Kako prepričati mlade, naj uporabijo svoj glas

Bo mladim volivcem Sloveniji uspelo dvigniti volilno udeležbo na prihajajočih evropskih volitvah?

Kako prepričati volivce, med njimi predvsem mlade, naj uporabijo svoj glas in soodločajo o svoji evropski prihodnosti? Odgovor na vprašanje sta z gosti na današnji okrogli mizi iskala urednik Sobotne priloge Dela Ali Žerdin in Nataša Briški, odgovorna urednica Metine liste.

S sogovorniki razpravljata o vzrokih za nizko politično angažiranost mladih, njihovo zanimanje za teme, povezane z Evropsko unijo, in kakšen vpliv ima na volilno udeležbo enakost spolov. 

Zadnjih evropskih volitev se je na ravni celotne Unije udeležila polovica volilnih udeležencev, pri čemer se Slovenija z volilno udeležbo zagotovo ne more pohvaliti, saj je bila ta manj kot 29-odstotna. Kljub temu je bila volilna udeležba leta 2019 višja kot leta 2014, in sicer tako na ravni EU kot v Sloveniji. V slednji je bila udeležba leta 2014 prej manj kot 25-odstotna, na ravni Unije nekaj več kot 42-odstotna. Na zadnjih volitvah naj bi jo dvignili predvsem mlajši volivci in na te računajo v Bruslju tudi na letošnjih volitvah.

Okrogle mize so se udeležili tudi evropska poslanka Mojca Drčar Murko, profesorica na FDV Tanja Renar, svetovalec predsednice za evropske zadeve Zoran Stančič in nekdanji direktor DVK Dušan Vučko. Ali so mladi resnično manj politično angažirani, bosta povedala Jaša Levstik in Sara Štiglic, prek povezave pa bosta udeležence nagovorila tudi evropska poslanca Ljudmila Novak in Milan Brglez.

‍
Projekt je sofinancirala Evropska unija v okviru subvencijskega programa Evropskega parlamenta za dejavnosti obveščanja. Evropski parlament ni bil vključen v pripravo projekta in ne odgovarja za informacije in stališča​.

Komentarji: