Puscas.

Črnogorci z igralcem manj nemočni proti Fincem
Romunom se kljub visoki zmagi ni uspelo izogniti zadnjemu mestu v skupini in izpadu v ligo C, saj so Finci ugnali Črno goro z 2:0 in končali celo na drugem mestu v skupini.

Črnogorci so agresivno začeli tekmo in si v prvih 20 minutah nabrali tudi pet rumenih kartonov. Žarko Tomašević si je v 17. minuti prislužil drugega in je moral hitro pod prho. Finci so številčno premoč izkoristili takoj po odmoru, ko je zadel Oliver Antman. Nekaj trenutkov zatem je prednost povišal Benjamin Källman in potrdil zmago Fincev.

Gruzija se seli v ligo B
Gruzijci so v skupini 4 lige C pričakovano zmagali še na svoji peti tekmi in se neporaženi selijo v ligo B. Danes so z 2:1 premagali še Gibraltar, ki je tako z eno osvojeno točko osvojil zadnje mesto v skupini.

Na drugi tekmi iz te skupine so Bolgari z 1:0 premagali Severno Makedonijo. Makedonci so od 14. minute igrali z igralcem manj, saj je Todor Todoroski prejel rdeči karton. V 50. minuti je odločilni zadetek dosegel Kiril Despodov.