Na ministrskem sestanku je španska vlada danes na pobudo socialističnega premierja Pedra Sancheza pomilostila devet od dvanajstih zaprtih katalonskih politikov (trije so že odslužili kazen). Oktobra 2019 so bili obsojeni na kazni od devet do trinajst let zapora zaradi poskusa odcepitve Katalonije leta 2017. Deveterica je za zapahi odsedela tri leta in pol, najprej v preiskovalnem priporu, po obsodbi pa v zaporu. Gre za predsednika stranke Republikanska levica (ERC) in nekdanjega podpredsednika katalonske vlade Oriola Junquerasa, pet nekdanjih ministrov (Raula Romevo, Dolorso Basso, Joaquima Forna, Josepa Rulla in Jordija Turulla), nekdanjo predsednico katalonskega parlamenta Carmen Forcadell ter voditelja civilnodružbenih nacionalističnih gibanj Jordija Cuixarta in Jordija Sancheza.

Vlada je za vsakega posebej obrazložila razloge za pomilostitev na 30 straneh. Navedla je pravne temelje, tožilsko mnenje in poročilo vrhovnega sodišča, ki je zavrnilo pomilostitev. Ob tem je poudarila, da gre za politično odločitev in ne za administrativni ukrep. Pomilostitev se lahko tudi prekliče, če pomiloščena oseba ponovno stori kaznivo dejanje v obdobju naslednjih treh, za nekatere pa šestih let. Pomiloščeni prav tako ne smejo opravljati javnih funkcij.

»Močno sporočilo celotni družbi«

Španski premier je v televizijskem nastopu pojasnil, da je bila pomilostitev sprejeta na podlagi zakona iz leta 1870, »kar izrečene sodbe ne postavlja pod vprašaj niti je ne razveljavlja«. Sanchezova odločitev za ta korak je bila zapletena in politično tvegana poteza, ob zavedanju, da ji nasprotujejo mnogi v Španiji, ne le desna opozicija, ki napoveduje izpodbijanje vladne odločitve na sodiščih in obsojenim očita, da se niso pokesali za svoja dejanja. Sanchez na to odgovarja: »Ne pričakujemo, da se bodo tisti, ki se zavzemajo za neodvisnost (Katalonije), spremenili; pričakujemo pa njihovo razumevanje, da zunaj zakona ni poti (…) in da je cena za to zelo visoka. Želimo si obnoviti dialog in sobivanje.« Motiv za svojo odločitev je v zadnjih tednih in dnevih pojasnjeval na mnogih nastopih predvsem v Kataloniji, kjer je pridobil podporo med gospodarstveniki, sindikati, v cerkvenih in mnogih civilnodružbenih krogih pa tudi pri katalonskih levosredinskih strankah.

V teatru Liceu v Barceloni je v ponedeljek pred 300 udeleženci tako povedal, da pomilostitev ni usluga zapornikom, marveč korak k reševanju katalonske problematike. »Izpustiti iz zapora teh devet oseb, ki predstavljajo milijone Kataloncev, je močno sporočilo ne samo zanje, marveč za celotno družbo,« je dejal Sanchez in dodal, da gre za novo pot, nov španski državni projekt, v katerem je soglasje najmočnejše orodje za spremembe, med drugim tudi za posodobitev španske ustave v smeri državne tvorbe, v kateri naj bi svoje mesto dobili narodi, ki sestavljajo Španijo.

Puigdemont v pomilostitvi ne vidi pozitivnega predznaka

Katalonske nacionalistične stranke in politični zaporniki so namesto pomilostitve sicer zahtevali in še vedno zahtevajo amnestijo – izbris kaznivega dejanja. Kljub temu sta katalonski nacionalistični predsednik Pere Aragones in njegova stranka ERC v dobrih odnosih s španskimi socialisti in aktivno sodelujeta s Sanchezovo vlado. Zdaj izpuščeni predsednik stranke ERC Junqueras je v javnem pismu sicer priznal, da je bila enostranska razglasitev katalonske neodvisnosti politična napaka in da mora biti osamosvojitveni proces dogovorjen s centralno oblastjo, a svojega dejanja, za katerega je bil kaznovan s trinajstimi leti zapora, ni obžaloval. »Mi zagovarjamo amnestijo, referendum in osamosvojitev (…), a če smo za to bolj koristni zunaj zapora, potem je jasno, da hočemo biti zunaj,« je poudaril in tako nakazal, da se s pomilostitvijo strinja. Po njegovih besedah je to zmaga nacionalistov na račun šibkosti španske države.

Desni partner Aragonesove katalonske vlade, Carles Puigdemont, ki vodi stranko Junts per Catalunya, se s to tezo ne strinja in pomilostitvi ne daje pozitivnega predznaka, ker meni, da s tem represije ni konec. Katalonski mediji pa se sprašujejo, kaj je s preostalimi 3000 katalonskimi obtoženci in kaj se bo dogajalo s tistimi, ki so se tako kot Puigdemont zatekli v tujino.