Švedska osrednja branilka Amanda Ilestedt je odločila tekmo z Južno Afriko, zdaj pa je porušila obrambni zid Italije in je trenutno s tremi goli skupaj z Brazilko Ary Borges prva strelka SP-ja. Foto: Reuters

Italija je imela pobudo v prve pol ure igre, nakar se je favorizirana Švedska dvignila v igri in začela pritiskati. Pred iztekom prvega polčasa so Švedinje dosegle najprej dva zelo podobna gola: po podaji iz kota z desne strani so izkoristile neodločnost obrambe Italijank.

Trije goli v zadnjih osmih minutah 1. polčasa

Dvakrat je zatajila vratarka Francesca Durante, najprej je z glavo zadela Amanda Ilestedt, drugič pa z levico Fridolina Rolfö. Potolčene Italijanke so nato podarile Švedinjam še tretji gol, ki ga je dosegal napadalka Stina Blackstenius.

Že po petih minutah nadaljevanja je še drugič na tekmi in tretjič na turnirju zadela Amanda Ilestedt, sicer 30-letna igralka Arsenala. Do konca tekme so modro-rumene lovile peti zadetek, ki ga je v 95. minuti dosegla rezervistka Rebecka Blomqvist.

Pet golov Švedske ob visoki zmagi nad Italijo
Švedinje so drugouvrščene na Fifini lestvici, svetovne prvakinje še niso bile, so bile pa enkrat druge (2003) in kar trikrat tretje (1991, 2011 in 2019). Foto: Reuters

Švedska je uvodoma z 2:1 premagala Južno Afriko, Italija pa z 1:0 Argentino. Obe evropski reprezentanci sta tri točke osvojili ob zaključku tekem. Ker so Argentinke in Južnoafričanke v četrtek remizirale z 2:2, je druga zmaga Švedinjam prinesla napredovanje v izločilne boje in realno tudi osvojitev skupine G.

Kapetanka odločila v 85. minuti

Na SP-ju 2023, ki ga gostita Avstralija in Nova Zelandija, se v soboto igrata še tekmi v skupini F, kjer sledi še soočenje Panama – Jamajka.

Na derbiju Francija – Brazilija so imele Evropejke pobudo večino tekme. Eugenie Le Sommer je v 17. minuti zadela za vodstvo, ki ga je v 58. minuti izničila Debinha. Odločil je kot Francozinj v 85. minuti, ko je iz kota podala Bacha, v kazenskem prostoru pa se je kapetanka Wendie Renard otresla branilke in z glavo neubranljivo zadela mrežo Brazilk.