Zadnji kilometer druge etape Toura v San Sebastianu

Najtežji izmed petih kategoriziranih vzponov na Jaizkibel (8,1 km; povprečni naklon 5,3 odstotka) je najboljše nagradil z odbitkom osmih sekund za prvega kolesarja na gorskem cilju, petih sekund za drugega in dveh sekund za tretjega. Prvi ga je prečkal Pogačar, ki je dobil dvoboj z Jonasom Vingegaardom.

Tadej Pogačar in Jonas Vingegaard. Foto: Reuters

Pred tem je v ospredju ritem narekoval član ekipe UAE Emirates Rafal Majka, glavnina pa se je precej razredčila, na približno 30 kolesarjev.

Do cilja v San Sebastianu je bilo nato še 16 km ceste z zaključkom bolj ali manj po ravnini. Po krajšem in neuspešnem begu Pella Bilbaa (Bahrain Victorious) se je v ospredju izoblikovala skupina približno 20 kolesarjev, ki se je udarila za zmago.

Vse je z napadom presenetil Lafay, ki je pobegnil v zadnjem kilometru, zasledovalcem na čelu s specialistom za takšne zaključke van Aertom pa ga do ciljne črte ni uspelo več ujeti. Zmanjkalo jim je le nekaj metrov. Belgijec je bil nad razpletom zelo razočaran.

Pogačar v beli majici za najboljšega mladega kolesarja. Foto: EPA

V prihodnjih dveh dneh upa na nekoliko več počitka

Pogačar je s tretjim mestom tako kot v soboto pobral štiri bonifikacijske sekunde in v skupnem seštevku napredoval na drugo mesto, za Adamom Yatesom zaostaja šest sekund.

Vingegaard je zasedel 16. mesto. Skupno je šesti, 11 sekund za "Pogijem". V drugi etapi je torej Slovenec v primerjavi z Dancem s pomočjo bonifikacij pridobil sedem sekund (tri na Jaizkibelu in štiri v cilju).

"Zelo dober dan, edini minus je bil padec Mattea Trentina. Upam, da je v redu. Ubranili smo rumeno majico in pobrali nekaj sekund na cesti. Lahko smo zelo zadovoljni in zdaj upamo na nekoliko več počitka v naslednjih dveh dneh. Toda na Touru nikoli ne veš," je povedal Pogačar.

Zadnji kilometer vzpona na Jaizkibel s Pogačarjem in Vingegaardom v ospredju

Lafay nadgradil sobotno 6. mesto

"Moral sem poskusiti in uspelo mi je. Česa drugega v takšnem zaključku niti ne moreš storiti. Včeraj sem bil v cilju malce frustriran. Spoznanje, da lahko tekmujem na tej ravni in zmagam, je res sijajno," je po prvi zmagi Cofidisa na Dirki po Franciji po 15 letih (Sylvain Chavanel) dejal Lafay.

V soboto je zasedel 6. mesto in tedaj odlično pripravljenost pokazal že na zadnjem vzponu, ko je edini držal ritem Pogačarja, Vingegaarda in Yatesa.

"Pet let sem v Cofidisu, ta uspeh je osvobajajoč za celotno moštvo, saj nam tudi na francoskem državnem prvenstvu še ni uspelo zmagati. Na dirko smo prišli odločeni, da tokrat ne bomo ostali praznih rok. Ritem na etapi je bil zelo visok, na trenutke se nisem počutil dobro. Znašel sem se v vodilni skupini in vedel, da si bodo napadi sledili drug za drugim. Lahko bi napadel na spustu, toda rekel sem si, da moram poskusiti vsaj na ravnini. Mislil sem že, da me bodo ujeli, a se to ni zgodilo," je še dodal 27-letni kolesar iz Lyona, ki je zmagal četrtič v karieri. Pred dvema letoma je dobil razgibano 8. etapo Dirke po Italiji.

Powless bežal v pikčasti majici

Večji del 208,9 km dolge etape v Baskiji je zaznamoval tudi pobeg. Potem ko je bila najprej v begu trojica kolesarjev (Edvald Boasson Hagen, Neilson Powless in Remi Cavagna) in imela že slabih pet minut prednosti, je 70 km pred ciljem na vzponu tretje kategorije na Cote d'Alkiza (4,2 km; povprečni naklon 5,7 odstotka) Cavagna popustil. Tako sta bila sama v ospredju Neilson Powless in Boasson Hagen.

Profil druge etape. Foto: LeTour.fr

Američan, sicer nosilec pikčaste majice za najboljšega hribolazca, je nato na predzadnjem vzponu dneva na Cote de Gurutze (2,6 km; povprečni naklon 4,7 odstotka) 35 km pred ciljem ušel Norvežanu in bil do sredine zadnjega vzpona sam na čelu. Glavnina je zaostajala približno dve minuti.

To je bila sploh najdaljša etapa letošnje francoske pentlje, začela se je v kraju Vitoria Gasteiz. Le še osma etapa bo presegla 200 km.

Celotno etapo smo spremljali tudi v aplikaciji MMCživo (glej spodaj!).

V ponedeljek bo na sporedu prva ravninska etapa po okusu sprinterjev. Začela se bo v baskovskem mestu Amorebieta-Etxano, končala pa v Franciji, natančneje v Bayonnu po 193,5 km.

Glavni trener Pogačarja San Millan opazil velik napredek na pripravah v Sestrieru
Pogovor z Andrejem Hauptmanom po drugi etapi Dirke po Franciji
Pogačar povišal prednost pred Vingegaardom na enajst sekund

Po koncu nedeljskih etap na 110. Dirki po Franciji bo posebna oddaja Po etapi potekala v studiu pred občinstvom. Če se želite pridružiti spremljanju nedeljskih etap v studiu, se lahko prijavite na tour@rtvslo.si

111 Položeni temelji izjemnega Toura

MMCživo - oziroma od minute do minute

Fotoutrinki

MMCpodrobno pred Tourom

Sorodna novica Dirka po Franciji: mitska dirka, na kateri Pogačar lovi tretjo zmago