Igrivi Slovenci s pol moči premagali Madžare

Slovenski košarkarji v drugi preizkušnji na evropskem prvenstvu v Kölnu boljši od sosedov s 103:88
Fotografija: Slovenci z najboljšim strelcem v prvi tekmi proti Litvi so tudi v drugo tekmo na eurobasketu šli odločno. FOTO: Thilo Schmuelgen/Reuters

Druga tekma, druga zmaga. Slovenska košarkarska reprezentanca je na evropskem prvenstvu dosegla še drugo zmago, potem ko je bila s 103:88 boljša od neenakovrednih Madžarov. Šele v zadnjih minutah zadnje četrtine so tekmeci ušli polomu, za naš tabor pa je bilo najpomembnejše, da so se v sproščenem ritmu izpeljali tekmo. Jutri bo za naše zahtevnejša preizkušnja, saj bodo ob 17.45 nasprotniki košarkarji Bosne in Hercegovine.

Slovenski selektor Aleksander Sekulić za 14. dvoboj z Madžarsko (desetkrat so slavili Slovenci, Madžari pa so edino zmago na uradnih tekmah dosegli tik pred pandemijo 2020, ko so v kvalifikacijah za ta eurobasket v Sombotelu slavili s 77:75.) ni želel eksperimentirati. Kot proti Litvi, je na igrišče poslal peterko Luka Dončić, Mike Tobey, Aleksej Nikolić, Vladko Čančar, Jaka Blažič.

Luka Dončić je bil kljub le 20 minutam na parketu najboljši slovenski strelec. FOTO: Thilo Schmuelgen/Reuters

1. četrtina (29:16):

Z 8:0 so Slovenci odprli tekmo, dve trojki je dosegel znova razpoloženi Jaka Blažič.Madžari so prvi koš dosegli na začetku četrte četrtine. Aleksej Nikolič je s tretjo s trojko povišal na 11:2, potem pa se je v svojem sijaju pokazal še Luka Dončić. Enega od nasprotnih napadov je začel s preigravanjem tekmeca med nogam, končal pa z asistenco za Čančarjevo zabijanje. Niti minuta odmora tekmecev ni prinesla enakovrednejše tekme. V prvi polovici prve četrtine so bili z drugega planeta: 18:2. Madžari so se nekoliko približali po menjavi slovenske peterke, ki pa je do konca prvih desetih minut znova ujela ritem. Prednost je bila celo prenizka glede na očitno razliko v kakovosti.

2. četrtina (25:17):

Sproščeno in razigrano so Slovenci nadaljevali drugo četrtino, ki so po slabih petnajstih minutah prišli do najvišje prednosti na tekmi z 41:22. Malo pred tem je Dončić iz prodora dosegel svoji prvi točki. Naši so si res lahko oddahnili, Madžari so bili pravšnji tekmeci za sproščujočo predstavo, v kateri je imel vsak od igralcev na igrišču priložnost za nabiranje točk ali za atraktivne poteze. Sekuiić je v prvem polčasu dal priložnost desetim igralcev.

3. četrtina (34:27):

Madžari so odprli drugi polčas s 6:0, toda zelo hitro so Slovenci naravnali roke in z nizom treh trojk ušli na 26 točk. Sprostil se je Dončić, ki je igral tudi za vse svoje privržence na tribuni. In med njimi še zlepa niso bili le slovenski. V tej četrtini je tudi končal tekmo. Igral je 20 minut in dosegel 20 točk ter po sedem asistenc in skokov. Prednost se je le povečevala. V 28. minuti so Slovenci dosegli najvišjo prednost – +28.

4. četrtina:

Priložnost je dobil tudi Luka Rupnik, s čimer je igralo vseh 12 slovenskih košarkarjev. Rupnik je dosegel tudi trojko za slovensko stotco (101). V zadnjih treh minutah so se Madžari spustili pod 20 točka zaostanka za znosen poraz. Edini brez točke v slovenski zasedbi je bil Žiga Samar.

Ne le slovenski navijači, tudi madžarski uživajo v kölnski dvorani, ki je bila znova lepo zapolnjena. FOTO: Thilo Schmuelgen/Reuters

Slovenijo v nadaljevanju predtekmovanja v skupini B čakajo še tri tekme. V nedeljo ob 17.45 Bosna in Hercegovina, v torek ob 20.30 z gostiteljico Nemčijo in v sredo 17.15 s Francijo.