Aleksander Litvinenko

Aleksander Litvinenko, nekdanji agent ruske varnostne službe FSB, je pobegnil iz Rusije in sčasoma dobil britansko državljanstvo. Putina je obtožil korupcije in ga okrivil za bombne napade na moskovska stanovanja, po katerih je Putin, takratni premier, sprožil drugo čečensko vojno leta 1999. Izkazalo se je za izjemno potezo in mu je pomagalo priti na oblast. Litvinenko je umrl novembra 2006, nekaj tednov po zaužitju skodelice čaja, ki je bil zastrupljen z radioaktivnim polonijem. Uradna Rusija je ves čas zanikala kakršno koli vpletenost.

Ana Politkovska

7. oktobra 2006 – na Putinov rojstni dan – so novinarko Ano Politkovsko ustrelili v preddverju stanovanjske hiše. Specializirala se je za preiskovanje kršitev človekovih pravic v Čečeniji in korupcije nasploh. Putin je umor je opisal kot gnusen in krut ter komentiral, da je njena smrt Kremlju povzročila več težav kot njeno delo.

Jevgenij Prigožin

Vzpon Jevgenija Prigožina od prodajalca hot dogov do šefa zasebne vojske, ki je vkorakala na Moskvo, je bil izjemen. Njegovih plačancev iz skupine Wagner se drži zloglasen sloves zaradi brutalnosti v Ukrajini.

Prigožin je postajal pri kritikah ruske vojske in vrhovnega poveljstva vse bolj predrzen. Ko so njegove sile začele pohod na Moskvo z juga, se je zdelo, da je bil to največji izziv za Putina v zadnjih desetletjih, vendar je navidezni poskus državnega udara spodletel na pol poti do prestolnice.

Avgusta 2023 je umrl v nesreči zasebnega letala, ki je strmoglavilo severno od Moskve. Kremelj je zanikal atentat nanj.

Pavel Antov

Ruski kralj klobas naj bi padel skozi okno hotela v indijskem mestu Rayagada. Kot član Putinove Enotne Rusije je ustanovil 

mesnopredelovalni obrat Vladimir Standard. Leta 2019 so njegovo premoženje ocenili na dobrih 130 milijonov evrov.

Konec decembra 2022 se je z družbo štirih rojakov potepal po indijski državi Odisha. Le dan po praznovanju rojstnega dne je najprej umrl Vladimir Budanov, eden od četverice. Po ugotovitvah indijske policije je bil vzrok smrti infarkt, popil pa naj bi tudi neizmerne količine alkohola. Dva dni po smrti Budanova je umrl še Antov. Poveljnik policije v Odishi je omenil, da je po prijateljevi smrti padel v depresijo. Antov je nekaj mesecev pred smrtjo javno kritiziral rusko bombardiranje Kijeva, v katerem so umrli tudi civilisti. »Kako lahko temu rečemo drugače kot teror,« je zapisal na WhatsAppu. Nato ga je zbrisal sporočilo in objavil stavek, da je goreč podpornik ruskega predsednika Vladimirja Putina in specialne vojaške operacije v Ukrajini. Ruski konzul v Kalkuti Aleksej Idamkin je sporočil, da indijska policija ni ugotovili elementov kaznivega dejanja pri tragični smrti Antova. 

Boris Berezovski

Nekdanji milijarder Boris Berezovski je od leta 2000 živel v izgnanstvu v Veliki Britaniji, leta 2013 so ga našli obešenega. V Rusiji je obogatel v devetdesetih letih prejšnjega stoletja med množično razprodajo državnega premoženja po razpadu Sovjetske zveze.

James Nixey, vodja ruskega programa v mislišču Chatham House, ga je opisal kot »najbolj sposobnega nasprotnika Kremlja in Putina med oligarhi.« Berezovskega so našli mrtvega na njegovem domu v Berkshiru. V preiskavi niso mogli potrditi okoliščin najdbe njegovega trupla.

Ravil Maganov

Predsednik upravnega odbora Lukoila Ravil Maganov je septembra 2022 umrl po padcu skozi okno bolnišnice v Moskvi. Največji ruski zasebni proizvajalec nafte Lukoil je eno redkih ruskih podjetij, ki odkrito kritizira invazijo na Ukrajino. Marca je odbor podjetja pozval k »čimprejšnji prekinitvi oboroženega spopada« in izrazil sožalje žrtvam »te tragedije«. V bolnišnici naj bi mu diagnosticirali težave s srcem in depresijo.

Boris Nemcov

Podpredsednik ruske vlade pod Borisom Jelcinom Boris Nemcov je bil oster kritik Putina in viden opozicijski voditelj. Leta 2015 je pripravljal poročilo o vlogi Rusije v konfliktu v Ukrajini, pri 55 letih pa so ga ubili, še preden je bilo dokončano. Ustrelili so ga na mostu le nekaj metrov stran od Kremlja, ko se je ponoči vračal domov s svojo punco. Pet moških so obsodili zaradi naročenega umora. Zaur Dadajev, častnik varnostnih sil čečenskega voditelja in Putinovega zaveznika Ramzana Kadirova, je bil spoznan za krivega, da je sprožil usodne strele. Kremelj je zanikal vpletenost v umor.

Sergej Skripal

Sergej Skripal, do leta 1999 polkovnik ruske vojaške obveščevalne službe, je do leta 2003 delal na ruskem zunanjem ministrstvu. Leto pozneje so ga aretirali v Moskvi. Priznal je, da ga je britanska obveščevalna služba rekrutirala leta 1995, in povedal, da jim je posredoval informacije o ruskih agentih v Evropi v zameno za slabih sto tisoč evrov. Zaprli so ga, pozneje pa izpustili po izmenjavi vohunov. Leta 2018 so ga skupaj s hčerko zastrupili z živčnim strupom novičok, vendar sta napad preživela. Kremelj je zanikal, da bi bila Rusija kakor koli vpletena v zastrupitev, in britanske obtožbe, da so napad odobrili visoki ruski uradniki, označil za »nesprejemljive.«