Urugvajci so po finalnih porazih v letih 1997 in 2013 končno le postali najboljši na svetu v kategoriji do 20 let. Foto: Reuters

Urugvajci so bili na stadionu Diega Armanda Maradone v La Plati precej boljši tekmec. Imeli so 61-odstotno posest žoge, priigrali so si precej več priložnosti. Razmerje v strelih je bilo 15:2, Urgvajci so petkrat streljali v okvir vrat, Italijani pa niti enkrat. Odlični vratar Trenta Sebastiano Desplanches je preprečil še precej višji poraz mladih azzurrov.

Junak finala je bil Luciano Rodriguez Rosales. Napadalec Liverpoola iz Montevidea bo imel po tem prvenstvu številne ponudbe velikih klubov. 16. julija bo dopolnil 20 let. Foto: Reuters

Rodriguez na pravem mestu v gneči pred vrati Italije
Odločitev je padla štiri minute pred iztekom rednega dela. Urugvajci so izvedli kot z desne strani, Italijani pa nikakor niso mogli odbiti žoge iz kazenskega prostora. Alan Matturro je streljal, žoga pa se je odbila naravnost do Luciana Rodrigueza, ki jo je s treh metrov z glavo potisnil v mrežo.

Na tribunah je bilo ogromno navijačev Urugvaja, ki so se že evforično veselili, a oglasil se je videosodnik. Švedski sodnik Glenn Nyberg se je posvetoval z njim in po treh minutah sta ugotovila, da Matturro ni igral z roko v kazenskem prostoru. Ko je glavni delivec pravice pokazal na sredino igrišča, so si Urugvajci oddahnili. Selektor Marcelo Broli je bil že popolnoma na koncu z živci.

Roberto Baggio si je finalno tekmo ogledal v družbi predsednika Fife Giannija Infantina. Foto: EPA

Sodnik Nyberg prehitro izključil Pratija
Predviden sodnikov dodatek je bil dolg kar 11 minut, saj si je videosodnik ogledal počasni posnetek grobega starta s podplatom. Glavni sodnik Nyberg je najprej pokazal Matteu Pratiju rdeči karton, a si je po ogledu posnetka ob stranski črti premislil in ga pustil na zelenici z rumenim kartonom. Italijani so tako do konca tekme lahko igrali z enajstimi igralci.

Baggio in Maxi Rodriguez prinesla pokal
Po 103 minutah je Nyberg le odpiskal konec tekme. Pokal sta na stadion prinesla dva svetovna podprvaka. Roberto Baggio je leta 1994 v finalu svetovnega prvenstva proti Braziliji zapravil enajstmetrovko, Maxi Rodriguez pa je bil član argentinske izbrane vrste, ki je izgubila finale julija 2014 na Maracani proti Nemčiji z 0:1 po podaljšku.

Anderson Duarte je zadel v osmini finala, četrtfinalu in polfinalu. 19-letni napadalec Defensor Sportinga je bil eden najzaslužnejših za prvi naslov Urugvaja, čeprav je v finalu zapravil veliko priložnost v prvem polčasu. Foto: Reuters

Urugvaj v izločilnih bojih brez prejetega zadetka
V drugem krogu skupinskega dela je Urugvaj doživel poraz proti Angliji z 2:3, nato pa je vse tekme izločilnega dela dobil brez prejetega zadetka. V osmini finala je izločil Gambijo z 1:0, v četrtfinalu ZDA z 2:0, v polfinalu pa Izrael z 1:0.

Po dveh finalnih porazih le dočakali veliki trenutek
Obe reprezentanci sta sodelovali že na prvem svetovnem prvenstvu za nogometaše do 20 let, ki ga je leta 1977 gostila Tunizija.

Urugvaj je pred tem že dvakrat igral v finalu, a je izgubil tako leta 1997 kot leta 2013, ob tem je bil še tretji in kar trikrat četrti, s čimer je bil vse do nedeljskega večera v La Plati najuspešnejša reprezentanca brez naslova prvaka v zgodovini mladinskih SP-jev.

Cesare Casadei je bil najboljši strelec prvenstva s sedmimi zadetki. Foto: Reuters

Italijani s srebrom dosegli največji uspeh
Italija je igrala prvi finale, uspehe pa je začela nizati šele na zadnjih turnirjih. Leta 2017 so osvojili bronasto odličje, na zadnjem SP-ju leta 2019 pa so bili četrti. Srebrna medalja je torej največji uspeh Italije. Pred štirimi leti je naslov svetovnih prvakov osvojila Ukrajina.

Casadei najboljši strelec s sedmimi zadetki
Pri Italijanih je na turnirju v Argentini blestel s sedmimi goli prvi strelec turnirja Cesare Casadei, član Chelseaja, ki pa je bil v pretekli sezoni posojen Readingu.