Slovenija še drugič članica Varnostnega sveta OZN

Slovenija je potrebovala 128 glasov, prejela jih je 153.
Fotografija: Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon na glasovanju za nestalne članice varnostnega sveta OZN. FOTO: Robi Poredoš/STA
Odpri galerijo
Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon na glasovanju za nestalne članice varnostnega sveta OZN. FOTO: Robi Poredoš/STA

V tretjem poskusu in drugi zmagi se je Sloveniji posrečil veliki met, v obdobju 2024 in 2025 bo naša država nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov iz vzhodnoevropske skupine.

Z neutrudno diplomacijo in premišljenim pristopom je premagala Belorusijo ter s tem poskrbela tudi za ugled Varnostnega sveta in vseh OZN. Izplačali so se nešteti obiski v Afriki, Aziji, Južni Ameriki in drugod ter obljuba, da bo Slovenija poslušala manjše in manj vplivne članice OZN, si prizadevala za reševanje konfliktov ter pomagala mednarodno skupnost pripravljati na izzive prihodnosti.

S 153 glasovi – za izvolitev je bilo potrebnih 128 glasov – je Slovenija že v prvem krogu prejela potrebno dvotretjinsko večino, kar dokazuje ugled naše države kot dobre državljanke sveta. S porazom Belorusije se je vsa generalna skupščina izrekla proti naši protikandidatki, o kateri res ni bilo mogoče najti veliko dobrih besed.

Ena zadnjih evropskih diktatur podpira Rusijo, ki je z napadom na Ukrajino sprožila najhujšo vojno v Evropi po drugi svetovni vojni ter poteptala vsa načela miroljubnega sožitja ter tudi načela ustanovne skupščine OZN. Belorusija je prejela 38 glasov.

Vsak glas za takšno državo pa vendarle dokazuje kompleksnost sveta osem desetletij po drugi svetovni vojni in več kot tri desetletja po koncu hladne vojne. S Francisom Fukuyamo se zgodovina ni ustavila, saj tedanje zmagoslavje miru in demokracije v številnih državah ni preprečilo preteklih vojn v naši bližini, niti sedanje v Ukrajini. Slednja je zaradi moči napadalke še posebej nevarna. Morebitna ruska prevlada nad napadeno sosedo bi lahko spodbudila tudi druga obračunavanja s sosedami z načeli moči namesto z močjo načel, v svetu pa se tudi že več kot desetletje zmanjšuje število demokracij.

S zahtevnim mednarodnim položajem se bo v Varnostnem svetu ubadala tudi Slovenija in čeprav naša država nima moči velikih ter bo nastopala kot nestalna članica, je lahko po prepričanju strokovnjakov vpliv manjših in srednje velikih držav v Varnostnem svetu znaten, še posebej v posredniški vlogi.

»Trdno verjamemo, da lahko Slovenija pomembno prispeva k gradnji boljše in miroljubnejše mednarodne skupnosti,« je slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon ocenila še pred glasovanjem. Kampanjo »s strastjo in prepričanjem« je opisala kot pozitivno poudarjanje naših moči in zavezanosti za naslavljanje skupnih izzivov, spoštovanje mednarodnega prava, zagotavljanje odgovornosti, preprečevanje konfliktov, transparentnost, agendo žensk, miru in varnosti ter zavzemanje za otroke v oboroženih konfliktih.

image_alt
Vse, kar morate vedeti o volitvah v Varnostni svet OZN

Kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta OZN iz vzhodnoevropske skupine je sprejela že prejšnja vlada Janeza Janše, sedanja vlada premierja Roberta Goloba pa je prizadevanja ponesla na višjo raven. Številni obiski afriških, azijskih, južnoameriških in drugih držav, ki se tudi v svetovni organizaciji pogosto čutijo preslišane, so prinesli rezultate, izplačala se je obljuba, da bo naša država prisluhnila njihovim težavam in jih pomagala reševati ter hkrati iskala rešitve za izzive vsega  človeštva.

Po svojih močeh sta pomagala tudi prejšnji predsednik Borut Pahor in njegova naslednica Nataša Pirc Musar. Slovenija je v zunanji politiki pokazala veliko enotnost in rezultat bo sodelovanje pri zagotavljanju svetovnega miru in blaginje v obdobju 2024 in 2025.

Vrstijo se odzivi

Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je na novinarski konferenci po glasovanju predstavila potek glasovanja, dosežke slovenske diplomacije in nadaljnje korake ter odgovarjala na novinarska vprašanja.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Preberite še:

Komentarji: