Slavje v Neaplju in Torinu: Roma jo je zagodla prvakom

V 17. kolu italijanske nogometne serie A dramatičen obračun v Milanu med AC Milanom in Romo (2:2) razveselil vodilni Napoli in zdaj drugouvrščeni Juventus.
Fotografija: Francoz Olivier Giroud je bil na strani poražencev v finalu lanskega svetovnega prvenstva v Katarju, Argentinec Paulo Dybala (levo) pa na strani zmagovalcev. V nedeljo sta v klubskih dresih podpisala premirje. FOTO: Daniele Mascolo/Reuters

Empoli slovenskega reprezentanta Petra Stojanovića je v Rimu presenetil Lazio, ki je imel kar nekaj časa vse v svojih rokah, Felipe Anderson in Mattia Zaccagni sta v 2. in 54. minuti poskrbela za vodstvo z 2:0. Toda Empoli, pri katerem je Stojanović igral do 68. minute, Lovra Štubljarja pa ni bilo v postavi, je zmanjšal zaostanek v 83. minuti po golu Francesca Caputa, do točke pa je prišel v 93. minuti, ko je zadel Razvan Marin. Že pred tem sta se Salernitana in Torino razšla z 1:1, Spezia in Lecce pa z 0:0.

Sampdoria, ki je v zadnjih dneh povezana s slovenskima vratarjema Igorjem Vekićem in Martinom Turkom za mesto drugega vratarja v ekipi (bližje prestopu je po poročanju italijanskih medijev slednji), je v zgodnjem večernem terminu gostila vodilni Napoli. Prav vodilni Neapeljčani so si iz genovske zasedbe do konca sezone izposodili poljskega reprezentanta Bartosza Bereszynskega. Dvoboj je bil po nedavni smrti legende genovskega velikana in italijanskega nogometa Gianluce Viallija še posebej čustven, že v 6. minuti pa so Neapeljčani prek Mattea Politana zapravili najstrožjo kazen, toda na koncu vendarle slavili zmago z 2:0.

Navijači v Genovi so se poklonili nekdanjima nogometašema Gianluci Vialliju in Siniši Mihajloviću, ki je umrl decembra:

Zanjo je v prvem polčasu zadel prvi strelec sinje modrih, Nigerijec Victor Osimhen, Sampdoria pa je v 39. minuti ostala brez izključenega Tomasa Rincona. Številčno prednost so južnjaki, ki so novo leto odprli s šele prvim porazom v tej sezoni serie A na gostovanju pri Interju z 0:1, izkoristili šele v 82. minuti, ko je z bele točke zadel makedonski reprezentant Elif Elmas.

Tudi na popoldanski tekmi med Laziem in Empolijem v Rimu so zbrani zaploskali tako Vialliju kot Mihajloviću:

Milan ob dragoceni točki

Vrhunec nedeljskega sporeda je bil derbi Milana in Rome na San Siru, kjer so bili branilci državnega naslova že vodili z 2:0, na koncu pa v zaključku dvoboja ostali brez polnega plena proti moštvu Joseja Mourinha (2:2). Tekmo, nekoč trofejni trener mestnega temeca Interja zaradi kazni ni smel sedeti na klopi Rimljanov, sta v korist Milana sprva prevesila zadetka Pierra Kaluluja v 30. in vezista Tommasa Pobege v 77. minuti. Po golu Rogerja Ibaneza v 87. minuti so začeli gostje še bolj srdito oblegati domača vrata in bili nagrajeni v 94. minuti, ko je za točko zadel Tammy Abraham. Ta je poslal odlične novice v Neapelj in Torino, saj je Juventus z istim številom točk kot Milan ostal na drugem mestu, Napoli, ki se je v novo leto podal s prvim ligaškim porazom sezone, pa zdaj na vrhu lestvice spet vodi za sedem točk. Roma je ostala šesta in zapravila priložnost, da bi prehitela mestnega tekmeca Lazio na petem mestu ter se še močneje približala Interju, ki na četrtem mestu drži zadnjo vozovnico za skupinski del lige prvakov 2023/24.

Že v soboto so nogometaši Udineseja s slovenskima reprezentantoma Jako Bijolom in Sandijem Lovrićem v prvi postavi na gostovanju pri Juventusu izgubili z 0:1, pri čemer je »stara dama« zmagala že osmič zapovrstjo in to brez prejetega zadetka, milanski Inter pa je na gostovanju pri Monzi uspel iztržiti zgolj neodločen izid 2:2.

Fiorentina je doma premagala Sassuolo z 2:1, odločilni gol je v prvi minuti sodniškega dodatka z bele pike dosegel argentinski napadalec Nicolas Gonzalez. Kolo bosta v ponedeljek končali tekmi Verona – Cremonese in Bologna – Atalanta Bergamo.