Ni okrogla, je pa štiriindvajsetica prestižna. Simbolizira ure v dnevu. Vsako polno uro bi Đoković osvojil enega od turnirjev največje četverice v tenisu. Zadnjega v noči z nedelje na ponedeljek v New Yorku, kjer se je Medvedjevu z zmago s 6:3, 7:6 (5), 6:3 maščeval za predlanski poraz na OP ZDA, ko mu je Rus preprečil, da bi v istem letu osvojil vse štiri turnirje za grand slam. Tudi letos je bil Srb blizu koledarskemu grand slamu. Španec Carlos Alcaraz je bil v finalu Wimbledona boljši s 3:2 v nizih, kar je bil njegov edini poraz na turnirjih za grand slam. Ne bo se pritoževal. Đoković je četrtič v karieri osvojil tri turnirje največje četverice v enem letu po letih 2011, 2015 in 2021.

Pri mreži neprebojen

Daniil Medvedjev je igral odlično. Na osnovni črti je bil briljanten, udarec za udarcem je testiral Đokovićevo potrpežljivost. Srb je igral izjemno agresivno, a Rus je z neverjetno globino in močjo vračal udarce ter silil tekmeca v napake. Odločilen je bil drugi niz, ki je trajal kar 104 minute, finalista pa sta uprizorila številne dolge izmenjave, po katerih se je nabito poln stadion Arthur Ashe, največji teniški kompleks na svetu, skoraj tresel. Medvedjev je imel pri vodstvu s 4:3 in s 6:5 po eno žogico za odvzem servisa. Še dolgo bo obžaloval drugo, ko je imel žogico za niz. Đoković je bil pri mreži, Medvedjev pa je imel lepo priložnost za zaključek. Odločil se je za diagonalo, kjer pa ga je najtrofejnejši igralec na svetu čakal ter v nadaljevanju dobil še zanimivo in izenačeno podaljšano igro. V tretjem nizu je Medvedjev enkrat odvzel servis Đokoviću, ki pa je bil po vodstvu z 2:0 v nizih preveč samozavesten in odločen, da četrtič v karieri osvoji turnir v New Yorku. Poleg tega je bil prvi igralec sveta na mreži morda celo najboljši doslej v karieri, saj je od 44 prihodov k mreži osvojil 84 odstotkov točk, praktično vse ključne.

Pri 36 letih je Đoković postal najstarejši zmagovalec OP ZDA, kjer ima sicer od vseh turnirjev največje četverice v finalih najslabše razmerje zmag in porazov. V zaključnem dvoboju je igral desetkrat, doživel je šest porazov. Na preostalih treh največjih turnirjih je skupaj izgubil šest finalnih dvobojev, potem ko je skupno na 36 finalih zmagal 24-krat. Z novo lovoriko se je na lestvici najuspešnejših igralcev vseh časov otresel Serene Williams in se izenačil z najuspešnejšo doslej, Margaret Court. Na večni moški lestvici je Rafaela Nadala prvič v karieri prehitel za dve lovoriki, upokojenega Rogerja Federerja za štiri.

Goran Ivanišević: Novak bo igral še pet let, do iger v Los Angelesu

»Poti do osvojitve lovorik so naporne. V zadnjih 24 urah pred finalom sem bil zelo nastrojen. Napetost čutijo vsi okrog mene, zato se mi praktično nihče ni približal. Zaradi tega se včasih vprašam, ali mi je tega res treba? Mar nisem osvojil že dovolj lovorik ter se dokazal? Takšna vprašanja so neizbežna, a vselej prevlada druga plat zgodbe, ki se imenuje tenis,« je priznal Novak Đoković. »Najlepši del posla je osvajanje lovorik. Z vsakim uspehom postavim nov mejnik in to je privilegij, ki se ga je težko naveličati. Nikoli si nisem mislil, da bom kdaj na največjih turnirjih osvojil 24 lovorik,« pravi Srb.

Teniški svet se ves čas obremenjuje z vprašanjem, koliko časa bo Đoković še igral. Odgovori Srba so si vselej podobni. Poudarja, da dokler bo motiviran. Koliko let bo tako, ne ve. Ve pa, da ima še naprej izjemno voljo po osvajanju lovorik in da se veseli dvobojev z mlajšimi tekmeci. Njegov trener Goran Ivanišević, nekdanji zmagovalec Wimbledona, je na to temo bolj šaljiv. Morda pa tudi ne: »Kot sem slišal, si želi Novak igrati na olimpijskih igrah leta 2028 v Los Angelesu.«