S soboto je Rusija, ki je že pred več kot trinajstimi meseci začela agresorsko vojno proti Ukrajini, prevzela predsedovanje varnostnemu svetu OZN. Do tega je sicer prišlo med rednim menjavanjem predsedujočih med stalnimi in nestalnimi članicami varnostnega sveta. Po februarju 2022, prav mesecu napada na Ukrajino, je Rusija zdaj spet na vrsti, da za mesec dni prevzame krmilo osrednjega organa svetovne organizacije.

Ostri odzivi zaradi tega sicer tehnicističnega prevzemanja vodenja varnostnega sveta so prišli iz Ukrajine. Zunanji minister Dmitro Kuleba je to opisal kot »klofuto mednarodni skupnosti«, predsednik Volodimir Zelenski pa je ocenil, da v času, ko je zaradi ruskih raket umrl petmesečni dojenček, prevzem predsedovanja Rusije varnostnemu svetu dokazuje »bankrot takšnih institucij«.

Varnostnemu svetu bo do konca aprila predsedovala država, ki je začela vojno proti Ukrajini in si je že leta 2014 nezakonito prisvojila njeno ozemlje, poleg tega pa njenega predsednika Vladimirja Putina s tiralico mednarodnega kazenskega sodišča iščejo zaradi vojnega zločina deportacije več sto ukrajinskih otrok iz domovine.

ZDA so Rusijo pozvale, da naj profesionalno vodi zasedanja, hkrati pa dodale, da ne obstaja nikakršna možnost, s katero bi lahko preprečili Rusiji vodenje varnostnega sveta. EU je napovedala, da bo pozorna na morebitne zlorabe varnostnega sveta v času ruskega predsedovanja. Moskva naj bi načrtovala vsaj tri ministrska zasedanja varnostnega sveta, ki naj bi jih vodil Sergej Lavrov. Eno izmed teh bo namenjeno temi učinkovitega multilateralizma in zaščite temeljnih načel ustanovne listine OZN.