Šesti dan vojne je bila ukrajinska vojska soočena z vse hujšo rusko ofenzivo in vse močnejšim bombardiranjem in raketiranjem Kijeva, Harkiva in drugih mest. Očitno je, da se je po neuspehih ruske vojske in hudih izgubah konec tedna zlasti v dveh največjih ukrajinskih mestih začela nova ofenziva, veliko silovitejša, kot je bila v prvih dneh vojne. V torek je o tem pričala neverjetnih 60 kilometrov dolga kolona tankov in vojaških vozil, ki se je počasi vila s severa proti trimilijonskemu Kijevu, da bi ga obkolila. Gre tudi za demonstracijo moči. Rusko obrambno ministrstvo je prebivalce Kijeva v torek pozvalo, naj zaradi bližajočih se napadov na ključno infrastrukturo zapustijo te lokacije. Ukrajinske oblasti pravijo, da je bilo v ruskem raketiranju glavnega televizijskega stolpa v prestolnici ubitih pet civilistov.

Nekateri se bojijo, da Kijev čaka usoda čečenskega Groznega, ki ga je ruska vojska leta 2000 skoraj zravnala z zemljo. Rusija na drugi strani trdi, da noče hudega civilnemu prebivalstvu. Bitka za Kijev, glede na uspešno obrambo mesta v zadnjih dneh, bi lahko postala tudi bitka za Stalingrad, se pravi odločilen poraz Vladimirja Putina, čeprav ameriški analitiki ocenjujejo, da bo mesto težko zdržalo, če Rusija v njegovo zasedbo usmeri vse sile. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pravi, da Kijev ostaja prednostna naloga za rusko vojsko.

Uničenje upravne stavbe v Harkivu.

Tudi ruralna območja se pripravljajo

Je pa Rusija z agresijo povezala Ukrajince in okrepila njihovo nacionalno zavest. O tem pričajo poročila z ruralnih območij, kjer ruske vojske doslej ni bilo, tam pa ljudje že organizirajo obrambo in pripravljajo molotovke. Morda je Putin pričakoval, da bodo rusko govoreči prebivalci Ukrajine pozdravili rusko vojsko, a je ta naletela na hud odpor tudi v nekoč precej proruskem drugem največjem ukrajinskem mestu Harkivu.

Tega je ruska vojska v nedeljo za nekaj ur že zavzela, v zadnjih dneh pa je mesto tarča raketiranja, zaradi česar je Zelenski zahteval ustanovitev »mednarodnega sodišča za ta zločin«. V torek zjutraj je v eksploziji ruskega izstrelka, ki je zadel središče 1,5-milijonskega mesta na severovzhodu Ukrajine, umrlo vsaj deset civilistov. Župan Igor Terehov je izjavil: »Harkov (uporabil je rusko ime, saj na vzhodu Ukrajine govorijo rusko) česa podobnega še ni doživel!«

V ponedeljek pa je 100 kilometrov od Harkiva v eksploziji ruskega izstrelka na vojaško oporišče umrlo 70 ukrajinskih vojakov. Najbrž gre za najbolj smrtonosen ruski napad od začetka vojne.

OZN: Mogoče je, da bo beguncev sedem milijonov

Na jugu Ukrajine severno od Krima naj bi potekali srditi boji v mestu Kerson, velikem kot Ljubljana. Na jugovzhodu Ukrajine, v Donecku, je ruska vojska po lastnih navedbah dosegla ozemeljsko povezavo z enotami s Krima, kar bi pomenilo, da je osvojila ali odrezala zelo pomembno polmilijonsko pristanišče Mariupol. Zahodno od tega pristanišča je v ruske roke padlo mesto Berdjansk, še eno pristaniško mesto v Azovskem morju, kjer pa so pred ruskimi tanki protestirali domačini s klici: »Berdjansk je Ukrajina!«

Po prvotnih napovedih naj bi se danes na belorusko-ukrajinski meji nadaljevala v ponedeljek začeta pogajanja med Rusijo in Ukrajino. Sprva ni bilo jasno, ali se bo to zgodilo. Ukrajino je sicer v prvih šestih dneh vojne zapustilo več kot 700.000 beguncev, od tega jih je več kot polovica na Poljskem, ostali so predvsem na Madžarskem, Slovaškem, v Romuniji in Moldaviji, nekaj jih je prišlo v Slovenijo. OZN ocenjuje, da bi število ukrajinskih beguncev v tujini lahko naraslo na sedem milijonov.