Slovenska alpska smučarska reprezentanca je po zaslugi Ilke Štuhec in Mihe Hrobata uspešno zaključila prvi teden svetovnega prvenstva v švicarskih Alpah. Štajerka je bila v smuku šesta, Gorenjec je zasedel osmo mesto, do kolajne pa ga je ločilo 24 stotink sekunde. Junaki konca tedna so bili Švicarji. Nova svetovna prvaka sta postala Jasmine Flury in Marco Odermatt, ki imata zanimivo skupno točko. Nihče od njiju namreč še ni zmagal na tekmi svetovnega pokala v hitrih disciplinah. Medtem ko zmaga Odermatta ne sodi v kategorijo presenečenj, pa je toliko večje uspeh njegove rojakinje, ki ni sodila niti v krog širših favoritinj za kolajne.

Ob Ilki Štuhec tudi mama

Ilka Štuhec pred smukom ni skrivala ambicij po kolajni. Dvakratna svetovna prvakinja je bila v Meribelu vrhunsko pripravljena, bila je tudi zadnja zmagovalka smukaške tekme svetovnega pokala v Cortini d'Ampezzo. Svoje delo je Mariborčanka opravila zelo dobro, a je v tekmi številnih presenečenj premagala praktično vse favoritinje. Po tekmi je z dvignjeno glavo povedala, da je s svojim nastopom zadovoljna, da pa šesto mesto ni tisto, po katerega je prišla v Meribel. »Počutila sem se super, vedela sem, kaj moram narediti, kje so tiste ključne točke, ki jih na treningu nisem naredila tako, kot sem si zamislila, in predvsem kje dodajati hitrost, se priganjati. Žal se včasih pogoji spremenijo. Smo na prostem, in to je to,« je dodala Ilka Štuhec, ki jo je le tri dni po operaciji v cilju spremljala tudi trenerka in mama Darja Črnko.

Jasmine Flury se je v svoji karieri večkrat uvrstila med najboljšo smukaško deseterico, na zmagovalni oder pa le enkrat, ko je v tej sezoni v Garmisch-Partenkirchnu zaostala le za rojakinjo in branilko naslova Corinne Suter. Kako pomembne so izkušnje na velikih tekmovanjih, je dokazala prav Corinne Suter, ki je presenetljivo osvojila bronasto kolajno. »Trenutno živim v sanjah, ki si jih delim s Corinne. Občutki so prekrasni,« se je veselila Jasmine Flury. Tudi na drugem mestu se je presenetljivo znašla Nina Ortlieb, ki se je v karavano svetovnega pokala vrnila lanskega decembra, potem ko je bila zaradi hujše poškodbe kar 680 dni odsotna od svetovnega pokala. »Navdušila sem tudi sama sebe. Ker sem stara 26 let, si želim, da se bom nekoč z največjega tekmovanja tako kot moj oče tudi jaz vrnila z zlato kolajno,« je povedala Avstrijka, hči olimpijskega smukaškega prvaka iz leta 1992 Patricka Ortlieba. Prva favoritinja in vodilna v smukaškem seštevku svetovnega pokala Sofia Goggia je odstopila.

Smuk kariere Marca Odermatta

Moški smuk je bil spektakularen. Izjemno atraktivno preizkušnjo je daleč najhitreje presmučal Marco Odermatt. Švicar je demonstriral izjemno predstavo, s katero je z naskokom prehitel vse tekmece. »Menim, da sem smučal najboljši smuk v karieri. Težko opišem, kako zelo motiviran sem bil in kako močno sem si želel osvojiti svojo prvo kolajno na svetovnem prvenstvu. Ob prihodu v cilj sem vedel, da je na startu še veliko favoritov, med njimi prvi Aleksander Aamodt Kilde. A vedel sem tudi, da me bo težko premagati,« se je veselil Marco Odermatt. »Videl sem smučanje Marca, ki je smučal res enkratno. Svojo vožnjo ocenjujem s 95 odstotki, kar ni dovolj, da prehitiš Odermatta,« je po drugi srebrni kolajni v Courchevelu povedal Norvežan. Tretje mesto je presenetljivo osvojil Cameron Alexander ter poskrbel, da so Kanadčani osvojili kolajno tudi v drugi hitri disciplini svetovnega prvenstva. James Crawford je namreč postal presenetljivi superveleslalomski prvak.

Po startni številki 26 je bila tekma dolgo časa prekinjena. To ni zmedlo Mihe Hrobata, ki je nosil startno številko 28. Slovenec, ki se je v tej sezoni izkazal s sedmim mestom v Kitzbühlu, je po odsekih stopnjeval čase ter se z osmim mestom veselil svoje daleč najboljše uvrstitve na velikih tekmovanjih. Miha Hrobat je v tej sezoni izjemno napredoval, a njegov še hitrejši razvoj preprečujejo bolečine v hrbtu, v tej sezoni pa je imel tudi nekaj smole z boleznimi. Zato njegovi rezultati nihajo bolj, kot bi si želel. Kljub temu dokazuje, da ima široko smučarsko znanje, s katerim ga lahko čaka uspešna prihodnost. Povsem nasprotno pa v tej sezoni dokazuje Martin Čater, ki je zaenkrat poskrbel za največje razočaranje v slovenski reprezentanci, vselej pa je moč od njega slišati, da je imel pravi ali boljši pristop od tekme pred tem.

Nagrada za vse

»Uspela mi je zelo dobra vožnja. Vedel sem, da sem lahko zraven najboljših fantov. Če mi uspe vožnja brez napake, sem lahko zelo visoko in to sem danes tudi dokazal. In sem zelo vesel. Moje osmo mesto zanesljivo ne bo šlo v zgodovinske knjige, mi pa prinaša kar nekaj stvari, tudi samozavest za naprej,« je bil srečen Miha Hrobat. »Z uvrstitvijo Mihe se nam je odvalil velik kamen od srca. Dokazal je, da so bila naša pričakovanja upravičena. Njegova uvrstitev je nagrada za vse nas. Sicer smo na svetovnem prvenstvu doživeli veliko razočaranj na alpski kombinaciji in superveleslalomu. Toda največ upov smo polagali na smuk in to se nam je obrestovalo,« je nastope v hitrih disciplinah ocenil trener Gregor Koštomaj.

Svetovno prvenstvo se bo ta teden nadaljevalo v tehničnih disciplinah. Današnji dan bo prost, v torek bosta tekmi v paralelnem veleslalomu, v sredo bo ekipna tekma s pomlajeno slovensko zasedbo, v četrtek (ženske) in petek (moški) bosta veleslaloma, v soboto (ženske) in nedeljo (moški) pa še slaloma.