Menjava vodje poslancev bi lahko bila tvegana

Razdor in izguba zaupanja poslancev bi bila za Goloba tvegana. Matej Arčon bo imenovan za podpredsednika vlade in bo tudi njen uradni govorec.
Fotografija: Ugiba se, ali si je Robert Golob res premislil glede zamenjave vodje poslanske skupine Boruta Sajovica. Na vprašanja o tem nam v njegovem kabinetu niso odgovorili. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Odpri galerijo
Ugiba se, ali si je Robert Golob res premislil glede zamenjave vodje poslanske skupine Boruta Sajovica. Na vprašanja o tem nam v njegovem kabinetu niso odgovorili. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

V sklopu napovedanih kadrovskih menjav – v svojem kabinetu in stranki – naj bi predsednik vlade Robert Golob resno razmišljal tudi o menjavi vodje poslanske skupine Boruta Sajovica. Jasnega odgovora, kaj točno se dogaja v stranki, ni, je pa več naših sogovornikov navedlo, da bi se lahko zadeve bolj razjasnile danes, ko v poslanski skupini pričakujejo Goloba na enem od rednih obiskov. Sajovičeva zamenjava bi lahko bila za nadaljnjo usodo stranke sicer ena od najbolj tveganih doslej. Enotna in velika poslanska skupina je največja moč, s katero razpolaga Robert Golob. 

image_alt
Golob z vsemi topovi nad protikorupcijsko komisijo

Njenemu vodji, Borutu Sajovicu, ki je bil v preteklosti že poslanec, tudi dolgoletni župan, prav tako ima največ političnih izkušenj, očitajo predvsem premajhno odmevnost oziroma premalo izdelan javni nastop. Po drugi strani uživa veliko podporo v štiridesetčlanski poslanski skupini. Njegova ključna kvaliteta – Gallupov test naj bi sicer izpostavil zvestobo – pa je po oceni sogovornikov povezovalnost, zaradi katere je doslej poslanska skupina ostala še praktično cela in dokaj enotna. Izjema je Mojca Šetinc Pašek, toda ta je iz nje sama izstopila, potem ko so jo izključili iz stranke. Tedaj se je menda špekuliralo, da bi lahko odšel še kateri od poslancev, a se to ni zgodilo.

Neuradno se omenja, da Sajovica podpirata približno dve tretjini poslancev, tretjina pa naj bi bila na strani odhajajoče generalne sekretarke Vesne Vuković, ki jo bo zamenjal Rok Marolt. Zanj sicer ne bi mogli reči, da z Vukovićevo ni povezan. Marolt namreč sodi v krog njenega ožjega poznanstva, v katerem je tudi minister za finance Klemen Boštjančič. Prav on ga je sicer nagovoril k prevzemu funkcije. Kdaj jo bo nastopil, še ni jasno, saj mu na Kontroli zračnega prometa Slovenije teče še trimesečni odpovedni rok. Možno je, da bi ga lahko sporazumno skrajšali.

Kmalu vladni govorec

Vajeti iz rok dosedanje vodje kabineta predsednika vlade Petre Škofic pa že v petek prevzema Luka Špoljar, sekretar poslanske skupine Gibanja Svoboda, ki je bil prej del poslanske skupine LMŠ in naj bi dobro sodeloval tudi z Vukovićevo. Kot smo že pisali, torej njen odhod še zdaleč ne pomeni, da se bo njena struja ošibila.

Znano pa je, da je imela veliko nasprotnikov prav v poslanski skupini, zato bi sprememba na čelu te – po možnosti s kom, ki bi sodil v njeno strujo – vanjo lahko vnesla razdor. Že prejšnji teden so se namreč razširile informacije, da so se ideji o menjavi Sajovica poslanci uprli. Slišati je bilo tudi, da bi morali v poslanski skupini pokazati svojo avtonomnost. Poslanci na vprašanja o tej temi ne odgovarjajo.

Golob si razdora v poslanski skupini po vseh kadrovskih spremembah, ocenjujejo njegovi strankarski kolegi, ne bi smel privoščiti. Če bo izgubil podporo poslancev, mu namreč ne bodo pomagali niti vnovični poskusi spreminjanja komunikacijske strategije, ki jo napovedujejo v njegovem krogu.

Matej Arčon, Golobov dolgoletni sopotnik, bo že v kratkem imenovan za podpredsednika vlade in bo v prihodnje tudi njen uradni govorec, prav tako ostaja minister za Slovence v zamejstvu.

Omenja se tudi možnost menjave direktorice vladnega urada za komuniciranje Petre Bezjak Cirman, a sama pravi, da o tem ne ve nič.

Preberite še:

Komentarji: