Španci četrtič na evropskem prestolu

Ekipa Sergia Scariole je v finalu eurobasketa z 88:76 premagala Francijo. Junak finala Juancho Hernangomez, MVP turnirja njegov brat Willy. Bron Nemcem.
Fotografija: Španci so se veselili zmage v Berlinu. FOTO: Annegret Hilse/Reuters
Španci so se veselili zmage v Berlinu. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Španski košarkarji so v finalu 41. evropskega prvenstva premagali Francijo z 88:76 (23:14, 47:37, 66:57) in po letih 2009, 2011 in 2015 četrtič postali najboljši na stari celini. Ekipa italijanskega trenerskega lisjaka Sergia Scariole ni sodila med favorite eurobasketa, a je v prvem polčasu vodila že za 21 točk. Francozi so se nevarno približali, a jim zasuk ni uspel in ostajajo pri edinem zlatu iz Slovenije leta 2013.

Willy Hernangomez je bil MVP turnirja. FOTO: Annegret Hilse/ Reuters

Bron so osvojili Nemci, ki so v Berlinu ugnali slovenske krvnike iz Poljske z 82:69. Zanje je to tretja medalja na evropskih prvenstvih; 1993 so bili zlati, 2005 pa srebrni. Naslednje EP bodo leta 2025 gostile Poljska, Finska, Ciper in Latvija. Junak finala je bil Juancho Hernangomez s 27 točkami, MVP eurobasketa 2022 pa njegov starejši brat Willy Hernangomez, kateremu je nagrado podelil Dirk Nowitzki. Pokal je ob koncu dvignil kapetan Rudy Fernandez, ki je osvojil vse štiri zlata odličja za Španijo.

Za Špance, ki so nasledili Slovence, je bil to hkrati deseti nastop v finalih EP, več jih ima le Sovjetska zveza, trinajst, in šesti v tem stoletju. Potem ko so izgubili prvih šest finalnih tekem, so dobili naslednje štiri - 2009, 2011, 2015 in 2022. Najboljši strelec pri Španiji je bil Juancho Hernangomez, ki je dosegel 27 točk ob metu 7:9 za tri točke.

Za Poljsko je bila to šesta tekma v boju za bronasto medaljo. Dobili so dve - 1965 in 1967 -, s čimer so tretja reprezentanca na EP po številu nastopov v tekmah za tretje mesto. Več jih imata le današnja finalista Francija (9) in Španija (8). Gostitelji prvenstva so do zmage prišli šele v zadnji četrtini. Potem ko so v prvem polčasu vodili že s 15 točkami prednosti, so Poljaki v 37. minuti izenačili izid na 59:59. Odločilni je bil delni izid 8:0, s katerim so Nemci pobegnili na 73:64.

Sergio Scariolo je Špance popeljal do novega naslova. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Najboljša strelca Nemčije, ki je v zadnji četrtini zadela šest trojk (skupno 15:37), sta bila Dennis Schröder s 26 točkami in Johannes Voigtmann, ki je zbral 14 točk, 9 skokov in 6 podaj. Pri Poljski je Michal Sokolowski dosegel 18 točk, Jakub Garbacz pa dvanajst.

Nemci na čelu z Dennisom Schröderjem so se veselili bronaste kolajne. FOTO: Annegret Hilse/Reuters