Trije streli v okvir gola, dva zadetka. Ta podatek pove vse o učinkovitosti favorizirane Nizozemske proti afriškemu prvaku Senegalu na tekmi, na kateri nobena ekipa ni navdušila, ampak je šlo za taktičen boj z veliko teka. Ko je vse kazalo na remi, ki bi bil najpravičnejši, so Nizozemci gola dosegli v 84. in 99. minuti. Nizozemska junaka sta strelec prvega gola Cody Gakpo in vratar Andries Noppert. Triindvajsetletni Gakpo, čigar oče je bil rojen v Togu, korenine pa ima v Gani (mama je Nizozemka), je produkt nogometne akademije PSV iz Eindhovna, ki je bil lani izbran za nizozemskega nogometaša leta (21 golov na 47 tekmah). Čeprav so se za spretnega in hitrega levokrilnega napadalca poleti zanimali Manchester United, Leeds in Southampton, se je odločil, da bo še eno sezono ostal v PSV.

Drugi nizozemski junak je 28-letni vratar Andries Noppert, ki je ob debiju v reprezentančnem dresu ekipo rešil s štirimi vrhunskimi obrambami ob izidu 0:0 in pri vodstvu 1:0. Odraščal je v Heerenveenu, kjer pa ni dobil prave priložnosti, zato se je leta 2014 podal v svet in v klubih Breda, Foggia in Dordrecht ni dobil prave priložnosti, ampak je kot rezervni vratar v šestih letih branil le na 16 tekmah. Ko je poleti 2021 ostal brez kluba, mu je družina, zlasti žena, svetovala, naj se odloči za varnejšo kariero policista, a je vztrajal pri nogometnih sanjah. Po pol leta brezposelnosti mu je januarja letos priložnost ponudil nizozemski prvoligaš Eagles, kjer je branil na 15 tekmah in mu pomagal ohraniti prvoligaški status. Dobra forma mu je poleti prinesla vrnitev v rodni Heerenveen, kjer je postal številka ena in dobil vabilo v reprezentanci, za katero je v velikem slogu debitiral prav na svetovnem prvenstvu.

Prva tekma Anglije v Katarju je povzročila pravo evforijo v domovini. Šole so prekinile pouk, po nekaterih podatkih je kar 11 milijonov Angležev vzelo prost dan, dopust ali prijavilo bolniško, da so si lahko v miru ogledali tekmo proti Iranu, po kateri so bili navdušeni, saj so »trije levi« zmagali s 6:2. Prvi dve včerajšnji tekmi sta imeli izjemno dolga podaljška. Tekma med Anglijo in Iranom je bila podaljšana za kar 27 minut (14 v prvem zaradi poškodbe vratarja Irana Beiranvanda in 13 v drugem, ko so med drugim preverjali enajstmetrovko s sistemom VAR), med Senegalom in Nizozemsko pa za 11 minut v drugem polčasu. »Zelo natančno in skrbno bomo skušali preračunati, koliko časa je bilo izgubljenega zaradi različnih dogodkov, in ga nadomestiti. Ne želimo, da bi bilo v polčasu le 42 ali 43 minut aktivne igre,« je povedal nekdanji znani nogometni sodnik Pierluigi Collina, ki je zdaj predsednik sodniške komisije pri Fifi. Čas bodo nadomeščali zaradi proslavljanja zadetkov, menjav, pomoči ob poškodbah, posredovanja VAR, izključitev igralcev … To pomeni, da sedem, osem, devet minut dolgi podaljški ne bodo redkost. Danes bosta v skupini C tekmi prvega kroga Argentina – Savdska Arabija (ob 11. uri) in Mehika – Poljska (ob 17. uri), v skupini D pa tekmi Danska – Tunizija (ob 14. uri) in Francija – Avstralija (ob 20. uri).