»Ruske oborožene sile so danes z visoko natančnimi izstrelki dolgega dosega onesposobile logistični terminal na vojaškem letališču blizu Odese, kjer je bila shranjena večja količina tujega orožja, ki so ga dostavile ZDA in evropske države,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisalo ministrstvo v Moskvi.

Napad je bil eden od skupno 22 napadov, ki so jih ruske sile danes izvedle na ukrajinske vojaške objekte. Med tarčami so bila tudi tri skladišča orožja in streliva blizu krajev Ilihovka in Kramatorsk, so še dodali. Obenem so ruska letala danes napadla 79 vojaških ciljev, med njimi 16 skladišč orožja in goriva.

Vodja urada ukrajinskega predsednika Andrij Jermak je pred tem sporočil, da so ruske rakete zadele veliko pristaniško mesto Odesa, pri čemer je bilo ubitih najmanj pet ljudi, med njimi trimesečni dojenček, in ranjenih 18. Rakete naj bi zadele vojaški objekt in dve večstanovanjski zgradbi. Napadi na Odeso doslej niso bili pogosti.

Na vzhodu in jugu Ukrajine kljub veliki noči nadaljevanje spopadov

Upanje, da bi v Ukrajini ob pravoslavni veliki noči potihnilo orožje, se ni uresničilo, za kar Kijev in Moskva obtožujeta drug drugega. Po navedbah Kijeva so ruske sile tudi to noč nadaljevale z napadi vzdolž celotne fronte na vzhodu Ukrajine, nadaljevalo se je tudi obstreljevanje Mariupolja. Iz slednjega naj bi sicer danes le izvedli evakuacije.

Da so spopadi z ruskimi silami danes siloviti ter da upanja na velikonočno premirje praktično ni več, so potrdile oblasti v več vzhodnih regijah. Zaradi nevarnosti so večinoma odpovedali nocojšnje tradicionalne velikonočne cerkvene obrede.

Guverner regije Harkov Oleg Sinegubov je na Telegramu obenem zapisal, da je uspelo Ukrajincem v petek znova zavzeti tri vasi v bližini meje z Rusijo in iz njih pregnati ruske vojake. Gre za vasi Bezruki, Slatine in Prudjanka. Kot je še dodal, ruska stran medtem napada tudi stanovanjske soseske, pri čemer sta bila v kraju Popasna ubita najmanj dva človeka.

Da nasilje ne pojenja, ampak se še stopnjuje, je prav tako na Telegramu danes potrdil tudi guverner regije Lugansk Sergij Gajdaj. Kot je zapisal, obstreljevanje ne poneha, ruske sile pa med drugim nadaljujejo napade na mesti Rubižne in Severnodoneck. Kot je sicer dodal, Rusi ne beležijo večjih uspehov na vzhodni fronti.

Slednje je danes zatrdil tudi svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič. Rusija po njegovih besedah med drugim že šest dni skuša »razviti ofenzivo« na mesto Huljajpole na severu regije Doneck, a ji to nikakor ne uspe. Svoje napore sicer ruska vojska osredotoča predvsem na območje Kramatorska in Slovjanska na vzhodu regije Doneck, je še povedal.

Tudi britanska obveščevalna služba je danes zjutraj ocenila, da ruske enote v zadnjih 24 urah niso dosegle večjih uspehov. V poročilu so Britanci navedli, da si ruske zračne in pomorske sile zaradi učinkovitosti ukrajinske zračne in pomorske obrambe niso uspele zagotoviti prevlade, kar je zmanjšalo njihovo zmožnost opaznejšega napredka.

Generalštab ukrajinske vojske pa je davi sporočil, da so ruske enote ponoči še okrepile napade v Donbasu. »V smeri Donecka sovražnik izvaja ofenzivne akcije vzdolž celotne frontne črte,« je danes zjutraj v svojem poročilu o razmerah sporočil ukrajinski generalštab, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ruska vojska je s svoje strani danes sporočila, da je v Ukrajini z raketami in taktičnim orožjem uspela uničiti več kot 20 skladišč streliva. Poleg tega naj bi ruski sistemi zračne obrambe na območju Nove Dmitrovke in Harkova sestrelili ukrajinsko letalo tipa Su-25, ponoči pa še 15 ukrajinskih brezpilotnih letal.

Rusi naj bi obenem okrepili tudi pritisk na južne dele fronte. Po navedbah generalštaba ukrajinske vojske so ruska letala obstreljevala Mariupolj, ruske sile pa še naprej blokirajo ukrajinske enote na območju tamkajšnje jeklarne Azovstal.

Da je jeklarna tarča novih ruskih zračnih napadov in topniškega obstreljevanja, je kasneje v video posnetku potrdil Arestovič in dodal, da skušajo Rusi očitno še naprej vdreti v ogromen industrijski kompleks, ki predstavlja še zadnjo utrdbo ukrajinskega odpora v Mariupolju - čeprav je ruski predsednik Vladimir Putin v četrtek javno pozval, da se napad na Azovstal prekine in da namesto tega kompleks popolnoma blokirajo.

V tem obleganem južnem pristaniškem mestu, kjer že več tednov potekajo intenzivni spopadi med ruskimi in ukrajinskimi silami, je medtem še vedno ujetih več deset tisoč ljudi. Iz mesta so že pred dnevi prišli satelitski posnetki domnevnih množičnih grobišč, danes ponoči pa po poročanju BBC tudi nazorni posnetki, na katerih je videti trupla več kot 20 civilistov, ki ležijo na eni glavnih mestnih ulic.

Ukrajinske oblasti so medtem potrdile, da bodo po vrsti neuspešnih poskusov danes znova vzpostavile koridor za evakuacijo civilistov iz tega mesta.

Podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščukova je na Telegramu zjutraj sporočila, da bo Ukrajina danes ponovno poskušala evakuirati ženske, otroke in starejše. Ob tem je pozvala ljudi, naj se zberejo na avtocesti blizu nakupovalnega središča Port City, kjer naj bi se evakuacija začela okoli poldneva.

Zelenski: Napad na Ukrajino je za Rusijo šele začetek

Po petkovi izjavi visokega ruskega generala Rustama Minekajeva, da je cilj Rusije prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, kar ji bo omogočilo tudi pomoč proruskim separatistom v Pridnestrju v Moldaviji, je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski Moskvo obtožil imperializma in posvaril, da je napad na Ukrajino očitno šele začetek.

Po besedah Zelenskega izjave Minekajeva jasno kažejo, da želi Rusija po Ukrajini napasti tudi druge države ter da je invazija na njegovo državo šele začetek. »To le potrjuje, kar sem dejal že večkrat - ruska invazija na Ukrajino je bila mišljena le kot začetek, nato pa želijo zavzeti druge države,« je po poročanju britanskega BBC poudaril ponoči v video nagovoru.

»Seveda se bomo branili, kakor dolgo bo potrebno, da ustavimo to ambicijo Ruske federacije. A vse države, ki tako kot mi verjamejo v zmago življenja nad smrtjo, se morajo boriti skupaj z nami. Pomagati nam morajo, saj smo prvi na tej poti. In kdo bo naslednji?« je nadaljeval ukrajinski predsednik.

»Če kdorkoli, ki lahko postane naslednji, danes ostaja nevtralen, da ne bi česa izgubil, je to najbolj tvegana stava. Ker bo izgubil vse,« je še posvaril.

Obenem je Zelenski sodržavljane znova pozval, naj se še naprej upirajo ruskim napadom, naj se ob vsaki priložnosti branijo proti okupaciji in naj nikakor ne sodelujejo z Rusi. Pri tem je dejal, da so zavezniki Kijevu končno le začeli dostavljati orožje, za katerega so prosili in ga nujno potrebujejo, kar bo pomagalo »rešiti življenja na tisoče ljudi«.

General Minekajev je sicer v petek izjavil, da želi ruska vojska prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, kar ji bo omogočilo, da vzpostavi kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim in pridobi nadzor nad ključnimi ukrajinskimi vojaškimi objekti in pristanišči v Črnem morju.

Obenem je omenil, da bi nadzor nad jugom Ukrajine Rusiji omogočil tudi pomoč proruskim separatistom v Pridnestrju v Moldaviji, ki od leta 1992 nadzorujejo to območje ob meji z Ukrajino. »Nadzor nad jugom Ukrajine, to je tudi prehod do Pridnestrja, kjer prav tako opažamo primere zatiranja rusko govorečega prebivalstva,« je dejal general.

Moldavija je nekdanja članica Sovjetske zveze, kjer je uradni jezik romunščina, trenutno pa jo vodi prozahodna vlada. Uradni Kišinjov oziroma moldavijsko zunanje ministrstvo je na pogovor v petek poklicalo ruskega veleposlanika ter mu izrazilo »globoko zaskrbljenost« zaradi izjav Minekajeva o domnevnem zatiranju rusko govorečega prebivalstva.

»Te izjave so povsem neutemeljene. Moldavija je nevtralna država in to načelo morajo spoštovati vsi mednarodni akterji, vključno z Rusko federacijo,« je ob tem na spletni strani objavilo ministrstvo.

Guterres prihodnji teden po Moskvi še v Kijev, papeža v Ukrajino ne bo

 Papež Frančišek je po tednih ugibanj pojasnil, da Ukrajine zaenkrat ne namerava obiskati. O obisku naj bi sicer razmišljal v začetku marca, a si je zdaj premislil, saj naj bi ta ne pripomogle h končanju vojne. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bo medtem prihodnji teden, dan po obisku v Moskvi, odpotoval še v Kijev,.

»Generalni sekretar bo imel delovno srečanje z zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo, sprejel ga bo tudi predsednik Volodimir Zelenski,« je sporočil Guterresov tiskovni predstavnik. Poleg tega se bo srečal z osebjem agencij ZN, da bi razpravljal o povečanju humanitarne pomoči prebivalcem Ukrajine, poroča španska tiskovna agencija EFE. Pred potovanjem v Kijev bo Guterres v torek odpotoval v Moskvo, kjer bo imel delovno srečanje in kosilo z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, kasneje pa ga bo sprejel predsednik Vladimir Putin.

To bo Guterresovo prvo potovanje v državi, potem ko je Rusija februarja napadla Ukrajino. Pred tednom dni je generalni sekretar pozval Kijev in Moskvo, naj razglasita štiridnevno premirje za pravoslavno veliko noč, ki jo letos praznujejo to nedeljo, a brez uspeha.

Medtem pa je papež Frančišek pojasnil, da zaenkrat ne bo obiskal Ukrajine. »Kaj bi koristilo, da bi papež šel v Kijev, če pa bi se naslednji dan vojna nadaljevala?« je med drugim dejal v četrtkovem pogovoru za argentinski časnik La Nacion. Kot je zatrdil, je »pripravljen storiti vse, da bi ustavil vojno«, a njegov obisk v Kijevu bi lahko prizadevanja za mir celo oviral. V pogovoru za La Nacion je sicer Frančišek tudi povedal, da je za junij v Jeruzalemu načrtovano srečanje s patriarhom ruske pravoslavne cerkve Kirilom odpovedano. Odnosi s patriarhom so dobri, a Vatikan je moral srečanje odpovedati, je dejal papež. Po oceni vatikanske diplomacije bi namreč srečanje v trenutnih razmerah lahko povzročilo veliko zmede.