Kot Greenpeaceovo poročilo povzema nemška tiskovna agencija dpa, bi Nemčija letos lahko za plačilo plina namenila 17,6 milijarde evrov, medtem ko je lani za ta energent odštela 8,8 milijarde evrov. Greenpeaceovi analitiki ocenjujejo tudi, da bo Nemčija za ruski premog plačala še dodatni dve milijardi evrov.

EU je sicer sprejela odločitev o embargu na ruski premog, ki bo začel veljati po preteku štirimesečnega prehodnega obdobja. Je pa nemška vlada zavrnila embargo za ruski plin in nafto, saj bi ta po njihovem preveč škodoval nemškemu gospodarstvu.

Nemška vlada sicer poudarja, da usmerja vse sile v zmanjšanje odvisnosti od ruskih energentov, vendar bi predvsem odpoved ruskemu plinu lahko trajala precej časa.

Takojšnja prekinitev nemških energetskih vezi z Rusijo bi sicer močno prizadela ruske prihodke in zadala velik udarec ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, je v izjavi zapisal avtor poročila, Greenpeaceov finančni strokovnjak Mauricio Vargas.

Poročilo organizacije ocenjuje še, da ruski vladi več kot tretjino prihodkov prinašajo dohodki, povezani z izvozom energentov. Ti prihodki poganjajo tudi ruski vojaški stroj v Ukrajini.