Sobočani z vršilcem dolžnosti trenerja na Bonifiki presenetili Koprčane

Nogometaši Maribora so po 4. kolu 1. SNL sami ostali na vrhu lestvice. V zadnji tekmi je Mura prišla do prvih točk v sezoni po zmagi s 3:1.
Fotografija: Soboški nogometaši so presenetili na Bonifiki in Koprčanom za prvo zmago nasuli tri gole. FOTO: Matej Družnik/Delo

Zadnje dejanje podaljšanega prvoligaškega vikenda se je na koprski Bonifiki razpletlo s presenetljivo zmago Mure, ki se je že pred prvim sodnikovim žvižgom razšla s trenerjem Dejanom Grabićem. Po dveh porazih v prvih dveh kolih je davek plačal 42-letni trener za vse grehe v igralski selekciji športnih selektorjev. Na trenerskem stolčku črno-belih je konec februarja zamenjal Damirja Čontalo. Ta je zdaj pomočnik Dušana Kosića pri Domžalah. Klub sta zapustila tudi pomočnik trenerja Rok Hanžič in kondicijski trener Jan Košir.

Dejan Grabić se je le po dveh prvenstvenih tekmah pridružil Simonu Rožmanu na seznamu biviših trenerjev v 1. SNL.FOTO: Leon Vidic/Delo

Na Bonifiki je ekipo vodil pomočnik trenerja Darjan Slavic. Sobočani so do polnega izkupička prišli tudi z nekaj sreče, a so bili zelo borbeni in disciplinirani. Razmerje v strelih je bilo 27:11 za gostitelje, ki pa se jim več kot izenačujočega gola ni posrečilo zabiti.

Upravni odbor bo o imenovanju novega trenerja članske ekipe odločal v najkrajšem možnem času, so zapisali pri Muri, a šele potem, ko bodo odločitev temeljito preučili.

Josip Iličić je prinesel Mariboru vodstvo z 2:0. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Ažbe Jug rešil zmago

V nedeljskem nadaljevanju 4. kola 1. SNL so nogometaši Maribora doma premagali Bravo z 2:1 (2:0). V večernem dvoboju so Celjni ugnali Rogaško z 2:0 (0:0).

V dvoboj v Mariboru so nekoliko pogumneje krenili nogometaši Brava, že takoj na uvodu je Jakoslav Stanković streljal prek vrat Ažbeta Juga. Počasi so gostitelji le začeli prevzemati pobudo, prvič so bili resneje nevarni po strelu Xhuliana Skuke iz težkega položaja, a je bil na mestu Matija Orbanić.

V 19. minuti so vijolični prišli do vodstva. Marko Božić je z roba kazenskega prostora žogo poslal v daljši vratarjev kot, Orbanić pa je bil pri tem strelu brez moči. Mariborčani so hitro podvojili vodstvo. Po preigravanju Skuke ga je znotraj kazenskega prostora nepravilno zaustavil Beno Selan, glavni sodnik Denis Halilović pa je dosodil najstrožjo kazen. To je za 2:0 zanesljivo izvedel Josip Iličić.

Tako kot prvi polčas so tudi drugega Ljubljančani začeli precej bolje od tekmeca. Jug se je moral hitro izkazati z obrambama po strelih Matije Kavčiča in Stankovića. Slabih deset minut kasneje je domači vratar posredoval še pri strelu Nikole Janjića. Toda Šiškarji so vse te priložnosti le kronali z zadetkom. V 57. minuti je po predložku Matije Kavčiča z leve strani igrišča Matej Poplatnik z glavo premagal domačo številko 1 in znižal zaostanek gostov.

Dodatna kazen za Maribor je skoraj sledila dobrih pet minut pred iztekom rednega dela, ko je sodnik Halilović po pogledu posnetka dosodil enajstmetrovko za Bravo. Toda še enkrat je bil junak dvoboja Jug na mestu. Sprva je ubranil strel Luke Štora, nato pa žogo pred njim še drugič odbil izpred svojih vrat. Mariborčani so zdržali do konca in zabeležili tretjo zmago v  sezoni ter tako ostajajo pri polnem izkupičku na vrhu lestvice.

Albert Riera je popeljal Celjane do druge zmage v DP. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Celjani udarili v drugem polčasu

Celjani so proti novincem v ligi dosegli drugo zmago v sezoni in upravičili vlogo favorita. Toda terenske premoči jim dolgo ni uspelo spremeniti v zadetke, čeprav so si pripravili številne priložnosti. V 59. minuti je akcijo na desni strani začel Aljoša Matko, Edmilson je podaljšal do Charlesa Ikwuemesija, ta pa je spretno iz bližine s peto premagal Viceja Baždarića.

Po vodstvu so Celjani nekoliko spustili ritem, pravih priložnosti ni bilo več veliko. A v 85. minuti so domači odločno udarili še drugič, Matko je s kakšnih 14 metrov z desne strani neubranljivo streljal pod prečko vrat nemočnega Baždarića ter dokončno odločil dvoboj.

Marcel Ratnik je odločil tekmo v Stožicah. FOTO: Facebook

Ljubljanska kotlina je ljubljanska

Olimpija je v napornem ritmu domačih in evropskih tekem gostila Domžale, ki jih je prvič vodil nekdanji Olimpijin strateg in igralec Dušan Kosić. Domžalčani so favoriziranim zeleno-belim sicer nudili dober odpor, a bili na koncu prekratki za kakšno točko. Vse tri je domačim zagotovil Marcel Ratnik, ki je zadel z velike razdalje. Ekipa trenerja Joaa Henriquesa je po treh tekmah pri dveh zmagah in porazu, Domžale pa pri zmagi, neodločenem izidu in porazu.

Olimpija je v uvodnih minutah prevladovala, si priigrala nekaj (pol)priložnosti, najnevarnejši pa je bil Pedro Lucas, ko je v sedmi minuti po kotu z leve strani streljal z glavo, Gašper Tratnik v domžalskih vratih pa je dobro posredoval. V 35. minuti je napadalec Domžal Gašper Černe na drugi strani zadel, ko je odvzel žogo Matevžu Vidovšku, vendar je sodnik dosodil prekršek nad ljubljanskim vratarjem. Štiri minute zatem pa je Olimpija po prekršku Jana Đapa nad Svitom Sešlarjem prišla do enajstmetrovke. To je v 41. minuti zanesljivo unovčil Rui Pedro.

Vidovšek pa je moral znova posredovati v 43. minuti po prostem strelu Danijela Šturma, razpoloženi domžalski nogometaš pa je imel malce zatem še eno lepo priložnost, a je žogo poslal čez gol. Nekaj skrbi je nato v ljubljanske vrste vnesla poškodba kapetana Timija Maxa Elšnika, ki je še pred koncem prvega polčasa zapustil igrišče zaradi udarca v gleženj.

V 52. minuti pa so Domžalčani izenačili. Po podaji z leve strani je Vidovšek žogo odbil v sredino, kjer pa je bil Luka Topalović in jo poslal v mrežo za 1:1. Že sedem minut pozneje pa so gostitelji spet povedli. Takrat se je za strel s približno 30 metrov odločil Ratnik in premagal Tratnika, ki je stal nekoliko preveč iz svojih vrat.

Olimpija je nato spet imela več od igre, v 74. minuti pa je Rui Pedro le za nekaj centimetrov zgrešil cilj. Takoj zatem je na drugi strani zagrozila domžalska zasedba. Najprej je Šturm z roba kazenskega prostora zadel prečko, do odbite žoge je prišel Černe, vendar je izvrstno posredoval Vidovšek. Ta je ustavil tudi nov Topalovićev strel v 76. minuti.

Marko Brest je prvi zadel za Aluminij v Domžalah. FOTO: NK Aluminij

Radomlje v krizi

Nogometaši Kalcerja Radomelj pa so v 4. kolu v Domžalah izgubili proti Aluminiju z 0:2 (0:2). Radomljani so doživeli še tretji poraz v sezoni, za nameček pa še na tretji tekmi niso zadeli. Aluminij, ki je v uvodu sezone navkljub le eni osvojeni točki pustil dober vtis, je tokrat prišel do prve zmage v sezoni, potem ko je že v prvem polčasu dosegel oba zadetka.

Kidričani so odločno začeli tekmo, že v drugi minuti je imel imenitno priložnost Bamba Susso, ki pa je s strelom z glavo iz bližine žogo poslal v vratarja Luko Baša. Podobno akcijo so v sedmi minuti izpeljali Radomljani, pri katerih je z glavo iz bližine streljal Nino Kukovec, a tudi on žogo poslal mimo vrat oziroma je oplazila vratnico.

Je pa moral Aluminij že v 26. minuti zamenjati poškodovanega Sussa, namesto katerega je vstopil Daniel Skiba. V teh trenutkih so sicer imeli domači pobudo, so pa v 34. minuti spet zagrozili tudi gosti, vendar se je izkazal Baš.

V 36. minuti so trenutno terensko premoč unovčili Kidričani, potem ko je s približno 18 metrov z nizkim strelom zadel Marko Brest za 1:0. Šest minut pozneje je bilo že 2:0 za goste, po podaji z desne strani je na prvi vratnici z glavo zadel Tin Martić.

Uvod drugega polčasa ni bil posebej razburljiv, v 58. minuti pa so imeli gosti novo priložnost, vendar je domače takrat rešil Baš po strelu Roka Schaubacha.

V 63. minuti so po dolgem času zagrozili tudi Radomljani, vendar je bil z glavo spet premalo natančen Kukovec, v 73. je bil nenatančen še Ivan Krolo, v 84. pa je z glavo za malo zgrešil Franjo Posavac. V 87. je preveč po sredini sprožil Darly N'Landu.

Pri Aluminiju je v 90. minuti Brest prišel v kazenski prostor, a se namesto za strel odločil za podajo, ki pa ni našla pravega naslovnika.

Prva liga Telemach, 4. kolo

Sobota

Olimpija – Domžale 2:1 (Rui Pedro 41./11-m, Ratnik 59.; Topalović 52.)

Kalcer Radomlje – Aluminij 0:2 (Brest 36., Martić 42.)

Nedelja

Maribor – Bravo 2:1 (Božić 19., Iličić 23./11-m; Poplatnik 57.)

Celje – Rogaška 2:0 (Ikwuemesi 59., 2:0 Matko 85.)

Ponedeljek

20.15 Koper – Mura 1:3 (Barišić 53.; Shabanhaxhaj 8., Maroša 61./11-m, Proleta 70.