V Sloveniji so v ponedeljek ob 4587 testih potrdili 1176 okužb z novim koronavirusom, kažejo vladni podatki. V bolnišnicah je bilo 925 bolnikov s covidom-19, 146 jih je potrebovalo intenzivno zdravljenje. V domačo oskrbo so odpustili 57 oseb. V sredo je umrlo 24 bolnikov s covidom-19, skupno je v Sloveniji umrlo že 412 ljudi.

Na današnji novinarski konferenci so sodelovali v.d. direktorja Splošne bolnišnice Celje dr. Dragan Kovačić, državni sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Cveto Uršič in vladni govorec Jelko Kacin.

Rast okužb dosegla vrh in se počasi spušča

»Razmere so se v zadnjem tednu oktobra izboljšale. Rast okužb se je upočasnila, dosegla je vrh in se zdaj počasi spušča,« je uvodoma navedel Kacin in kmalu dodal, da je od števila okuženih pomembnejši podatek o številu zasedenih in prostih postelj v bolnišnicah. »Zdravniki z različnih koncev Slovenije opozarjajo, da vedno več okuženih potrebuje daljšo bolnišnično obravnavo,« je navedel, obenem se splošno gledano veča število ljudi, ki zaradi okužbe potrebujejo zdravniško pomoč. Od včeraj bolnišnično pomoč potrebuje 925 posameznikov, 146 jih potrebuje intenzivno nego.

Kovačić se je prek spletnega pogovora oglasil iz Celja, ki je trenutno tretja največja covid bolnišnica v Sloveniji. Doslej je bilo v njej hospitaliziranih 1173 posameznikov, 257 jih je bilo na intenzivni negi. Skupno je umrlo 39 oseb, kar predstavlja 3,3 odstotke hospitaliziranih bolnikov, izmed tistih, ki so bili na intenzivni negi je umrlo 15,2 odstotkov, kar je znatno nižji odstotek od tega, ki se pogosto navaja v literaturi, je navedel Kovačić.

Razpon starosti umrlih je med 64 do 95 let. V celjski bolnici imajo tri covid oddelke - v covid oddelke so preoblikovali dva internistična oddelka in en kirurški oddelek, delajo tudi na četrtem covid oddelku v prostorih ortopedskega oddelka. Imajo 89 postelj, na kateri je 88 ležečih, medtem ko ima intenzivna nega 19 postelj, od katerih jih je zasedenih 18. Lasten covid oddelek imata ginekologija in pediatrija, kjer pa trenutno ni hospitaliziranih pacientov. Problem predstavlja urgentni oddelek, kot je navedel Kovačić, opažajo, da število obravnav na covid urgenci narašča, medtem ko število obravnav na ne covid urgenci pada. Trenutno je skoraj polovica obravnav na urgenci je povezanih s covidom. »Naraščajoči odstotek obravnav pacientov s covidom pomeni, da se val nadaljuje, padajoč odstotek tistih brez covida, pa je zaskrbljujoč, da kdo iz pretirane solidarnosti ne pride na urgentni pregled, čeprav bi moral.«

Val bo trajal še nekaj tednov

»Največji problem, ki smo ga pričakovali je zbolevanje zdravstvenega kadra, počasi se približujemo deset odstotkom zaposlenih, ki so zboleli. Večina njih je bila v stiku z okužbo, nekaj pa je tudi izgorelosti in klasičnih bolezni, kot so bolečine v križu,« je navedel. Komentiral je tudi boljšo preskrbljenost z zaščitno opremo v drugem valu v primerjavi s prvim. »Vmesni čas med prvim in drugim valom smo dokaj dobro izkoristili in se opremili. Ventilatorji, infuzijske črpalke, ki delajo največje težav drugje, pri nas niso problematične. Stanje z osebno varovalno opremo je tudi zelo dobro, se pa ta sproti hitro porablja,« je navedel. Pohvalil je medicinske sestre in vse zaposlene, ki po njegovih besedah delujejo »ubrano«. »So pravi primer požrtvovalnosti in jih moram javno pohvaliti.«

Predvidel je, da bo val trajal še nekaj tednov in v okviru svoje osebne izkušnje s prebolevanjem virusa javnost pozval, naj storijo vse, kar lahko, da se okužbi izognejo.

Od včeraj je v domovih za ostarele okuženih 112 posameznikov. »Domovi delajo dobro. Preko poletja smo skupaj z domovi, skupnostjo socialnih zavodov, ministrstvom oblikovali protokole, kako ravnati, če s okužba pojavi in te protokole domovi upoštevajo,« je navedel državni sekretar na ministrstvu za delo Uršič.

Zaenkrat brez sproščanja ukrepov

»Do tega trenutka nismo dobili nobenih predlogov za rahljanje ukrepov. Člani svetovalnih skupin menijo, da je z ukrepi treba nadaljevati. Dokler bodo bolnišnice vsak dan dobivale nove bolnike in širile svoje kapacitete, bo potrebno z ukrepi nadaljevati. Kaj se bo zgodilo prihodnji teden, bomo vedeli nekje v četrtek, ko bo treba sprejeti ključno odločitev o tem, kako nadaljevati z izobraževalnim sistemom. Od te odločitve so posledično odvisne vse druge,« je na vprašanje o morebitnem sproščanju ukrepov odgovoril Kacin.

Novinarska konferenca o aktualnem stanju glede epidemije covid-19.