Priznanje

V tiskani in spletni izdaji Dela skupaj z ZRC SAZU soustvarjamo besede tedna. Ta teden smo izbrali besedo priznanje.
Fotografija: FOTO: Delo
Odpri galerijo
FOTO: Delo

Vlada je v četrtek sprožila postopek za priznanje Palestine kot neodvisne države. V Pravnem terminološkem slovarju je priznanje države definirano kot 'enostranski deklaratorni akt države, skupine držav ali mednarodne organizacije, s katerim ta izrecno ali molče izrazi voljo priznati določeno politično skupnost za državo'.

Po mnenju mnogih priznanje Palestine prihaja prepozno, vendar je prepozno še vedno bolje kot nikoli. Slovenija je od svojega nastanka zamudila priložnost, da bi se zaradi lastne izkušnje pri osamosvajanju v mednarodnem okolju profilirala kot država, ki bi zlasti z dejanji podpirala narode, še posebno manjše in zatirane, pri izvajanju njihove pravice do samoodločbe.

Morda pa je Slovenija z odmerjanjem priznanj držav tako preudarna zato, ker se predobro zaveda dvojne odgovornosti pri tem: po eni strani odgovornosti države, ki s priznanjem tvega, da se bo komu zamerila; po drugi strani pa se po več kot treh desetletjih obstoja zaveda (pre)velike odgovornosti, ki jo priznani državi prinaša državnost: odgovornosti do upravljanja lastne države na različnih ravneh.

Slovenija je po osamosvojitvi pohitela s prenašanjem delov svoje suverenosti na mednarodne organizacije, hkrati pa ima na številnih področjih kolosalne težave z upravljanjem države (npr. odsotnost stanovanjske politike).

Vendar pa smo z relativno hitrim priznanjem države vsaj dobili priložnost, da bi v stanju miru državo urejali po svoje. Bodimo velikodušni in dajmo to priložnost tudi drugim narodom.

***

Rubrika nastaja v sodelovanju z ZRC SAZU (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša), avtor: dr. Mitja Trojar.

Preberite še:

Komentarji: