Kot je Vučić zapisal na družbenem omrežju Instagram, sporazum o prosti trgovini »odpira nove poglede« v odnosih med državama.

»Na vseh področjih, na katerih sodelujemo, napredujemo. Pobuda Pas in pot je naši državi prinesla veliko dobrega. Ponosen sem na naše prijateljstvo in rezultate, ki smo jih dosegli,« je zapisal Vučić ob fotografijah srečanja s Xijem.

Po pisanju tujih medijev se sporazum nanaša na skoraj 10.500 srbskih izdelkov in skoraj 9000 kitajskih izdelkov.

Poleg sporazuma o prosti trgovini sta državi podpisali še memorandum o izmenjavi in sodelovanju na področju gospodarske razvojne politike, memorandum o skupnem izboljšanju industrijskega in investicijskega sodelovanja ter srednjeročni akcijski načrt pobude Pas in pot.

Državi sta podpisali tudi komercialno pogodbo, po kateri bo kitajski telekomunikacijski velikan Huawei sodelovali pri tretji posodobitvi fiksnega omrežja Telekoma Srbija.

Tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano je ob tem v Bruslju opozoril, da bo Srbija na dan, ko bo postala članica EU, morala izstopiti iz vseh dvostranskih bilateralnih sporazumov s tretjimi državami, je njegovo izjavo za radio Slobodna Evropa povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.

Kot je pojasnil Stano, Srbija lahko v postopku priključevanja EU sklepa trgovinske sporazume z drugimi državami ali organizaciji, če so ti skladni s stabilizacijsko-pridružitvenim sporazumom.