Evropska komisija je danes sprejela pravila veljavnosti digitalnega covidnega potrdila. Zavezujoče obdobje veljavnosti potrdila znaša 9 mesecev oziroma 270 dni od primarnega cepljenja. Na toliko dni veljavnosti je slovenska vlada že 17. decembra sklenila omejiti veljavnost potrdila. Tako v Sloveniji kot drugod v EU bo pravilo v zvezi z veljavnostjo potrdila pričelo veljati s 1. februarjem. S tem datumom bodo morali cepljeni, pri katerih je od prejema drugega odmerka oziroma polne precepljenosti minilo 270 dni potrebovali poživitveni odmerek za izpolnjevanje pogoja cepljenosti.

Komisija je dorekla tudi oznake poživitvenega odmerka. Kdor bo poživitveni odmerek prejel po dveh odmerkih cepiva, bo imel na evropskih covidnih potrdilih zapisano 3/3. Osebe, ki so za polno precepljenost potrebovale le en odmerek cepiva, pa bodo s poživitvenim odmerkom v covidno potrdilo prejele zapis 2/1.

Fafangel: Vsaka nova okužba v Sloveniji je lahko okužba z različico omikron

Mario Fafangel je povedal, da je omikron kriv za porast okužb po vsem svetu in da je v ZDA v enem tednu delež omikrona med analiziranimi okužbami poskočil z 12 na 72 odstotkov. »Od danes zjutraj imamo potrjene primere omikrona v vseh slovenskih regijah, razen goriške. Pa tudi v goriški regiji zaznavamo porast števila primerov, tako da je po vsej verjetnosti tudi že tam. V naslednjih dneh bomo zaznali omikron tudi tam,« je pojasnil.

Povedal je, da imamo lokalne prenose omikrona. Gre torej za primere okuženih, ki niso nikamor potovali in niso bili v stiku z osebami, ki so kam potovale. Epidemiološko to pomeni, da je v Sloveniji trenutno vsaka okužba z virusom sars-cov-2 lahko okužba z omikron različico, pravi Fafangel. »Od tukaj naprej moramo ukrepati in videti, kaj lahko pravzaprav naredimo,« je še povedal.

»Kaj vemo in česa ne vemo o virusu, to je tisto izhodišče, ki nam bo pomagalo naprej,« je nadaljeval. »Virus je bolj prenosljiv, to je gotovo. Vemo, da nobena država ne bo uspela ustaviti širjenja, lahko pa omeji število okužb, kar je zelo relevantno pri stanju zdravstva v Sloveniji, ki je že preobremenjeno. Ne vemo točno, kaj se dogaja okoli hospitalizacij in smrti v povezavi z omikronom. Nekaj nakazuje, da bi lahko bil ta virus blažji. Vsi si želimo, da bi bilo to res, ampak staviti na to brez dobrih podatkov je kockanje, ki si ga ne moremo privoščiti.« Ob tem je pozval, naj se poenoti sistem karanten v Sloveniji. Kot edino izjemo pri karanteni po visokorizičnem stiku predlaga osebe, ki so prejele poživitveni odmerek cepiva.

Fafangel pozval k cepljenju in upoštevanju preventivnih ukrepov

Fafangel je povedal, da je z epidemiološkega stališča različica, ki je bistveno bolj nalezljiva, četudi bi se izkazalo, da je blažja, zaradi narave velikih številk običajno hujša. »Glede splošnega bremena za zdravje prebivalstva in pritiska, ki ga izvaja na zdravstveni sistem, je hujša od bolezni, ki bi bila nekoliko hujša ali bolj smrtna,« je pojasnil in dodal, da je visoka nalezljivost omikrona zaskrbljujoč podatek. Kot glavni ukrep za preprečevanje širjenja tudi različice omikron je Fafangel ponovno izpostavil cepljenje in poživitvene odmerke.

»Kaže se, da zaščita, zlasti pri starejši populaciji, po osnovnem cepljenju nekoliko pada. Poživitveni odmerek povrne to zaščito,« je še povedal. Poživitveni odmerek priporoča sicer celotni populaciji nad 18. let starosti.

Hkrati je izpostavil, da cepljenje ne bo dovolj in se je treba držati tudi drugih preventivnih ukrepov, od odgovornega druženja do samotestiranja. »Samo cepljenje nas ne bo pripeljalo čez ta val, potrebujemo celotno paleto javnozdravstenih ukrepov, ki jih dobro poznamo,« je dodal.

V ponedeljek potrdili 1555 okužb

Ob opravljenih 4973 PCR-testih so v ponedeljek potrdili 1555 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež pozitivnih izvidov testiranj je bil 31,3-odstoten. Po podatkih vlade v bolnišnicah zdravijo 665 covidnih bolnikov, od tega jih je 205 na intenzivni negi. Umrlo je pet covidnih bolnikov.

V bolnišnicah zdravijo 31 bolnikov manj kot dan prej, na enotah intenzivne terapije pa 10 bolnikov manj. Najmlajši covidni bolnik na navadnih oddelkih je star 18 let, na intenzivni negi pa 28 let, je objavila vlada.

Po ocenah NIJZ je v Sloveniji 17.844 aktivno okuženih, kar je 400 manj kot dan prej. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 1186, kar je 23 manj kot dan prej, 14-dnevno povprečje števila potrjenih primerov okužbe z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev pa znaša 846, kar je 19 manj kot dan prej. V ponedeljek so opravili tudi 110.865 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom trenutno cepljenih 1.243.261 ljudi, kar predstavlja 59 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.180.685 ljudi, kar je 56 odstotkov prebivalstva. Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 397.339 oseb.

V cepilnih centrih se je sicer včeraj cepilo 13.827 ljudi, od tega od tega 873 s prvim odmerkom, 1462 z drugim in 11.492 s tretjim odmerkom cepiva.

Strokovna skupina z ministrstvi popoldne o covidnih ukrepih

Strokovna skupina za covid-19 in ministrstva bodo popolne pretresali covidne ukrepe med prihajajočimi prazniki. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek si vsaj ob glavnih prazničnih dneh želi daljšega obratovalnega časa gostinskih lokalov ob upoštevanju ukrepov. Zdravstveni minister Janez Poklukar pa svari pred oklevanjem pri zaostrovanju ukrepov.

Počivalšek je sestanke strokovne skupine in ministrstev napovedal v izjavi ob seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Kateri konkretni ukrepi bodo sprejeti, ni želel napovedovati. »Dejstvo je, da bomo morali skupaj dogovoriti ukrepe, ki jih bomo sprejeli in potem tudi spoštovali,« je poudaril.

Kot je pojasnil, iz ene strani prihajajo zahteve po zaostrovanju, na drugi strani »pa pričakujemo, da bomo glede na rezultate nekatere zadeve tudi sprostili«. Sam sicer verjame, da dodatnega zapiranja dejavnosti ne bo.

O morebitnih ukrepih ni želel špekulirati niti minister Poklukar. Tudi sam je potrdil sestanke med ministrstvi in strokovno skupino, pa tudi znotraj vlade, ki se bodo odvili danes in jutri. Ukrepe bodo nato sprejeli na seji vlade, ki je za zdaj predvidena za četrtek, je povedal v izjavi ob obisku cepilnega centra v ljubljanskem kliničnem centru. Opozoril je na pandemično izčrpanostjo, ki predstavlja tveganje, da popustimo pri izvajanju ukrepov. Posvaril je tudi pred oklevanjem pri sprejemanju dodatnih ukrepov.

Ob tem se je odzval tudi na predlog epidemiologov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki po besedah v. d. predstojnika centra za nalezljive bolezni NIJZ Maria Fafangla predlagajo, da bi bila edina izjema od karantene v primeru visoko tveganega stika cepljenost s poživitvenim odmerkom cepiva. Poklukar je povedal, da bodo s strokovno skupino in vlado tudi o tem predlogu razpravljali danes in v sredo.

Opozoril je tudi na novo različico koronavirusa omikron, ki se intenzivno širi po Sloveniji. Sam ljudem v prazničnem času svetuje, da se čimbolj držijo tako imenovanih mehurčkov, izvajajo že znane ukrepe in se samotestirajo. »Na ta način čimprej prepoznamo eventuelno okužbo in čim prej preprečimo verigo okužb, s tem, da se javimo na PCR-testiranje,« je poudaril.