Celjani potrdili lovoriko, Maribor še tretjič boljši od Olimpije

V derbiju 35. kroga 1. SNL sta bila za vijolične pred 10.450 navijači strelca El Arbi Soudani in Pijus Širys, za zeleno-bele pa z avtogolom Martin Milec.
Fotografija: Celjski nogometaši so z zmago proslavili naslov državnih prvakov. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Vrhunec uvodnih tekem 35. kroga v 1. SNL je bil veliki derbi v razprodanem Ljudskem vrtu. V 60. derbiju, odkar se je Olimpija vrnila v 1. SNL v sezoni 2009/10, se je odločalo o tolažilnem nazivu podprvaka, ki pa prinaša nekaj pomembnih evropskih bonusov. Drugouvrščeni bo kvalifikacijske tekme za konferenčno ligo začel v 2. predkrogu, tretjeuvrščeni pa že v 1. predkrogu.

Veliki zmagovalci (2:1) so bili Mariborčani, ki so v enakovrednem derbiju imeli bolj razpoložene ključne posameznike. Najboljši mož je bil Josip Iličić, ki je bil pri obeh mariborskih golih podajalec; pri prvem za El Arbija Soudanija, ko so branilci Olimpije in vratar Matevž Vidovšek naredili številne napake, pri drugem pa iz kota za Litovca Pijusa Širysa.

V Ljudskem vrtu je 10.450 navijačev poneslo Mariborčane do velike zmage in drugega mesta. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Mariborčani so v prvem polčasu dosegli še dva gola, a sta bila razveljavljena zaradi nedovoljenega položaja. Olimpija je bila zelo neučinkovita, priigrala si je dve, tri izjemne priložnosti, a so bili v ključnih trenutkih Peter AgbaRaul FloruczNemanja Motika precej nespretni. V drugem polčasu so imeli ves čas pobudo gostje, izenačili z nekaj sreče, ko je mariborski kapetan Martin Milec po strelu Davida Sualehe je žogo nesrečno preusmeril v lastno mrežo.

Maribor je po prestani kazni štirih tekem brez gledalcev imel na tribunah Ljudskega vrta pomembno podporo navijačev. Olimpijo pa je po odstavitvi Zorana Zeljkovića na začetku tedna v vlogi trenerja nadomeščal športni direktor Goran Boromisa. Maribor bo v zadnjem, 36. krogu prihodnjo nedeljo gostoval v Kopru, Olimpija pa bo gostila Bravo.

Gasilec na Olimpijinem trenerskem stolčku Goran Boromisa ni našel čarobne paličice za ubranitev drugega mesta. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Matko dvakrat v polno

Celjani, ki so si že zagotovili lovoriko, so se z zmago poslovili od domačega občinstva. V nadaljevanju državnega prvenstva so z 2:1 (1:1) premagali Koprčane. Gostitelji so povedli v 14. minuti, ko je koprski vratar Jan Koprivec sicer ubranil enajstmetrovko Aljoši Matku, a je ta žogo v drugem poskusu vendarle pospravil v mrežo. Enajstmetrovko je z igranjem z roko zakrivil Palčič. V 27. minuti je Luka Vešner Tičić kaznoval neodločnost celjske obrambe in z desne strani v kazenskem prostoru izenačil na 1:1. V drugem polčasu so Celjani premoč kronali v 75. minuti, ko je Matko ukradel žogo Ahmetu Sidibeju in v hitrem nasprotnem napadu zadel. Po pregledu posnetka VAR je sodnik priznal zadetek in tako se je Matko s 17. golom na vrhu lestvice strelcev izenačil z Arnelom Jakupovićem.

V 90. minuti pa je imel lepo priložnost za izenačenje Sule Wisdom, ki je na levi strani v kazenskem prostoru neoviran dobil predložek, močno streljal s kakšnih desetih metrov, Rozman pa je rešil dve celjski točki. V 94. minuti je z glavo nevarno poskušal še Karlo Bručič, a je žoga šla mimo vratnice.

V zadnjem krogu Celjane prihodnji konec tedna čaka gostovanje v Radomljah, Koper pa bo doma gostil Maribor.

Bravo in Mura brez zmagovalca

Nogometaši Brava so na domačem terenu v uvodu spravili tekmece v podrejen položaj, izrazite priložnosti pa si niso priigrali. Še najnevarnejši je bil Jakoslav Stanković v deveti minuti, a je gostujoča obramba po močnem strelu nekoliko z leve strani odbila žogo. V drugem delu so prvi spet zagrozili gostitelji, toda povedli so igralci Mure, ko je Matija Kavčič v v 51. minuti slabo ocenil podajo Kaija Cipota. Na desnem krilu je do nje prišel Žan Trontelj in Robertu Čakšu po lepi podaji bilo težko zadeti. Takoj nato je bil na mestu domači vratar Matija Orbanić, ki je dobil dvoboj ena na ena z Amadejem Marošo. V poplavi priložnosti Luka Kerin ni uspel zaključiti nevarnega napada na desni vratnici Mure.

O premoči Brava govori podatek 10:0 v kotih do 87. minute, a je v vratih Mure odlično deloval Klemen Mihelak, ki se je izkazal v 77., 78. in 79. minuti. Tudi v končnici se je Murina trdnjava tresla in stresla šele v 89. minuti, ko je Rok Maher predložek Kavčiča z glavo poslal v mrežo.

Za slovo od prvenstva Bravo Kostel prihodnji teden v upanju na evropska tekmovanja čaka mestni obračun z Olimpijo, Mura pa bo doma gostila Rogaško.

Argentinec Augustin Doffo in Litovec Pijus Širys sta bila med najvidnejšimi katerji 60. derbija. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

V Rogaški Slatini so Kidričani zadevali kot prvaki

Bitka za obstanek v 1. SNL se je zaostrila do skrajnosti. Aluminij je v 35. krogu na gostovanju v Rogaški Slatini izpeljal sanjsko tekmo in napolnil mrežo gostiteljev. Visoko in najvišjo zmago v sezoni je tlakoval že v prvem polčasu, v katerem so Rok Schaubach,Tom KljunMiklos Tanyi (2) zabili štiri gole. V drugem polčasu je najboljši domači strelec Patrik Mijić s svojim desetim spomladanskim golom ublažil poraz Slatinčanov, ki so se, ali že sprijaznili s slovesom od 1. SNL, potem ko na prvi stopnji licenciranja klub ni dobil tekmovalne licence za naslednjo sezono, ali pa so se povsem usmerili v pokalni finale, v katerem se bodo 24. t. m. v Stožicah pomerili z Gorico.

Soseda sta se zadovoljila s točko

V drugi tekmza obstanek so Radomljani v gosteh pri Domžalčanih prišli do točke in zadržali prednost pred Kidričani. Izenačen lokalni dvoboj, v katerem so Domžalčani igrali le za prestiž, se je za goste le deloma izšel po željah. Z zmago bi si namreč tudi praktično že zagotovili obstanek med najboljšimi. A tudi s točko so lahko zadovoljni, saj so že zaostajali po avtogolu Tina HrvojaDarly N'landu je še pred odhoom na odmor izničil zaostanek.

Najboljši strelec Rogaške Patrik Mijić (desno) je omilil visok poraz proti Aluminiju. FOTO: Blaž Samec/Delo

35. krog

Rogaška – Aluminij 1:4 (Mijić 63.; Schaubach 23., Kljun 36., Barnabas Tanyi 42., 45.)

Domžale – Kalcer Radomlje 1:1 (Hrvoj 11., avt.; N'Landu 35)

Maribor – Olimpija 2:1 (1:0)

Štadion Ljudski vrt, gledalcev 10.460, sodnik Nejc Kajtazović.

Strelci: 1:0 – Soudani (15.), 1:1 – Milec (58., avt.), 2:1 – Širvys (68.).

Maribor: Jug, Širvys, Pihler, Šoštarič Karič, Milec (od 64. Feta), Lorber (od 64. Vrhovec), J. Repas (od 24. Ž. Repas), Soudani (od 82. Barišić), Iličić, Božić, Jakupović (od 64. Beugre).

Olimpija: Vidovšek, Lasickas (od 46. Silva), Muhamedbegović, Ratnik, Sualehe, Doffo, Agba (od 75. Lucas), Elšnik, Florucz (od 57. Brest), Motika, Durdov (od 69. Bristrić).