Veleposlanik EU Matti Maasikas je v petek pripotoval nazaj v Kijev skupaj z evropsko delegacijo, na čelu katere je bila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Na Twitterju pa je danes potrdil, da je obnovil delo skupaj z manjšo ekipo.

Podobno je Nehammer danes ob obisku Kijeva napovedal vrnitev ekipe veleposlaništva v ukrajinsko prestolnico. »Ker so se razmere okoli Kijeva nekoliko stabilizirale, bo avstrijsko veleposlaništvo v ukrajinski prestolnici spet začelo delovati,« je povedal.

Italija bo svoje veleposlaništvo v Kijevu odprla po velikonočnih praznikih, je danes napovedal zunanji minister Luigi Di Maio. »Bili smo med zadnji, ki so odšli in bomo med prvimi, ki se bodo vrnili,« je njegove besede povzela nemška tiskovna agencija dpa.

V teh dneh se je v Kijev vrnil tudi litovski veleposlanik. V sredo je svoje predstavništvo v Ukrajini vrnila tudi Turčija, ki ga je zaradi vojne začasno prestavila v Črnovice blizu meje z Romunijo. Med redkimi državami, ki so ohranila svoja predstavništva v Kijevu tudi med vojno, sta bili Poljska in Vatikan.

V Kijev pa je 27. marca prispel tudi začasni odpravnik poslov Slovenije v Ukrajini Boštjan Lesjak. Slovensko veleposlaništvo v Kijevu je tako ponovno odprto. Veleposlanik Slovenije, pristojen za Ukrajino, Tomaž Mencin nadaljuje s svojim delom iz mesta Rzeszow ob poljsko-ukrajinski meji, od koder delujejo tudi mnogi drugi veleposlaniki, akreditirani v Ukrajini.