Tudi vojaško krilo Hamasa, brigade Ezedin al Kasam, je na Telegramu zatrdilo, da so se na več lokacijah na severozahodu enklave v noči na danes že tretjo noč nadaljevali intenzivni spopadi med pripadniki gibanja in izraelsko vojsko, potem ko je ta okrepila in razširila kopensko operacijo z dodatnimi vojaki in tanki. Izraelska vojska je še sporočila, da je v soboto zadela okoli 450, v nedeljo pa 600 tarč, povezanih s Hamasom, poroča britanski BBC.

Tarče napadov so bili predvsem predori, skladišča orožja, več deset izstrelišč protitankovskih raket ter skrivališča in baze Hamasa. Ameriška televizija CNN je medtem na podlagi lastnih letalskih posnetkov poročala, da je izraelska vojska v spopadih v Gazi napredovala za približno tri kilometre.

Tiskovni predstavnik izraelskih sil je civiliste na območju Gaze ponovno pozval k evakuaciji na jug. Po podatkih ZN je vseh deset bolnišnic na severu Gaze prejelo ukaze za evakuacijo, kljub temu, da je v njih našlo zatočišče na tisoče bolnikov in približno 117.000 razseljenih oseb.

Palestinski Rdeči polmesec opozarja, da se danes nadaljujejo izraelski napadi v bližini bolnišnice Al Kuds v mestu Gaza, v katero naj bi se sicer zateklo približno 55.000 ljudi.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je ponovil, da so pozivi k evakuaciji bolnišnice Al Kuds zelo zaskrbljujoči. »Nemogoče je evakuirati bolnišnice polne bolnikov ne da bi ogrozili njihova življenja,« je zapisal na omrežju X.

Nekdanji vodja izraelske vojaške obveščevalne službe Amos Jadlin je ocenil, da se izraelski vojski v Gazi obetajo dolgi in intenzivni spopadi. »To ne bo blitzkrieg ali šestdnevna vojna. Vojska bo morala napredovati korak za korakom, saj bodo vojaki poskušali ubiti čim več teroristov Hamasa in se pri tem izogniti civilnim žrtvam,« je dejal.

Ob tem je opozoril, da imajo pripadniki Hamasa obsežen sistem podzemnih bunkerjev in predorov.

Tudi na zasedenem Zahodnem bregu je izraelska vojska v nedeljo izvedla operacije v več palestinskih krajih in begunskih taboriščih. Po podatkih palestinskih oblasti v Ramali je bilo v spopadih ubitih najmanj pet Palestincev. Izraelske sile so sicer od začetka konflikta na Zahodnem bregu aretirale že več kot 1030 Palestincev, obtoženih sodelovanja v terorističnih dejavnostih.

Izrael vojaške operacije na območju Gaze izvaja v odgovor na napade Hamasa na Izrael 7. oktobra, v katerih je umrlo najmanj 1400 ljudi, okoli 239 pa so jih po zadnjih podatkih zajeli za talce. V izraelskih vojaških operacijah je bilo po podatkih zdravstvenega ministrstva v Gazi ubitih že več kot 8000 Palestincev, od tega skoraj polovica otrok.

Hamas je doslej izpustil štiri talce in ponudil, da jih bo izpustil še več v zameno za izpustitev Palestincev, ki so pridržani v Izraelu. Prav tako gibanje trdi, da je bilo v izraelskih napadih na Gazo ubitih skoraj 50 talcev.

Glavni tožilec ICC opozoril, da sodišče preiskuje morebitne zločine Izraela in Hamasa

Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karim Khan je v nedeljo v Egiptu sporočil, da sodišče preiskuje morebitne vojne zločine Izraela in islamističnega gibanja Hamas na območju Gaze. Ob tem je opozoril, da bi lahko bilo preprečevanje dostopa humanitarne pomoči v Gazo kaznivo dejanje.

»Izraelu želim jasno sporočiti, da si mora prizadevati zagotoviti, da civilno prebivalstvo dobi osnovna živila, zdravila in anestetike,« je novinarjem v Kairu dejal Khan, ki je pred tem obiskal mejni prehod Rafa med Egiptom in Gazo. Ob tem je omenil tudi katastrofalne humanitarne razmere na območju Gaze.

»Videl sem tovornjake, polne blaga in humanitarne pomoči, ki so obtičali tam, kjer jih nihče ne potrebuje, obtičali so v Egiptu, obtičali so v Rafi,« je dejal. Poudaril je, da morajo te zaloge nemudoma priti do civilistov v Gazi.

Glavni tožilec je na novinarski konferenci opozoril tudi gibanje Hamas, ki je na oblasti na območju Gaze, ter vse, ki imajo nadzor v enklavi, da mora humanitarna pomoč, ko prispe v Gazo, nujno priti do civilnega prebivalstva.

Rafa je edina vstopna točka, prek katere lahko mednarodna pomoč trenutno pride na območje Gaze. Izrael je uvedel blokado območja in začel obsežne napade, potem ko so Hamasovi borci 7. oktobra vdrli čez mejo in ubili 1.400 ljudi, večinoma civilistov, ter po navedbah izraelskih uradnikov zajeli 239 talcev. V izraelskih napadih je bilo odtlej po navedbah ministrstva za zdravje v Gazi ubitih več kot 8000 ljudi, med njimi polovica otrok.

Od 21. oktobra, ko se je prek mejnega prehoda Rafa ponovno začela omejena dobava pomoči, je vanj po poročanju francoske tiskovne agencije AFP prispelo 117 tovornjakov s pomočjo. Po navedbah humanitarnih organizacij to ne zadostuje za oskrbo več kot 2,2 milijona tamkajšnjih prebivalcev, katerih položaj je iz dneva v dan slabši.

Po navedbah predstavnikov Združenih narodov je prej v palestinsko enklavo dnevno prispelo od 450 do 500 tovornjakov s pomočjo in drugim blagom.