Na in okoli gore Arafat, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo, se bo danes ob molitvi in branju verzov iz Korana zvrstilo okoli dva milijona romarjev. Ti se bodo po sočnem zahodu odpravili proti območju Muzdalifa, kjer bodo prenočili na prostem.

Temperature so se povzpele tudi do 48 stopinj Celzija, zaradi česar je najmanj 40 ljudi potrebovalo zdravniško pomoč, je dejal savdski minister za zdravje Fahed al Džalajel. Zdravstvene oblasti so sicer romarje pozvale, naj za zaščito pred soncem uporabijo dežnike.

Pri svetih krajih v in okoli Meke je razporejenih na tisoče varnostnikov, ki za spremljanje prometa uporabljajo tudi brezpilotne letalnike, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pred izbruhom pandemije covida-19 je Meko med hadžem vsako leto obiskalo okoli 2,5 milijona muslimanov. Leta 2020 se je tega največjega islamskega verskega srečanja udeležilo le nekaj tisoč savdskih državljanov, samo domačini pa so lahko romali tudi leto zatem. Lani so nato oblasti spet omogočile prihod romarjem iz tujine, tako da se je hadža udeležilo približno milijon muslimanov.

Hadž, ki se bo letos zaključil v petek, je eden od petih stebrov islama. Vsaj enkrat v življenju naj bi se ga udeležil vsak polnoleten, zdrav in finančno sposoben musliman. V okviru obreda se morajo romarji med drugim sedemkrat sprehoditi okoli svetišča kaba v Veliki mošeji.

Obenem se drevi začenja tudi praznik kurban bajram, ki se obeležuje z obrednim kamenjanjem hudiča, in bo trajal do sobote zvečer. Kurban bajram je sicer poleg ramazanskega bajrama drugi najpomembnejši praznik za muslimane.