Kot je na novinarski konferenci povedal podpredsednik sindikata in vodja Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič, si v sindikatu želijo, da bi z vladno stranjo nadaljevali pogajanja o odpravi nesorazmerij. Poziv so na vlado naslovili prejšnji teden, a odgovora niso prejeli, je dejal.

Potem, ko je vladna stran prejšnji teden predstavila zadnjo ponudbo dviga plač za zdravnike in zobozdravnike in ob tem zaključila pogajanja, vodstvo sindikata z njo ni bilo zadovoljno. Mnenje članstva so nato preverili z anketo, ki je pokazala enako - zdravniki s ponudbo niso zadovoljni, ker ustvarja plačna nesorazmerja in anomalije, saj mlajšim zdravnikov ponuja bistveno višji dvig kot izkušenejšim.

Datum začetka in druge podrobnosti napovedane stavke bodo v sindikatu Fides sprejeli v prihodnjem tednu, prav tako stavkovne zahteve. Že sedaj pa je jasno, da zdravniki in zobozdravniki zahtevajo enak dvig plač za vse. Pridružitev stavki so ob tem napovedali tudi v Sindikatu zdravnikov družinske medicine Praktik.um in Sindikatu zobozdravnikov Slovenije Dens.

S plačnim dogovorom niso zadovoljni tudi v sindikatu delavcev v zdravstveni negi. Predsednica sindikata Slavica Mencingar je ob sredinem parafiranju stavkovnega sporazuma med sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlado opozorila, da so zaposleni v zdravstveni negi iz njega v celoti izpadli. Kot je dejala, bodo organi sindikata skupaj s članstvom o nadaljnjih korakih odločali v začetku prihodnjega leta. 

Ajanović Hovnik: Odločitev Fidesa o začetku stavke povsem neutemeljena

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik ocenjuje, da je odločitev glavnega odbora sindikata Fides o začetku zdravniške stavke v januarju po ponujenih zvišanjih plač povsem neutemeljena in sproža vprašanje, »ali je del neke poklicne skupine morda izgubil stik z realnostjo in razmerami v državi«.

Ministrica poudarja, da vlada zdravnikom ničesar ne jemlje, njihovih plač ne niža, pač pa, nasprotno, ponuja zvišanja za od osem do 20 odstotkov oz. v nekaterih redkih primerih tudi za več. Ob tem Ajanović Hovnik pojasnjuje, da vlada daje prednost mladim zdravnikom, katerih plače so res nizke, medtem ko za tiste v 57. plačnem razredu, in teh je kar 37 odstotkov, predlaga 8-odstotno zvišanje - ne da bi vlada kot pogoj za to postavljala večjo storilnost zdravnikov.

»V vladi utemeljeno pričakujemo, da bodo zdravniki pozornost od višine svojih plač vendarle usmerili k bolnikom in jih končno postavili v ospredje. Čas je, da pozornost posvetijo ljudem oz. bolnikom, da bodo ti od višjih plač zdravnikov nekaj imeli - in to je pravočasna, skrbna obravnava,« je v odzivu na napoved začetka stavke še zapisala ministrica. Poudarila je, da vlada mora in želi v času energetske krize ter inflacije poskrbeti za vse prebivalke in prebivalce, zlasti za šibkejše in ogrožene. Zato je glede na makroekonomske kazalce vladna ponudba zdravnikom zadnja in najvišja možna.