Ameriška zvezna država Kansas leži v samem osrčju Amerike, saj je tam geometrijsko središče celinskih ZDA, tokrat pa je stopila tudi v osrčje ameriških političnih razprav, ker so volilci na referendumu s prepričljivo večino zavrnili spremembo ustave, ki bi omogočila odpravo pravice do splava. Rezultat je močno odmeval zaradi visoke udeležbe, ki je nakazala pomen, ki ga volilci namenjajo temu vprašanju. Odmeval je tudi zato, ker je Kansas večinsko konservativna zvezna država, zaradi česar so analitiki pričakovali, da bo sprememba ustave referendumski preizkus brez težav prestala. In odmeval je zato, ker je šlo za prvi veliki ljudski glas o pravici do splava po junijski odločitvi ameriškega vrhovnega sodišča, ki jo je na zvezni ravni odpravilo.

V Kansasu od leta 2019 velja, da ustava te zvezne države pravico do splava omogoča. Tako je takrat odločilo vrhovno sodišče Kansasa, rekoč, da iz besedila ustave izhaja pravica žensk do odločanja o lastnem telesu. Večinsko republikanski kongres Kansasa je zato hotel ustavo spremeniti ter vanjo zapisati, da »nič v državni ustavi ne vzpostavlja pravice do splava«, in dodati, da bi o tem vprašanju poslej odločal kongres Kansasa s sprejemom ustreznih zakonov. Po pričakovanjih bi splav prepovedal ali ga močno omejil. Volilci se s tem niso strinjali.

Dvakrat več volilcev kot pred štirimi leti

58,8 odstotka udeležencev referenduma v Kansasu je v torek zavrnilo spremembo ustave, tako da še naprej velja odločitev sodišča, da je splav ustavna pravica. 41,2 odstotka jih je spremembo podprlo. Ta zvezna država bo tako še naprej izvajala umetno prekinitev nosečnosti in obenem ostala rešitev za tiste iz sosednjih in drugih bližnjih zveznih držav, kjer so ga prepovedali, med njimi iz Teksasa, Oklahome, Arkansasa in Misurija.

Posebej zgovorna je volilna udeležba. Hkrati z referendumom o splavu so potekale strankarske volitve za kandidate na novembrskih kongresnih volitvah, na volišča pa je prišlo dvakrat več volilcev kot pred štirimi leti. Skupno se jih je udeležila kar polovica vseh registriranih volilcev, kar je za strankarske volitve zelo visoka številka. Ob tem je v Kansasu dvakrat več registriranih republikanskih volilcev kot demokratskih.

Trinajst milijonov dolarjev samo za oglase

Podatki nakazujejo, da je mnoge volilce motiviralo prav vprašanje splava, ki ga ameriška javnost večinsko podpira z določenimi omejitvami. Volilce v Kansasu je spodbudila tudi močna kampanja obeh taborov in organizacij, ki delujejo na zvezni ravni, saj so nasprotniki in zagovorniki sprememb ustave za oglaševanje v Kansasu po podatkih podjetja AdImpact porabili kar trinajst milijonov dolarjev. Za referendum je namreč že vnaprej veljalo veliko zanimanje politikov, aktivistov in javnosti, potem ko je splav zaradi odločitve zveznega vrhovnega sodišča postal veliko družbeno vprašanje. Bolj konservativna večina na vrhovnem sodišču je junija s šestimi glasovi proti trem razveljavila pravico do splava na zvezni ravni, ki je veljala od leta 1973 oziroma od odločitve tega istega sodišča v primeru Roe proti Wadu. Več kot deset zveznih držav je takoj po junijski odločitvi vrhovnega sodišča omejilo pravico do splava.

»Današnji poraz je velikansko razočaranje za prebivalce Kansasa in vse Američane, ki so na strani zaščite življenja,« je po objavi rezultatov dejala predstavnica organizacije Pro-Life America Susan Anthony. Voditeljica skupine Center for reproductive rights, ki podpira pravico do splava, Nancy Northup pa je dejala, da gre za »velikansko zmago za prebivalce Kansasa, ki so glasovali za zaščito temeljne pravice do avtonomije telesa in zasebnosti«.

Biden za pravico do splava v zvezni zakonodaji

Odziv na izid referenduma je prišel tudi iz Bele hiše. Predsednik Joe Biden ga je pozdravil in se znova zavzel za sprejem zvezne zakonodaje, v katero bi zapisali pravico do splava ter tako na neki način izničili posledice odločitve zveznega vrhovnega sodišča, ki jo je Biden včeraj označil za »skrajno«. »Kongres bi moral poslušati voljo Američanov in z zveznim zakonom ponovno vzpostaviti pravico žensk do izbire,« je dejal Biden.

Za republikance se torkov večer ni končal po željah. Zanje je presenetljiv tudi zato, ker so se podobni referendumi v štirih bolj konservativnih zveznih državah v zadnjih letih končali s podporo omejitvi pravice do splava. Vprašanje ostaja, koliko vpliva bo imelo vprašanje splava na novembrskih kongresnih volitvah, ko bodo predvidoma v ospredju ekonomska vprašanja, bodo pa hkrati z volitvami potekali tudi referendumi o pravici do splava, in sicer v Kentuckyju, Montani, Vermontu, Kaliforniji in morda Michiganu.