»To, da jo je zabodel samo enkrat, še ne pomeni, da ni bil dovolj vztrajen. Zabodel jo je v trebušno votlino, kjer vemo, da so vitalni organi,« je ljubljanska okrožna sodnica Katarina Gabrijel Muhič včeraj obrazložila svojo odločitev, da sledi predlogu tožilstva in eritrejskega državljana Coca Filipa Faragalo obsodi zaradi poskusa uboja. Petčlanski senat mu je izrekel kazen štirih let zapora, ki ji bo sledil še izgon iz države za pet let. Tožilstvo je sicer predlagalo precej višjo kazen 8 let in 10 mesecev zapora, vendar je sodni senat pri višini kazni med drugim upošteval mnenje izvedenca za psihiatrijo, da ima obtoženi Faragala težave z empatijo in težko kontrolira svoje impulze, posledice zabodene žrtve pa so danes minimalne. Napad na brezdomko Majo G. sicer ni bil nedolžen, preživela pa je zaradi pravočasne pomoči reševalcev.

Začel se je slačiti in pozivati k pretepu

Coco Filip Faragala, ki v kritičnem času prav tako ni imel strehe nad glavo, je odvisnico in brezdomko Majo G. z nekakšno kombinacijo preklopnega in švicarskega noža zabodel 15. novembra 2022. Kot je poudarilo tožilstvo, sta žrtev in njen partner skladno in prepričljivo pričala, da sta prišla pred dnevni center za brezdomce v Plečnikovem podhodu v Ljubljani, kjer naj bi Maja G. pozdravila Faragalo in vprašala, kaj ima v vozičku, on pa naj bi jo začel zmerjati v angleškem jeziku. Kričala naj bi tudi ona, med prepirom naj bi jo Faragala udaril v obraz, ona pa mu je prevrnila voziček. Nato naj bi Faragala stekel po stopnicah, se začel slačiti in pozivati k pretepu, ko pa je Maja G. stopila pred vhod v dnevni center, ji je sledil in jo zabodel v spodnji del trebuha. V trebušni votlini je z nožem zadel arterijo in če reševalci ne bi bili dovolj hitri, bi bržkone izkrvavela do smrti. Faragala je nato zbežal na Trg republike in se čez čas zatekel v stavbo TR3, po mnenju tožilstva predvsem zato, da bi pridobil alibi; kar kaže, da je ves čas ravnal premišljeno. Med sojenjem je Faragala trdil, da je bil v času napada na britanskem veleposlaništvu, vendar so posnetki nadzornih kamerah razkrili, da je v stolpnico TR3 vstopil šele približno pol ure po napadu. Ker obtoženi ni pokazal nikakršnega obžalovanja in je bil povsem nekritičen do svojega ravnanja in posledic za oškodovanko, je tožilstvo predlagalo precej višjo kazen, kot mu jo je nazadnje izreklo sodišče. Sodba sicer še ni pravnomočna, nanjo pa se lahko pritožita tako tožilstvo kot tudi obramba.

Večkrat obsojen, nasilje stopnjuje

Zagovornik obtoženega Tomaž Pulko se je v zaključnem govoru osredotočil predvsem na dejstvo, da je tudi žrtev konfliktna oseba. Povzemal je pričevanja, da Maja G. pogosto išče konflikte, da je žaljiva, agresivna, da provocira ter da so ji v preteklosti že prepovedali vstop v dnevni center za brezdomce. V času napada je več prič povedalo, da so slišale njeno vpitje, tudi ona pa naj bi bila (v angleškem jeziku) žaljiva do Faragale. Pulko je poudaril tudi, da je Faragala z nožem zamahnil samo enkrat. »Če bi jo hotel ubiti, bi jo zabodel večkrat,« je sodišče prepričeval odvetnik in poudaril tudi dejstvo, da je Faragala uporabil manjši nož s kratkim rezilom. Zato je ocenil, da je obtoženi zagrešil kvečjemu kaznivo dejanje povzročitve hude telesne poškodbe, za katero so seveda predpisane nižje kazni kot za kaznivo dejanje (poskusa) uboja.

Obtoženi Faragala je med kratkim zaključnim govorom zgolj dejal, da se s predlagano kaznijo osmih let zapora ne strinja, in pristavil: »Nisem kriv, ni nobenih dokazov za mojo krivdo.«

Dokazov je bilo sicer več kot dovolj. Ne samo pričevanja, tudi na rezilu njegovega noža so našli sledi krvi oškodovanke. »Če je nekdo konflikten, še ne pomeni, da se ga lahko napade z nožem,« je sodnica v obrazložitvi sodbe odgovorila tudi obrambi, ki je poudarjala neprimerno vedenje Maje G.

Predsednica senata Katarina Gabrijel Muhič je posebej obrazložila tudi stransko kazen izgona za pet let, ki je po njenem mnenju primerna, saj je Coco Filip Faragala že stari znanec policije, sodišč in zaporov. »Večkrat je bil že obsojen za kazniva dejanja z elementi nasilja, ki jih še stopnjuje,« je pojasnila sodnica. V preteklosti je bil obsojen zaradi kaznivega dejanja ropa, dvakrat zaradi povzročitve lahke telesne poškodbe in še enkrat zaradi grožnje. Do tokratne obsodbe je bil skupno obsojen že na štiri leta in osem mesecev, ki jih je tudi že odslužil. Faragala je sicer trenutno v priporu, v katerem bo ostal tudi do pravnomočnosti sodbe. Po odsluženi kazni ga bo Republika Slovenija poskušala izgnati, ni pa nujno, da bo dejansko zapustil državo. Pred leti je bil namreč že obsojen (tudi) na izgon iz države, vendar je zunanje ministrstvo zaradi kršenja človekovih pravic v njegovi domovini izgon odsvetovalo.