Poslanci SDS so v obrazložitvi zapisali:  »Pričakovano ravnanje poslancev DZ, predsednika republike, predsednika vlade, ministrov in državnih sekretarjev je, da svoje naloge opravljajo odgovorno, vestno, nepristransko in kakovostno. Odgovorna politika je tudi transparentna politika, ki pri svojem delovanju vseskozi zasleduje načelo preglednosti delovanja funkcionarjev.« Izpostavili so tudi, da vprašanje glede prisotnosti prepovedanih drog med politiki ostaja že vrsto let neodgovorjeno. Po njihovem mnenju gre za odgovornost do državljanov, ki so vsekakor upravičeni do informacij, ali posamezni funkcionar svoje delo res opravlja tako, kot se od njega pričakuje. Opozorili so še, da z nastopom opravljanja teh funkcij posameznik postane izpostavljen zanimanju javnosti, kar ima za posledico tudi oženje kroga njegove zasebnosti. 

SDS je sicer v tem mandatu v zakonodajni postopek dvakrat že vložila predlog zakona o obveznem testiranju funkcionarjev na prepovedane droge, a ga je DZ vsakič zavrnil.

V parlamentarni postopek je vloženih že več predlogov za posvetovalne referendume. Vse parlamentarne stranke, z izjemo Levice, so v DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta nove nuklearke v Krškem. Koalicija pa je vložila tudi predlog za posvetovalni referendum o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

SDS je vložila še predloga posvetovalnih referendumov o nastanitvah nezakonitih migrantov v Sloveniji in o zaupanju v vlado Roberta Goloba, NSi pa predloga posvetovalnih referendumov o predlogu energetskega zakona in o predlogu zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje Jugoslavije. Svoboda pa bi  preverjala tudi naklonjenost volivcev pridelavi, predelavi in uporabi konoplje v medicinske namene ter uvedbi preferenčnega glasu na državnozborskih volitvah.