Po ustavni obtožbi odločanje o šefu parlamenta

Državni zbor predsednika vlade Janeza Janše ne bo obtožil pred ustavnim sodiščem, saj takšen predlog ni dobil zadostne podpore.
Fotografija: Janša je sejo takoj po svojem nagovoru zapustil, kar je razburilo nekatere opozicijske poslance. FOTO: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Janša je sejo takoj po svojem nagovoru zapustil, kar je razburilo nekatere opozicijske poslance. FOTO: Voranc Vogel

Koalicija je skupaj s podporniki zavrnila predlog LMŠ, SD, Levice in SAB, naj o več domnevnih kršitvah zakonov in ustave predsednika vlade presoja ustavno sodišče. Za to je glasovalo 42 poslancev, proti 37 poslancev koalicije, SNS, manjšinska poslanca in dva poslanca Desusa. Današnji rezultat so sicer pričakovali tudi v opoziciji, na parlamentarnih hodnikih pa se ugiba o rezultatu petkovega poskusa vnovične razrešitve predsednika državnega zbora Igorja Zorčiča. Koalicijski sogovorniki zatrjujejo, da so tokrat prešteti, saj si vnovičnega neuspeha – v prvo jim je ob obstrukciji opozicije zmanjkal en glas – ne mislijo privoščiti. Zato je možna tudi prestavitev.

O možnosti svojega umika še pred glasovanjem o njegovi funkciji je Igor Zorčič odgovoril z oceno, da se mora državni zbor prešteti, tudi če skozi glasovanje o funkciji predsednika državnega zbora. »Če bo v petek zbranih 46 glasov, vemo, da imamo novo koalicijo,« je dodal. Ni pa odgovoril na vprašanje, ali bodo v petek v opoziciji vnovič obstruirali tajno glasovanje. V LMŠ, SD, Levici in SAB so to opcijo že omenjali – tako pri glasovanju o njegovi razrešitvi kot tudi morebitnem imenovanju njegovega naslednika Jožefa Horvata, ki si ga za novega šefa želi koalicija postaviti prav tako že v petek. Obe glasovanji naj bi po njihovem pokazali – to so poudarjali tudi ob predlogu ustavne obtožbe –, kdo podpira oziroma sestavlja koalicijo Janeza Janše.

»Samovoljno, avtoritarno. Škodljivo in nevarno. V posmeh demokraciji in kot norčevanje iz lastne države in ljudi,« je v imenu predlagateljev njegovo ravnanje komentiral poslanec LMŠ Jani Möderndorfer. Da za to nikakor ni kriv le Janša, ampak tudi vsi tisti v državnem zboru, ki mu omogočajo, da počne, kar počne, pa je dejal koordinator Levice Luka Mesec.

Predsednik vlade Janez Janša je o ustavni obtožbi dejal, da je v predlogu »toliko absurdnih stvari, da na vse niti nima smisla odgovarjati, tudi se nima smisla prepirati okoli tega«. Sejo je takoj po svojem nagovoru zapustil.

V opoziciji so nato odgovorili, da na očitke, da se je Slovenija decembra lani odrekla dodatni kvoti cepiva in s tem številne prikrajšala za pravico do zdravstvene oskrbe, ter da Janša pritiska na medije in se vpleta v delo tožilstva ter zaustavlja imenovanje domačih in evropskih tožilcev, ne on ne njegova stranka nista odgovorila.

Po napovedih Janše bo jutri vlada preverila postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev in se odločila, ali bo postopek ponovljen. Če bo tako, ocenjuje generalni državni tožilec Drago Šketa, je to mogoče razumeti kot arbitrarni poseg v neodvisnost in samostojnost državnega tožilstva ter odločitev, ki je nezakonita in v nasprotju z ustavo. Prekinitev postopka pa bi lahko bila tudi vzrok za odstop pravosodne ministrice Lilijane Kozlovič.

Preberite še:

Komentarji: