Poljski predsednik mandat za sestavo nove vlade podelil Morawieckemu

Na volitvah 15. oktobra je največ glasov osvojila vladajoča stranka Zakon in pravičnost, a je ostala brez parlamentarne večine.
Fotografija: Poljski predsednik Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki in tiskovni predstavnik poljskega parlamenta Ryszard Terlecki. FOTO: Kacper Pempel/Reuters
Odpri galerijo
Poljski predsednik Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki in tiskovni predstavnik poljskega parlamenta Ryszard Terlecki. FOTO: Kacper Pempel/Reuters

Poljski predsednik Andrzej Duda je danes mandat za sestavo nove vlade podelil trenutnemu premieru Mateuszu Morawieckemu. Njegova stranka Zakon in pravičnost (PiS) je na volitvah resda osvojila največ glasov, a nima parlamentarne večine. To so sestavile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo (KO) nekdanjega premiera Donalda Tuska.

Duda, ki je sicer povezan s PiS, je konec oktobra začel niz srečanj s strankarskimi voditelji, da bi se odločil, komu podeliti mandat za sestavo vlade. Opozicija ga je večkrat pozvala, naj mandat zaupa Tusku.

A kot je danes dejal poljski predsednik, se je mandat odločil podeliti Morawieckemu, ker želi nadaljevati parlamentarno tradicijo, po kateri zmagovalna stranka kot prva dobi možnost sestaviti vlado. Med posvetovanji sta sicer po njegovih besedah tako PiS kot KO izrazili prepričanje, da bosta v novem parlamentu zbrali potrebno večino za podporo svojemu kandidatu in prihodnji vladi, poroča poljska tiskovna agencija PAP.

V skladu s poljsko ustavo ima predsednik po sklicu ustanovne seje parlamenta 14 dni časa, da predlaga kandidata za predsednika vlade. Ta mora nato v 14 dneh pridobiti zaupnico v parlamentu.

PiS je na volitvah 15. oktobra osvojila nekaj več kot 35 odstotkov glasov, a je ostala brez parlamentarne večine in ima le malo možnosti za sestavo koalicije.

Večino so si zagotovile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo nekdanjega premiera Tuska. Ta namerava vlado oblikovati s sredinskim zavezništvom Tretja pot in levo Novo Levico. Skupaj imajo 248 poslancev v 460-članskem parlamentu.

Preberite še:

Komentarji: