Izraelska vojska trdi, da je zavzela oporišče Hamasa v begunskem taborišču Džabalija in pojasnila, da so med spopadi, ki naj bi trajali deset ur, »likvidirali teroriste«, zajeli veliko količino orožja ter odkrili številne predore«, poroča britanski BBC. Palestinska tiskovna agencija Wafa medtem poroča, da so izraelska letala bombardirala in uničila eno od hiš v Džabaliji, pri čemer so številni ujeti pod ruševinami.

Od začetka kopenske ofenzive v Gazi so izraelske sile uničile že 130 podzemnih predorov Hamasa. »Inženirji si trenutno prizadevajo razkriti in uničiti teroristično infrastrukturo Hamasa v Gazi, vključno s predori. Odkrita skladišča vode in kisika v predorih kažejo, da se Hamas pripravlja na daljše bivanje pod zemljo,« je še dodala vojska.

Izraelsko obleganje in bombardiranje Gaze se je začelo 7. oktobra, ko so napadi Hamasa v Izraelu zahtevali življenja 1400 ljudi, napadalci pa so zajeli okrog 240 talcev. Ministrstvo za zdravje v Gazi trdi, da je bilo v izraelski ofenzivi ubitih okrog 10.600 ljudi, od tega več kot 4000 otrok.

Izrael medtem nadaljuje tudi racije na zasedenem Zahodnem bregu, kjer so izraelske sile danes v begunskem taborišču Dženin ubile sedem Palestincev, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočile tamkajšnje palestinske oblasti.

Od začetka najnovejše zaostritve bližnjevzhodne krize je bilo tako v spopadih z izraelskimi silami na Zahodnem bregu po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje ubitih več kot 150 Palestincev, še okoli tisoč pa je bilo aretiranih, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Netanjahu znova zavrnil prekinitev ognja v Gazi brez izpustitve talcev

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo kot lažne govorice zavrnil poročanje več medijev, da v zameno za večdnevno humanitarno prekinitev ognja potekajo pogajanja o izpustitvi več kot deset talcev, ki jih med 240 na območju Gaze zadržuje skrajno palestinsko gibanje Hamas. Ponovil je, da je izpustitev talcev pogoj za prekinitev ognja.

»Želim utišati vse vrste lažnih govoric, ki jih slišimo iz vseh smeri, in ponoviti jasno stvar: brez izpustitve naših talcev ne bo prekinitve ognja,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP. To je dejal, potem ko je po poročanju medijev vir blizu Hamasa povedal, da potekajo poganja za izpustitev 12 talcev, od tega šest Američanov, v zameno za tridnevno prekinitev ognja. Z dogovorom naj bi želeli omogočiti dostavo več humanitarne pomoči prebivalcem na območje Gaze, kjer so zaradi vsesplošnega pomanjkanja po ocenah Združenih narodov razmere katastrofalne.

Drugi vir pa je dejal, da na pogajanjih posreduje Katar, ki se usklajuje z ZDA, in da naj bi govorili o »izpustitvi 10 do 15 talcev v zameno za 48- do 72-urni humanitarni premor«. Nemška tiskovna agencija dpa je medtem poročala, da ji je visoki predstavnik Hamasa Osama Hamdan potrdil, da potekajo resna pogajanja. Dodala pa je, da obstajajo skrbi, da Izrael na prizadevanja ne odgovarja.

Netanjahu sicer ni jasno povedal, ali misli na izpustitev vseh talcev, so pa svojci talcev v odzivu na poročanje medijev o pogajanjih vztrajali, da bi »vsak korak v smeri prekinitve ognja moral vključevati izpustitev vseh talcev iz Gaze«, poroča AFP. Izrael, z njim pa tudi ZDA, so namreč pripravljene samo na krajše humanitarne premore.

Türk obtožil Hamas in Izrael vojnih zločinov

Visoki predstavnik Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk je tako skrajno palestinsko gibanje Hamas kot Izrael v sredo obtožil vojnih zločinov. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je ocenil, da veliko civilnih žrtev na območju Gaze kaže, da z izraelsko operacijo proti Hamasu nekaj ni v redu.

»Grozodejstva, ki so jih 7. oktobra zagrešile palestinske oborožene skupine, so bila strašna, brutalna in šokantna. To so bili vojni zločini, prav tako kot nadaljnje zadrževanje talcev,« je dejal Türk na novinarski konferenci ob obisku mejnega prehoda Rafa med Egiptom in območjem Gaze. Izpostavil pa je, da je »izraelsko kolektivno kaznovanje palestinskih civilistov prav tako vojni zločin, kot tudi nezakonita prisilna evakuacija civilistov«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dodal je še, da je dolžnost Izraela, da zagotovi, da lahko na območju Gaze čim več osnovnih življenjskih potrebščin doseže tiste, ki jih potrebujejo.

Na pomanjkanje pomoči je v pogovoru za Reuters v sredo znova opozoril tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je humanitarne razmere v Gazi opisal kot katastrofalne. Izpostavil je, da je absolutno nujno, da v Gazo pride toliko humanitarne pomoči, kot je potrebujejo prebivalci, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Spomnil je, da so v zadnjih 18 dneh čez mejni prehod Rafa, ki je edini odprt za humanitarno pomoč, pripeljali le 630 tovornjakov pomoči. Dodal je, da si Združeni narodi prizadevajo, da bi pomoč lahko prepeljali tudi preko mejnega prehoda Kerem Šalom, ki je pod izraelskim nadzorom.

Tako kot Türk je bil tudi Guterres kritičen tako do Hamasa kot do Izraela. Hamas je obtožil, da krši humanitarno pravo, ker civiliste uporablja za ščit. Izrael pa je kritiziral zaradi rekordnega števila civilnih žrtev v Gazi, predvsem otrok, »katerih število daleč presega letno število v kateri koli vojni«. »To pomeni, da je z načinom izvajanja vojaških operacij očitno nekaj narobe,« je dejal.