Propad banke SVB vznemiril trg kriptovalut in zagonska podjetja

Propad banke je sprožil nemir med tehnološkimi zagonskimi podjetji, o posledicah razpravlja tudi britanska vlada.
Fotografija: V noči s petka na soboto, potem ko je bila objavljena vest o zaprtju banke SVB, je vrednost domnevno stabilne kriptovalute USDC padla na najnižjo raven doslej. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
V noči s petka na soboto, potem ko je bila objavljena vest o zaprtju banke SVB, je vrednost domnevno stabilne kriptovalute USDC padla na najnižjo raven doslej. FOTO: Reuters

Vrednost domnevno stabilne kriptovalute USDC je močno padla, potem ko je podjetje Circle, ki jo je ustvarilo, objavilo, da ima 3,3 milijarde ameriških dolarjev v propadli banki Silicon Valley Bank (SVB). Propad banke je sprožil nemir tudi med tehnološkimi zagonskimi podjetji, o posledicah razpravlja tudi britanska vlada.

image_alt
Največji propad ameriške banke po finančni krizi, vpliv tudi na evropske banke

Družba Circle je v petek sporočila, da ni mogla dvigniti svojih rezerv iz banke SVB, katere nenaden propad je razburkal finančne trge. Družba je USDC leta 2018 uvedla kot »stabilno« valuto, kar pomeni, da je bil indeksiran na valuto, ki jo podpira centralna banka, v tem primeru ameriški dolar. Glede na obseg v obtoku (približno 40 milijard dolarjev) velja za drugo največjo »stabilno« valuto na svetu, za Tetherjem, danes poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Vrednost najnižja doslej

V noči s petka na soboto, potem ko je bila objavljena vest o zaprtju banke SVB, je vrednost USDC padla na najnižjo raven doslej, to je 87 centov, nato pa se je ponovno dvignila na okoli 94 centov.

Izgube so utrpele tudi druge »stabilne« kriptovalute. Dai, četrta največja po količini v obtoku, je padla na 95 centov, medtem ko je Frax (šesti največji) padel na 94 centov, kar je najnižja vrednost doslej.

Ker je SVB Financial, ki so jo kalifornijski regulatorji zaradi neustrezne likvidnosti in plačilne nesposobnosti zaprli, ključni posojilodajalec tehnološki industriji, je nemir med številnimi tehnološkimi zagonskimi podjetji.

Zgradba Silicon Valley Bank v Menlo Parku v Kaliforniji. FOTO: Reuters
Zgradba Silicon Valley Bank v Menlo Parku v Kaliforniji. FOTO: Reuters

Zaskrbljeni tudi v Veliki Britaniji

»SVB je poznala podjetniško skupnost,« je za AFP povedal profesor na Univerzi v Stanfordu in ustanovitelj več zagonskih podjetij Joseph DeSimone. »Pomagali so nam pri zaposlovanju ljudi, pri zagotavljanju jamstev, dajali so finančne nasvete novim vodstvenim delavcem... Zato je njihov propad resnična izguba,« je dejal.

Ker ima SVB hčerinsko družbo v Veliki Britaniji, je britanski premier Rishi Sunak danes sporočil, da bosta s finančnim ministrom Jeremyjem Huntom govorila z guvernerjem angleške centralne banke, da bi čim bolj omilili posledice za britanska podjetja.

»Jasno je, da bi to lahko pomembno vplivalo na ekosistem tehnoloških zagonskih podjetij v Združenem kraljestvu,« je ob tem opozoril predstavnik Koalicije za digitalno ekonomijo (Coadec) Dom Hallas.

Največji propad po letu 2008

Gre za največji propad katere od ameriških bank po letu 2008. Zvezna korporacija za zavarovanje depozitov (FDIC) je v petek sporočila, da je prevzela nadzor nad okoli 175 milijardami dolarjev vlog te banke, sicer 16. največje v ZDA.

Finančna ministrica ZDA Janet Yellen je po objavi te novice sporočila, da budno spremlja razvoj v SVB Financial in drugih bankah. Po srečanju z najvišjimi bančnimi regulatorji je dejala, da jim popolnoma zaupa, da bodo sprejeli ustrezne ukrepe. Ocenila je, da bančni sistem ostaja odporen.

Po navedbah BBC se bodo bančne poslovalnice SVB ponovno odprle, stranke z zavarovanimi vlogami pa bodo dostop do sredstev imele najpozneje v ponedeljek zjutraj. Denar, ki ga bodo zbrali s prodajo premoženja banke, pa bo namenjen nezavarovanim vlagateljem, je pojasnil FDIC.

Komentarji: