Hojs tožbo Inštituta 8. marec označil za politični pritisk

Na twitterju jih je Hojs obtožil, da zaradi referenduma o noveli zakona o vodah ni bilo vode za gašenje požarov na Krasu. Zahtevajo odškodnino 3000 evrov.
Fotografija: Nekdanjega ministra tožijo zaradi lažnivih in žaljivih zapisov. FOTO: Matej Družnik/Delo
Odpri galerijo
Nekdanjega ministra tožijo zaradi lažnivih in žaljivih zapisov. FOTO: Matej Družnik/Delo

Inštitut 8. marec je zaradi okrnitve ugleda inštituta vložil tožbo proti nekdanjemu ministru Alešu Hojsu. Zaradi obtožb na twitterju, da zaradi referenduma o noveli zakona o vodah, pri katerem je sodelovalo več civilnodružbenih organizacij, ni bilo vode za gašenje požarov na Krasu, inštitut zahteva odškodnino v višini 3000 evrov.

Tožbo proti Hojsu je pripravila Pravna mreža za varstvo demokracije v sodelovanju z Inštitutom 8. marec in odvetnico Nevo Čokart. Namen tožbe je v prvi vrsti to, da se prepreči blatenje, navajanje neresničnih dejstev na socialnih omrežjih, katerih namen je izključno diskreditirati nevladne organizacije.ž

image_alt
Je Inštitut 8. marec kriv za požare na Krasu?

Kot so na današnji novinarski konferenci izpostavili predstavniki Inštituta 8. marec, so bili zlasti v času prejšnje vlade velikokrat tarča žaljivih zapisov na twitterju. Eno hujših obtožb so prepoznali ravno v zapisih, v katerih so inštitut ter vse civilnodružbene organizacije in strokovnjake, ki so sodelovali v referendumski kampanji, bili deležni očitkov, da zaradi njih ni bilo vode za gašenje požarov na Krasu.

Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je poudarila, da so s tem »izkoriščali tragedijo in stisko za nabiranje političnih točk, lagali o nas in blatili naše ime«. FOTO: Črt Piksi/Delo
Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je poudarila, da so s tem »izkoriščali tragedijo in stisko za nabiranje političnih točk, lagali o nas in blatili naše ime«. FOTO: Črt Piksi/Delo

Deležni so bili številnih verbalnih napadov

Direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač je pri tem poudarila, da so s tem »izkoriščali tragedijo in stisko za nabiranje političnih točk, lagali o nas in blatili naše ime«. Po njenih besedah so bili deležni številnih verbalnih napadov, v družbo pa se je vcepljala sovražnost.

Kot je pojasnil okoljski pravnik Aljoša Petek, je novela zakona o vodah, ki jo je pripravila Janševa vlada, katere del je bil tudi nekdanji notranji minister Aleš Hojs, predvidevala ne le poseg v priobalna in vodna zemljišča, ki so izjemno pomembna za našo pitno vodo, temveč tudi gradnjo objektov, kjer bi se uporabljali in predelovali nevarne snovi in odpadki.

Referendum o vodi FOTO: Blaž Samec/Delo
Referendum o vodi FOTO: Blaž Samec/Delo

»Danes obstaja zakon o vodah tak, kot je vedno obstajal in kot je že 30 let državni politiki omogočal, da poskrbi za preskrbo prebivalstva s čisto pitno vodo. V zakonu je jasno zapisano, da je na vodnih in priobalnih zemljiščih dopustno graditi objekte javne infrastrukture, komunalne infrastrukture, v kar spada tudi zagotavljanje dostopa do pitne vode,« je dejal Petek. Po njegovih besedah so obtoževanja bivšega ministra nepodprta z resničnostjo. »Vsako laganje in obtoževanje o tem, da je referendum v kakršnikoli obliki omejil dostop do pitne vode, je ne le neresnično, ampak absurdno,« je dejal.

Kot je povedala Nika Kovač, se v zadnjih dveh letih številne osebe na pozicijah moči širile laži, ki so podpihovale sovraštvo v inštitutu. »Ne želimo si družbe napadov na ulicah, žalitev in grozilnih pisem. Želimo si strpnosti in solidarnosti in prepričani smo, da to lahko zgradimo samo z lastnim zgledom, po eni strani s prijaznostjo in spoštljivostjo in po drugi strani z jasnim postavljanjem meja nedopustnim praksam,« je povedala.

image_alt
Notranji minister Hojs nepreklicno odstopil, Janša odstop sprejel

Hojs se je po poročanju medijev na tožbo odzval z besedami, da gre za neke vrste politični pritisk. »Očitki Inštituta 8. marec ne držijo, v zapisu namreč ni bilo nobenih laži. Tožbo ocenjujem kot neke vrste politični pritisk. Očitno bodo sedaj preko sodišč skušali ustaviti svoje politične tekmece. V tem trenutku namreč ne smejo protestirati proti temu, kar počne aktualna vlada, zato pač vlagajo tožbe proti tistim, ki so jim neljubi,« je pojasnil za N1.

Preberite še: