Nemčija je po tednih tehtanja in težkih pogovorov z zaveznicami storila še korak stran od svoje dolgoletne zunanjepolitične paradigme z določitvijo, da bo Ukrajini poslala tanke leopard 2 in ji tako pomagala pred pričakovanima ofenzivama, ki naj bi ju v prihodnjih mesecih načrtovala tako Kijev kot Moskva. Nekaj ur kasneje so se oglasile ZDA s sporočilom, da v Ukrajino pošiljajo svoje tanke M1 abrams.

Preberite še: Leopard 2: okretnih 60 ton, ki drvijo 70 kilometrov na uro

Nemški kancler Olaf Scholz je v parlamentu dejal, da bodo sprva poslali eno tankovsko četo (14 bojnih tankov leopard 2 A6) in strelivo ter začeli usposabljati ukrajinske vojake za upravljanje tankov, vzdrževanje, popravila in logistiko. Nemški obrambni minister Boris Pistorius je dejal, da bi bili tanki v treh mesecih lahko v Ukrajini. Obenem bo Berlin državam, ki imajo leoparde 2, dovolil, da jih pošljejo Ukrajini. Prva med njimi je Poljska, ki je javno najbolj pritiskala na Nemčijo za tak korak, pripravljenost so že izrazile Finska, Norveška, Nizozemska (ki ima tanke v najemu in bi jih šele morala kupiti) ter Španija (kjer temu nasprotuje koalicijski levi Podemos, rekoč da bi lahko izzvali »nepredvidljiv odgovor« Rusije). Češka je v torek nasprotno sporočila, da tankov leopard ne bo poslala, ker jih potrebuje za lastno varnost, kot je dejal premier Petr Fiala. Prvi cilj zaveznikov je, da čim hitreje usposobijo dva tankovska bataljona, kar znaša približno 70 vozil.

Opozorila o nemški bojni pripravljenosti

»Mej ni mogoče premikati s silo. Zato je prav, da v sodelovanju s partnerji podpiramo Ukrajino. Zagotovili ji bomo bojne tanke leopard,« je danes v bundestagu oznanil Scholz. Odločitev predstavlja nov odmik od dolgoletne politike Berlina, da ne pošilja orožja na vojna območja, podpirajo pa jo vse koalicijske stranke in tudi največja opozicijska krščanskodemokratska, ki je Scholzu očitala predolgo odlašanje z odločitvijo. Proti sta bili Levica in skrajno desna Alternativa za Nemčijo, kjer Scholzu očitajo, da je poteptal temeljna zunanjepolitična načela Nemčije po drugi svetovni vojni, kot je dejal poslanec Petr Bystron. Scholz je odvrnil, da je Rusija tista, ki je poteptala vsa načela.

Predsednik zveze, ki predstavlja dvesto tisoč vojakov in rezervistov nemške vojske, Andre Wüstner, je ločeno opozoril, da bo s pošiljanjem tankov Ukrajini padla nemška bojna pripravljenost, ter zato pozval k okrepitvi domače vojaške industrije.

Koliko tankov leopard 2 bo Ukrajina skupno dobila, še ni jasno, ocene se gibljejo med sto in tristo. Po splošni oceni bodo predstavljali veliko okrepitev Ukrajine, generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je dejal, da lahko Ukrajini pomagajo »zmagati v vojni«. Zaveznice, tudi Slovenija, so Ukrajini lani poslale skupno več sto tankov sovjetske izdelave oziroma predelanih tankov, toda leopard 2 je sodobnejši, okretnejši, zmogljivejši in ima boljšo zaščito.

Na abramse bo Kijev čakal dlje

Nekaj ur za Scholzem je ameriški predsednik Joe Biden napovedal, da bodo ZDA Ukrajini poslale 31 tankov abrams. Šlo je očitno za usklajene napovedi, potem ko je Berlin svojo odobritev dobave tankov leopard 2 Ukrajini pogojeval s tem, da svoje pošljejo ZDA. Biden, ki je pred tem govoril z voditelji Nemčije, Francije, Velike Britanije in Italije, je dejal, da so tanki abrams najzmogljivejši na svetu, a tudi izredno zahtevni. Zato bosta urjenje ukrajinskih vojakov in vključitev tankov v ukrajinsko vojsko zahtevala svoj čas, je dejal. Kdaj natančno bodo v Ukrajini, ni povedal, ugiba pa se, da ne pred jesenjo.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izrekel »iskreno zahvalo« Nemčiji in ZDA ter dejal, da gre za »pomemben korak k zmagi«. Kijev pa ima na očeh že novo orožje. Namestnik vodje obveščevalne službe obrambnega ministrstva Vadim Skibicki je za CNN dejal, da Rusija z območja celotne države dovaža vojaške zaloge, praviloma čez polotok Krim, in da bi morali ciljati skladišča v zaledju, za kar bi potrebovali močnejše topništvo. Zunanji minister Dmitro Kuleba pa je na twitterju zapisal: »Pred nami so nove naloge: bojna letala zahodnega tipa, sankcije, izvajanje mirovnega načrta.« Pri slednjem je mislil na ukrajinski predlog v desetih točkah.

V senci novice o tankih je končalo priznanje Ukrajine, da so se njeni vojaki dokončno umaknili iz mesta Soledar, kjer so se bili hudi boji in ga je zasedla ruska vojska, ta pa je napredovala tudi v bližnjem mestu Bahmut.