Janja Garnbret v vrhunskem slogu v polfinale, blestel tudi Sudar

Olimpijska prvakinja se je izkazala v uvodu sezone svetovnega pokala v športnem plezanju. Veselje tudi v moškem taboru.
Fotografija: Janja Garnbret se imenitno znajde v soju žarometov. FOTO: Johann Groder/AFP
Janja Garnbret se imenitno znajde v soju žarometov. FOTO: Johann Groder/AFP

V Meiringenu v Švici se je z ženskimi kvalifikacijami v disciplini balvani začela uvodna tekma letošnje sezone svetovnega pokala v športnem plezanju. Olimpijska prvakinja Janja Garnbret je odlično odprla sezono, s petimi osvojenimi vrhovi balvanskih smeri do vrha je na mestu vodilne. Bo pa Garnbretova edina Slovenka v sobotnem polfinalu.

Garnbretova je tri balvanske uganke rešila na mah, v prvem poskusu. Nekoliko se je morala potruditi pri drugem balvanu, vrh je osvojila v petem poskusu, tudi pri zadnjem kvalifikacijskem problemu je šla dvakrat v steno, da je osvojila vrh. S petimi rešenimi balvanskimi problemi, za kar je od vseh udeleženk kvalifikacij potrebovala najmanj poskusov, si je priborila najboljše izhodišče v sobotnem polfinalu najboljše dvajseterice.

V kvalifikacijah sta le dve tekmovalki zmogli rešiti vseh pet balvanskih problemov. Ob Garnbretovi še 20-letna Ayala Kerem iz Izraela, ki si je zagotovila svoj šele drugi balvanski polfinale v svetovnem pokalu. Brez polfinala je ostala olimpijska podprvakinja v kombinaciji iz Tokia Japonka Miho Nonaka.

Lukanova 23., Kramplova 25.

Na štartu kvalifikacij je bilo sedem Slovenk, a je bila v kvalifikacijah uspešna le najboljša. V drugi krog tekmovanja se niso uvrstile Lučka Rakovec, Julija Kruder, Vita Lukan, Sara Čopar, Mia Krampl in Katja Debevec. Lukanova je od petih rešila dva balvanska problema, v dveh pa je osvojila cono, kar pa je zadoščalo za 23. mesto. Tudi Kramplova je s skoraj identičnim izkupičkom ostala brez polfinala na 25. mestu.

Sara Čopar si je z enim osvojenim vrhom priborila 37. mesto, Lučka Rakovec je bila v zaostreni konkurenci 39., Julija Kruder in Katja Debevec sta slovenske nastope v ženski kvalifikacijah sklenili na 43. oziroma 47. mestu. Garnbretova je lansko sezono v seštevku svetovnega pokala v balvanih končala na drugem mestu. V Meiringenu je že dvakrat zmagala, in sicer v letih 2021 in 2019, leta 2018 pa je bila druga.

Blestel tudi Zan Lovenjak Sudar

Po zaslugi Korošca Zana Lovenjaka Sudarja ima Slovenija zmagovalca kvalifikacij tako v ženski kot v moški konkurenci plezalske uverture. Medtem ko bo Garnbretova edina slovenska predstavnica v sobotnem drugem kolu tekmovanja v ženski konkurenci, pa se bodo v moškem polfinalu v nedeljo merili štirje Slovenci. Ob Lovenjaku Sudarju so bili v kvalifikacijah uspešni še Gregor Vezonik, Anže Peharc in Jernej Kruder.

Najboljši od šesterice Slovencev v uvodnem delu tekmovanja je bil 24-letni Lovenjak Sudar. S petimi osvojenimi in rešenimi balvanskimi problemi v 11 poskusih do vrha se je zavihtel na sam vrh kvalifikacijske razpredelnice. V nedeljo, ko sta na sporedu moški polfinale in finale, bo skušal popraviti svoji najboljši balvanski uvrstitvi z velikih tekem, 15. mesto lani v Meiringenu in nato deveto mesto na minulem svetovnem prvenstvu v Moskvi. V polfinale najboljše dvajseterice se je s sedmim dosežkom kvalifikacij uvrstil tudi plezalec z Raven na Koroškem Gregor Vezonik, s štirimi osvojenimi vrhovi, Vezonik ni rešil le prvega.

Tržičan Anže Peharc je s tremi vrhovi in eno cono vpisal 17. mesto, Celjan Jernej Kruder se tokrat ni najbolje znašel v prvih dveh balvanih, v katerih je prišel le do cone. Je pa nato v nadaljevanju, čeprav s težavami, trikrat skočil na vrh, s čimer si je z 19. mestom zagotovil polfinale. Martin Bergant, zadnji Slovenec na startu, je s tremi vrhovi vpisal 25. mesto. Polfinale je bilo nedosegljivo tudi za Matica Kotarja na 47. mestu.

Petkove kvalifikacije so, z izjemo Garnbretove, postregle s polomom nosilcev olimpijskih kolajn. Brez polfinala so ostali vsi trije nosilci olimpijskih kolajn iz Tokia, olimpijski prvak iz Španije Alberto Gines Lopez, srebrni Američan Nathaniel Coleman in bronasti Avstrijec Jakob Schubert. Prav tako je iz polfinala izpadla olimpijska podprvakinja Japonka Miho Nonaka.

V soboto bodo na tem prizorišču v Bernskem višavju izpeljali polfinale in finale v ženski konkurenci, moški polfinale in finale pa bosta v nedeljo.