Neymar pomiril strasti z golom in podajama, Lautaro podaljšal niz Argentine

Na tekmi južnoameriških kvalifikacij za svetovno prvenstvo je Brazilija doma visoko ugnala Urugvaj (4:1), Argentina pa minimalno Peru (1:0).
Fotografija: Raphinha (desno), sicer član angleškega Leeds Uniteda, proslavlja z Neymarjem, ki mu je podal za enega od dveh golov. FOTO: Nelson Almeida/AFP

Vse oči brazilskih privržencev nogometa so bile uprte v Manaus, kjer se je prvi zvezdnik reprezentance Neymar sredi Amazonskega pragozda za podporo zahvalil z vodilnim zadetkom v mreži Urugvaja. Napadalec Paris Saint-Germaina je v oktobrskem ciklusu namignil, da bi se zaradi psihološkega bremena lahko poslovil od izbrane vrste po SP 2022 v Katarju, proti kateremu Brazilci marširajo prepričljivo kot že dolgo ne. Po slabi predstavi na gostovanju v Kolumbiji (0:0) je Neymar že v 10. minuti zadel za vodstvo petkratnih svetovnih prvakov, nato pa podelil še podajo Raphinhi, ki je z dvema goloma še poglobil urugvajsko krizo in se na tretji tekmi v dresu članske reprezentance razveselil svojih prvih zadetkov v karieri.

Sinje modri, ki so po južnoameriškem prvenstvu zabeležili le dve zmagi, so dosegli vsaj častni gol prek Neymarjevega nekdanjega klubskega soigralca iz Barcelone Luisa Suareza, a zaključni udarec je spet pripadel Neymarju oziroma Gabrielu Barbosi – Gabigolu, ki je po že drugi podaji domačega asa postavil končni izid 4:1. Urugvaju se je po novem visokem porazu, nedavno so izgubili sosedski obračun z Argentino (0:3), na lestvici z zmago nad Venezuelo s 3:0 že povsem približal Čile, dva gola je v prvem polčasu v Las Condesu dosegel obrambni vezist italijanske Fiorentine Erick Pulgar.

Perujci zapravili enajstmetrovko

Argentina je z golom Lautara Martineza v zaključku prvega polčasa na domačem El Monumentalu strla odpor Peruja in podaljšala svoj niz nepremagljivosti že na 25 tekem (1:0). Na dan, ko bo njegov PSG sicer igral prvenstveno tekmo z Angersom v Parizu, je kapetan aktualnih južnoameriških prvakov Lionel Messi odigral vseh 90 minut v Buenos Airesu, Argentina pa je svojo prevlado v prvem polčasu – prek nekdanjega člana Gorice Gianluce Lapadule je bil sicer pogosto nevaren tudu Peru – kronala z golom napadalca milanskega Interja Martineza. Po globinski žogi Rodriga De Paula ga je s predložkom našel Nahuel Molina

Emiliano Martinez je v drugem polčasu dobil dvoboj iz oči v oči z Yoshimarjem Yotunom, potem ko je argentinski vratar storil prekršek za najstrožjo kazen, a je bočni napadalec mehiškega Cruz Azula z enajstih metrov zadel le prečko. Brazilija tako ostaja v vodstvu na vrhu lestvice s šestimi točkami naskoka pred Argentino, na mundial v Katarju sicer neposredno vodijo prva štiri mesta, peto prinaša dodatne medcelinske kvalifikacije.