Šinzo Abe, eden najpomembnejših voditeljev Japonske po drugi svetovni vojni, je umrl v bolnišnici nekaj ur za tem, ko je bil v atentatu med predvolilno kampanjo na ulici težko ranjen. Demokratično Japonsko je kot premier vodil najdlje, hkrati je bil zelo dolgo voditelj Liberalno-demokratske stranke (LDS), ki je že vrsto desetletij tako zelo močna, da imajo frakcije LDS tako rekoč vlogo strank znotraj japonskega političnega sistema.

Sedeminšestdesetletni Abe je imel v petek, dva dni pred delnimi volitvami v senat, v mestu Nara na jugu Japonske na ulici govor v podporo kandidatu LDS. Nenadoma je nekdo z doma izdelano pištolo streljal nanj in ga zadel v vrat. Ob splošni paniki so se na 41-letnega storilca vrgli varnostniki. Policistom je dejal, da je nezadovoljen z Abejem in ga je zato hotel ubiti. Pozneje so policisti na njegovem domu našli več eksplozivnih naprav.

Sedanji japonski premier Fumio Kišida je po novici dejal, da je »brez besed« in da je bil Abe njegov »osebni prijatelj«. Vsekakor je Abe, ki je tudi po koncu vodenja vlade in stranke leta 2020 ohranil vpliv v LDS, odločilno podprl Kišido, ko je ta lani jeseni kandidiral za voditelja LDS in s tem za novega premierja. Abe pa je svetoval tako sedanjemu premierju kot tudi prejšnjemu Jošihidi Sugi.

Ameriški zunanji minister Antony Blinken je Abeja označil za politika z veliko vizijo, ki je odnose z ZDA »dvignil na novo raven«. Avstralski premier Anthony Albanese je dejal, da je bil »najboljši prijatelj Avstralije na svetovni sceni«. Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je vsak dan kriv za smrt več kot sto Ukrajincev in Rusov, pa je na Telegramu zapisal, da je Abe »veliko storil za dobre odnose« z Rusijo in da je njegova smrt »nenadomestljiva izguba«. Žalost sta izrazila tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in indijski premier Narendra Modi. Francoski predsednik Emmanuel Macron je na twitterju zapisal, da je »Japonska izgubila velikega premierja«.

Gospodarstvo izvlekel iz stagnacije

Abe je vladal v letih 2006–2007 in 2012–2020. Japonski je prinesel stabilnost, saj so se predsedniki vlad pred letom 2012 menjali skoraj vsako leto. Znan je postal po aktivni gospodarski politiki, ko je na primer zniževal davke in omogočal migrantom, da hitro dobijo delovno dovoljenje. Tako je gospodarstvo izvlekel iz dve desetletji dolge stagnacije. Uspešno je tudi vodil okrevanje po potresu in cunamiju v regiji Tohoku leta 2011, ko je umrlo 20.000 ljudi, v jedrskem reaktorju v Fukušimi pa se je talila sredica. Pandemija je z recesijo deloma izničila vse te uspehe. Na koncu tudi ni dovolj poskrbel za tiste, ki so se jim v času pandemije drastično znižali prihodki. Čeprav je covid-19 v času njegovega vodenja vlade zahteval manj kot 1500 življenj, pa Abe v času pandemije ni zbujal zaupanja in je postal nepriljubljen, morda je tudi zato odstopil.

V zunanji politiki se je dobro znašel. Ob igranju golfa si je pridobil naklonjenost Donalda Trumpa in med drugim preprečil visoke ameriške carine za japonske izdelke. S pogostimi obiski v azijskih državah pa je poskušal nadomestiti precejšnjo ameriško odsotnost na Pacifiku in vzpostaviti protiutež Kitajski, s katero je še naprej gospodarsko sodeloval. Odnose s Kitajsko in tudi z Južno Korejo pa so poslabševali njegov nacionalizem, nekritični odnos do japonskih zločinov med drugo svetovno vojno ter prizadevanje za krepitev in večjo aktivno vlogo japonske vojske.

Odstopil je avgusta 2020 zaradi zdravstvenih težav. Najprej je na čelo vlade stopil njegov svetovalec Suga, ki pa je lani postal nepriljubljen zaradi vztrajanja pri olimpijskih igrah kljub pandemiji in ker se ni izkazal v boju proti pandemiji. Jeseni 2021 ga je na čelu LDS in vlade zamenjal 64-letni nekdanji zunanji minister Fumio Kišida. x