Zaradi napake v napeljavi kisika umrlo devet covidnih bolnikov

V članku povzemamo relevantne informacije o obvladovanju zdravstvenih razmer v zvezi s covidom-19.
Fotografija: Fotografija je simbolna. FOTO: Moscow News Agency/Via Reuters
Odpri galerijo
Fotografija je simbolna. FOTO: Moscow News Agency/Via Reuters

20.00 V Rusiji zaradi napake v napeljavi kisika umrlo devet covidnih bolnikov

Moskva, 9. avgusta - V ruski avtonomni republiki Severna Osetija-Alanija je v bolnišnici zaradi napake v napeljavi kisika umrlo devet covidnih bolnikov, so danes poročale tuje tiskovne agencije. Vzrok za prekinitev dobave kisika še ni znan.

Začasni vodja avtonomne republike Sergej Menjajlo je pojasnil, da je počila podtalna cev v bolnišnici v mestu Vladikavkaz.

Zaradi nesreče več covidnih bolnikov s hudim potekom bolezni nekaj časa ni prejemalo kisika, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Bolnišnično osebje je nato začelo preživele bolnike oskrbovati preko kisikovih bomb. Po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje je bilo v času nesreče na kisik priklopljenih okoli 70 ljudi.

18.30 Sindikat Lobnika opozoril na diskriminacijo necepljenih delavcev v gostinstvu in turizmu

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so zagovornika načela enakosti Miha Lobnika opozorili, da so tisti delavci v gostinstvu in turizmu, ki se iz različnih razlogov niso cepili, diskriminirani na različnih področjih. Prosili so ga za pomoč, da bodo vsi državljani znova enakopravno obravnavani.

Pri zagovorniku načela enakosti so potrdili prejem dopisa sindikata. Kot so navedli, ga obravnavajo kot prijavo domnevne diskriminacije. »Mnenje oz. stališče o domnevni diskriminatornosti ravnanj ali predpisov zagovornik sprejme v postopku ugotavljanja diskriminacije ravnanja oz. v postopku ocene diskriminatornosti predpisa. Vnaprejšnje sodbe bi dajale videz pristranskosti organa, ki mora biti in je pri svojem odločanju nepristranski,« so poudarili.

V sindikatu so prepričani, da gre pri vladni uredbi o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z novim koronavirusom za velik poseg v človekove pravice ter razslojevanje ljudi po dejavnostih. Po tej uredbi naj bi se gostinski delavci v prihodnje vsakih 48 ur testirali s hitrimi antigenskimi testi ali 78 ur s testi PCR.

Do sedaj so se morali v dejavnosti testirati enkrat na teden, medtem ko v nekaterih storitvenih dejavnostih ali v proizvodnji, kjer skupaj dela več sto delavcev, ali v nekaterih dejavnostih v javnem sektorju testiranje sploh ni bilo obvezno ali pa so morali to delavci storiti le enkrat mesečno. Tudi nova uredba zanje ne bo veljala, so v pismu Lobniku zapisali v sindikatu.

Uredba med drugim določa tudi, da od 23. avgusta za večino ne bo več brezplačnega testiranja s hitrimi testi.

Sindikat je ministrstvo za zdravje in vlado že obvestil, da si zaposleni v gostinstvu testiranj ne bodo plačevali sami, saj iz zakona o varnosti in zdravja pri delu izhaja, da mora stroške testiranja za potrebe dela kriti delodajalec.

Opozorili so tudi na preverjanje pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran) s strani gostinskih delavcev. Po oceni sindikata gre za še eno izmed neživljenjskih in dodatnih obremenitev zaposlenih. Drugače je ta pogoj spremljati v hotelih in zdraviliščih, kjer to lahko opravlja receptor, medtem ko morajo v gostilnah in restavracijah to delati natakarji sami, obenem morajo zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT odganjati tudi svoje dolgoletne goste, so zapisali.

18.00 Slovenija za letalske in ladijske potnike uvaja obrazec za sledenje

Javna agencija za civilno letalstvo (CAA) je na spletni strani objavila, da bodo morali od 16. avgusta vsi potniki, ki bodo vstopali v Slovenijo z letalom ali ladjo, pred vstopom v državo izpolniti digitalni obrazec za sledenje potnikov (PLF).

Od 16. avgusta bodo morali vsi potniki, ki bodo vstopali v Slovenijo z letalom ali ladjo, pred vstopom v državo izpolniti digitalni obrazec za sledenje potnikov (PLF). FOTO: Jože Suhadolnik
Od 16. avgusta bodo morali vsi potniki, ki bodo vstopali v Slovenijo z letalom ali ladjo, pred vstopom v državo izpolniti digitalni obrazec za sledenje potnikov (PLF). FOTO: Jože Suhadolnik


Gre za obrazec, ki omogoča lažje sledenje stikom v primerih, kadar so potniki med potovanjem izpostavljeni nalezljivi bolezni. Podatke, ki jih potniki posredujejo, lahko epidemiološka služba Nacionalnega inštituta za javno zdravje uporabi za hiter stik s potniki in njihovimi kontakti, da prepreči nadaljnje širjenje bolezni in zaščiti zdravje potnikov, piše v sporočilu CAA.

Obrazec omogoča lažje in hitrejše zbiranje ter izmenjavo podatkov med državami članicami EU, s čimer je sledenje stikom potnikov bolj učinkovito in uspešno, navajajo. Obrazec je dostopen na https://app.euplf.eu

Zaenkrat enotni evropski obrazec uporabljata Malta in Italija, več držav pa ima svoje podobne nacionalne obrazce za sledenje potnikov, ki jih morajo ti izpolniti pred vstopom v državo, med njimi Grčija. Na ta način želijo države narediti potovanja med pandemijo covida-19 varnejša, saj je lažje priti do potnikov, ki bi lahko bili v stiku z okuženim.

16.15 Italijanska policija razbila mrežo prodajalcev ponarejenih covidnih potrdil

Italijanska policija je razbila mrežo, ki je prodajala lažna potrdila o cepljenju, prebolelosti ali testiranju. Lažne različice covidnih potrdil so v Italiji začele krožiti le nekaj dni po uvedbi novih omejitev za ljudi, ki tega potrdila nimajo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je sporočila policija, so v okviru preiskave, ki je še v teku, identificirali štiri osumljence, vključno z dvema mladoletnikoma.

»Na tisoče uporabnikov je bilo registriranih na dobro znanih komunikacijskih platformah, kjer so se prodajala lažna covidna potrdila z absolutnim jamstvom anonimnosti,« je v izjavi zapisala italijanska policija, ki je še dodala, da je bilo lažna potrdila treba plačati v kriptovaluti ali v bonih za spletne nakupovalne platforme. Njihova cena se je gibala med 150 in 500 evri.

V Italiji je od petka za vstop v zaprte prostore in na množične dogodke potrebno covidno potrdilo. Potrdilo morajo Italijani predložiti za vstop v notranje prostore gostinskih lokalov, športne dvorane, muzeje, kinematografe in gledališča, igralnice, bazene ter za obisk športnih dogodkov in koncertov. Izjema velja za mlajše od 12 let in tiste, ki se iz zdravstvenih razlogov ne morejo cepiti.

Covidno potrdilo lahko Italijani dobijo že po prejetem prvem odmerku cepiva proti covidu-19, prav tako ga prejmejo tisti, ki so to bolezen preboleli, in tisti, ki imajo negativen izvid testa na novi koronavirus, ki ni starejši od 48 ur.

V zadnjih treh dneh si je covidno potrdilo naložilo 20 milijonov Italijanov, je povedal italijanski minister za zdravje Roberto Speranza, kar je po njegovem izjemna številka.

FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock


16.00 V mariborskem UKC je deset bolnikov s covidom

V mariborskem UKC je po zadnjih podatkih hospitaliziranih deset bolnikov s covidom – od teh so na intenzivnem zdravljenju trije pacienti, na akutnem oddelku pa jih leži sedem. 

15.45 Biontech v drugem četrtletju ustvaril 2,8 milijarde evrov čistega dobička

Nemško biotehnološko podjetje Biontech, ki je skupaj z ameriškim farmacevtskim velikanom Pfizer razvilo cepivo proti covidu-19, je v drugem četrtletju ustvarilo skoraj 2,8 milijarde evrov čistega dobička in tako preseglo pričakovanja. V istem obdobju lani je podjetje ustvarilo 88,3 milijona evrov izgube.

Analitiki so po poročanju nemške tiskovne agencije DPA pričakovali 2,03 milijarde evrov čistega dobička. Prihodki iz prodaje so v drugem četrtletju znašali 5,3 milijarde evrov, v primerjavi z lanskimi 41,7 milijoni evrov, so danes sporočili iz podjetja.

Čisti dobiček je v prvih šestih mesecih letošnjega leta presegel 3,9 milijarde evrov, medtem ko so v istem obdobju lani vknjižili 142 milijonov evrov izgube. S prodajo so med januarjem in junijem ustvarili malo manj kot 7,4 milijarde evrov, je še poročala DPA.

15.30 Cepljenje proti covidu-19 tudi na ljubljanskem letališču

Cepljenje proti covidu-19 je od danes mogoče opraviti tudi na ljubljanskem letališču, kjer že omogočajo tudi prostovoljno testiranje s PCR-testi in hitrimi antigenskimi testi, javlja upravljavec ljubljanskega letališča Fraport Slovenija.

Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana v času koronavirusa marca letos. FOTO: Leon Vidic/Delo
Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana v času koronavirusa marca letos. FOTO: Leon Vidic/Delo


Fraport bo z današnjim dnem v sodelovanju z Zdravstvenim zavodom Zdravje vsem potnikom in splošni javnosti omogočil brezplačno cepljenje proti covidu-19, saj je za varno in odgovorno prehajanje mednarodnih meja zaradi zajezitve in obvladovanja te nalezljive bolezni treba izpolnjevati pogoje PCT – preboleli, cepljeni, testirani.
 
Cepljenje bo na Letališču Ljubljana možno s cepivom Janssen, za katerega je potreben le en odmerek.
 
Cepljenje bo potekalo tri dni v tednu: ob ponedeljkih od 9. do 12. ure, ob sredah od 11. do 14. ure in ob petkih od 17. do 20. ure.
 
Predhodno naročanje na cepljenje ni potrebno, izvajalo pa se bo na covid točki na terminalu A. Zainteresirani za cepljenje potrebujejo kartico zdravstvenega zavarovanja in osebni dokument.

Cepijo se lahko vsi, ki imajo kartico zdravstvenega zavarovanja in/ali slovenski EMŠO. Tujci morajo imeti urejeno zdravstveno zavarovanje, veljavno v EU, in morajo ob testiranju predložiti tudi zdravstveno kartico EU in osebni dokument.

Letališče Ljubljana je sicer dobro pripravljeno na varen sprejem potnikov in varno delo zaposlenih. Uvedli so številne preventivne zaščitne ukrepe, za kar so od mednarodnega združenja letališč ACI (Airport Council International) pridobili tudi certifikat AHA (Airport Health Accreditation), ki potrjuje, da zagotavljajo varne pogoje za potnike in zaposlene.

14.50 Združenje socialnih zavodov opozarja na neprimerno nižanje cen za oskrbo starejših

V Združenju socialnih zavodov Slovenije so kritični do ZZZS, ker da domovom za starejše »zavrača uvrstitev v najvišjo kategorijo zdravstvene nege za stanovalce, ki so bili v času drugega vala epidemije nameščeni v rdečih conah in so potrebovali poseben režim zdravljenja in nege«. Na ZZZS očitke zavračajo kot neutemeljene.

V nedeljo je bilo hospitaliziranih 31 oseb s covidom-19, sedem jih je potrebovalo intenzivno terapijo. FOTO: Leon Vidic/Delo
V nedeljo je bilo hospitaliziranih 31 oseb s covidom-19, sedem jih je potrebovalo intenzivno terapijo. FOTO: Leon Vidic/Delo


Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pri stanovalcih, ki so bili na vrhuncu drugega vala epidemije zaradi okužbe nameščeni v rdečih conah in so potrebovali poseben režim zdravljenja in zdravstvene nege, zavrača uvrstitev v najvišjo kategorijo zdravstvene nege, so danes opozorili v združenju. Ti stanovalci so zaradi starosti in pridruženih bolezni potrebovali številne zdravstvene storitve, kot so priprava in dovajanje kisika, zdravil, infuzij in injekcij, redno spremljanje vitalnih funkcij, preventiva pri prenosu okužb, vključno s pomočjo pri higieni rok in nameščanju mask, ter pomoč pri hranjenju zaradi motenj požiranja.

11.50 Sindikat Lobnika opozoril na diskriminacijo necepljenih delavcev v gostinstvu in turizmu

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so zagovornika načela enakosti Miho Lobnika opozorili, da so tisti delavci v gostinstvu in turizmu, ki se iz različnih razlogov niso cepili, diskriminirani na različnih področjih. Prosili so ga za pomoč, da bodo vsi državljani znova enakopravno obravnavani. V sindikatu so prepričani, da gre pri vladni uredbi o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z novim koronavirusom za velik poseg v človekove pravice ter razslojevanje ljudi po dejavnostih. Po tej uredbi naj bi se gostinski delavci v prihodnje vsakih 48 ur testirali s hitrimi antigenskimi testi ali 78 ur s testi PCR.

Doslej so se morali v dejavnosti testirati enkrat na teden, medtem ko v nekaterih storitvenih dejavnostih ali v proizvodnji, kjer skupaj dela več sto delavcev, ali v nekaterih dejavnostih v javnem sektorju testiranje sploh ni bilo obvezno ali pa so morali to delavci storiti le enkrat na mesec. Tudi nova uredba zanje ne bo veljala, so v pismu Lobniku zapisali v sindikatu.

09.51 V Sloveniji v nedeljo 668 PCR-testiranj

Po podatkih sledilnika za covid-19 so v Sloveniji v nedeljo opravili 668 PCR-testiranj. Delež pozitivnih testov je znašal 6,9 odstotka oziroma 46 oseb. Opravili so tudi 7302 hitra antigenska testa. V nedeljo je bilo hospitaliziranih 31 oseb s covidom-19, sedem jih je potrebovalo intenzivno terapijo. Umrli sta dve osebi s covidom-19, so še zapisali pri sledilniku. 

09.50 Na Škotskem odpravili večino ukrepov za zajezitev virusa

Na Škotskem so danes odpravili večino preostalih ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Med drugim ni več obvezno ohranjanje medsebojne razdalje, turistični obrati pa so lahko znova polno zasedeni. Poleg tega so dovoljeni množični dogodki na prostem. Nekatera pravila veljajo še naprej, oblasti pa pozivajo k previdnosti. Znova so dovoljeni tudi množični dogodki. Na prostem se lahko zbere več kot 5000 ljudi, v zaprtih prostorih pa več kot 2000. Organizatorji morajo sicer oblasti zaprositi za dovoljenje. Svoja vrata lahko znova odprejo tudi nočni klubi, ki so bili zaprti od začetka pandemije. Veljajo tudi nova pravila glede samoizolacije ljudi, ki so bili v tesnem stiku z okuženo osebo. Polno cepljenim odraslim, pa tudi otrokom ni treba v samoizolacijo, če nimajo simptomov in predložijo negativni izvid testa PCR.

V ZDA se je doslej po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa s koronavirusom okužilo skoraj 35,8 milijona ljudi. FOTO: Callaghan O'hare/Reuters
V ZDA se je doslej po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa s koronavirusom okužilo skoraj 35,8 milijona ljudi. FOTO: Callaghan O'hare/Reuters


09.20 V Wuhanu po testiranju 11 milijonov prebivalcev našli 37 lokalnih prenosov okužbe

V kitajskem Wuhanu, kjer se je spet pojavil novi koronavirus, so v manj kot tednu dni opravili testiranje vseh 11 milijonov prebivalcev. Do sobote so odkrili 37 lokalnih prenosov okužbe in 41 lokalnih asimptomatskih prenašalcev novega koronavirusa, je sporočil visoki predstavnik oblasti Li Tao. V Wuhanu, ki velja za izvor novega koronavirusa, se je prejšnji teden po več kot letu dni brez virusa pojavilo novo žarišče okužb, zato so se odločili za testiranje vseh prebivalcev. Začeli so ga izvajati v torek, končali pa v nedeljo.

Kot je na nedeljski novinarski konferenci pojasnil Li, so testirali tako rekoč vse prebivalce mesta. Testirali niso zgolj otrok, mlajših od šestih let, in študentov, ki so na poletnih počitnicah, je pojasnil. Pri testiranju je sodelovalo 28.000 zdravstvenih delavcev, ki so teste izvajali na približno 2800 mestih. Koronavirus so po domnevah oblasti v Wuhan prinesli delavci iz drugih regij. Pred tem so v mestu uspešno omejili širjenje virusa in bili uradno brez zabeleženih okužb tako rekoč leto dni.

08.00 Zaradi različice delta v ZDA narašča število okužb med otroki

Agresivnejša različica koronavirusa delta povečuje število okužb, bolezni in smrti tudi med ameriškimi otroki, čeprav še vedno precej manj kot med odraslimi osebami. Za otroke, mlajše od 12 let, še ni na voljo cepiva, zdravstvene oblasti priporočajo maske, kar je postalo tudi politični problem. V ZDA se je doslej po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa s koronavirusom okužilo že skoraj 35,8 milijona ljudi, umrlo pa jih je skoraj 617.000. V zadnjem tednu julija je število novih okužb otrok, mlajših od 12 let, v primerjavi s tednom prej naraslo za 85 odstotkov z manj kot 40.000 na skoraj 72.000.

Od lanskega šolskega leta, ko je kot prevladujoča različica koronavirusa delta zamenjala alfo, je število novih primerov okužb pri otrocih do 17 let poskočili za 84 odstotkov. Po podatkih ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) so v zadnjem letu dni v bolnišnice zaradi koronavirusa sprejeli 45.000 otrok, starih do 17 let, zdaj pa jih sprejemajo povprečno po 200 na dan ali več kot 70 na dan več. V času od 10. do 31. julija je število hospitalizacij naraslo za 84 odstotkov, od 665 do 1224. Doslej je od izbruha pandemije koronavirusa v ZDA umrlo 520 otrok, okužilo pa se jih je več kot 4,2 milijona. Glede na skupno število mrtvih (617.000) to ni veliko, vendar pa je to dvakrat več, kot jih na leto umre zaradi navadne gripe, in direktorica CDC Rochelle Walensky poudarja, da je vsaka smrt otroka preveč.

07.30 Zdravstveni strokovnjaki ZDA ponovno v podporo maskam in cepljenju 

Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA (NIH) Francis Collins je v nedeljo pozval Američane, naj se nehajo prepirati okrog virusa, ki zahteva smrtne žrtve, in naj raje delajo vse, kar lahko, da rešijo življenja. To pomeni nošenje mask v zaprtih javnih prostorih, predvsem pa cepljenje proti koronavirusu. »To ni politična izjava ali napad na svoboščine. To je zdravstveni nasvet, ki rešuje življenja. Delitev okrog virusa, ki pobija ljudi, res ne potrebujemo,« je na televiziji ABC dejal Collins. 

Doslej je od izbruha pandemije koronavirusa v ZDA umrlo 520 otrok, okužilo se jih je več kot 4,2 milijona. FOTO: Callaghan O'hare/Reuters
Doslej je od izbruha pandemije koronavirusa v ZDA umrlo 520 otrok, okužilo se jih je več kot 4,2 milijona. FOTO: Callaghan O'hare/Reuters


06.45 V Franciji v kavarne in restavracije odslej zgolj s covidnimi potrdili

Francozi morajo od danes covidno potrdilo predložiti tudi ob vstopu v kavarne, restavracije in medkrajevne vlake. Ukrep uvajajo kljub ostremu nasprotovanju prebivalcev. Francoske oblasti želijo z zakonom predvsem okrepiti zanimanje za cepljenje proti covidu.

Julija sprejeti zakon, ki ga je v četrtek potrdil tudi francoski ustavni svet, določa, da morajo Francozi covidno potrdilo po novem predložiti tudi za restavracije, kavarne, določene trgovske centre, notranje letalske polete in potovanja z medkrajevnimi vlaki. Predložiti jih morajo tudi nenujni bolniki v zdravstvenih ustanovah ter obiskovalci tovrstnih ustanov in domov za ostarele.
V skladu z dekretom predsednika Emmanuela Macrona morajo sicer v Franciji že od 21. julija tovrstno potrdilo predložiti za vstop v kulturne ustanove, na športna tekmovanja in vse druge dogodke oziroma kraje, kjer se zbere več kot 50 ljudi.

Preberite še:

Komentarji: